Jak vybrat mobilní telefon pro děti – tipy + pojištění

Jaký mobilní telefon vybrat pro děti a od kolika let by mělo mít dítě mobilní telefon? Do článku jsem připravila užitečné tipy a zkušenosti.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Kdy by mělo dítě dostat svůj první mobilní telefon?

Na každém rodiči je, kdy dítěti pořídí první mobilní telefon. Některé děti mobil využijí například k tomu, že chodí ze školy samy domů a potřebují dát rodičům zprávu, že dorazily v pořádku. Jiné děti k těmto účelům telefon nevyužijí a mobil by potřebovaly pouze na hry. My jsme se rozhodli mobilní telefon koupit nejdříve k osmým narozeninám. Pokud dítě telefon nepoužívá kvůli cestování do školy (jízda autobuse, vlakem nebo tramvají), nemusí telefon mít. Řada škol nepovoluje žákům, aby měly mobilní telefon při vyučování u sebe, a tak jej děti nechávají často doma nebo ve škole uložený na speciálně určeném místě.

Pojištění mobilního telefonu proti krádeži, rozbití nebo ztrátě

Mobilní telefon můžete pojistit proti krádeži, ztrátě nebo proti poškození. Při pořízení takového pojištění dejte pozor, co se do pojištění započítává a zejména, kdy dojde k jeho plnění, tj. zda vám bude proplacena oprava nebo pořízení nového přístroje. V některých smlouvách je uvedeno, že se pojištění nevztahuje na případy neopatrnosti, kdy bylo možné celé situaci předejít. A to může být u malého dítěte problém. Některá pojištění proplatí v případě ztráty či krádeže nákup nového přístroje, uhradí opravu telefonu nebo část nákladů za opravu. Každé pojištění je jiné, liší se v podmínkách plnění, výše pojistného. Výše pojistného se zpravidla odvíjí od pořizovací ceny přístroje. Níže uvádím příklady pojistek (může se postupem času měnit).

 • ERV pojišťovna: Pojištění od 500 Kč/rok – vztahuje se na neopatrné zacházení (poškození, rozbití), krádež vloupáním, loupež, přepětí v síti, požár, živelní události, vandalismus. Spoluúčast je 25 %.
 • Pojištění přímo u prodejce: Mobilní telefon můžete pojistit přímo u prodejce mobilních telefonů (Datart, Alza) – pojištění od velkých prodejců není špatné. Nabízí opravu mobilního telefonu maximálně 2x za rok, v případě ztráty či krádeže poskytnou náhradní mobilní telefon (tedy stejný nebo horší). Zákazník platí spoluúčast, která může být stanovena procentuálně nebo pevnou částkou, která se odvíjí od pořizovací ceny (například u telefonu do 3000 Kč je spoluúčast 500 Kč, do 7000 Kč je to 700 Kč). I zde se pojištění nevztahuje na vybrané situace – například, když telefon zapomenete na stole v kavárně/knihovně/škole a někdo vám ho ukradne.
 • Pojištění u operátora: Pojištění přímo u operátora lze sjednat na mobilní telefon až do 6 měsíců od data nákupu, tzn., že nemusíte mobil pojistit ihned při nákupu. Výše poplatku za pojistku se odvíjí dle pojišťovací ceny zařízení. Pojistka se vztahuje na mechanické poškození (pád, náraz, vnější mechanické působení), poškození, zničení působením vody, elektrickým proudem, krádež (vykradený byt, kancelář, kapesní krádež v obchodním centru). Na poškození nebo krádež v důsledku nedbalosti se pojištění nevztahuje.

Sečteno a podtrženo – pokud má dítě mobilní telefon s pořizovací cenou okolo 2000 Kč, pojištění se tolik nevyplatí, protože musíte platit pojistku a navíc je minimální spoluúčast 500 Kč. Potenciální náklady jsou 1000 – 1400 Kč (záleží na pojistce). U dražších přístrojů je pojistka dobrá, ale záleží na tom, aby v případě pojistného plnění pojišťovna pojistnou událost uznala.

Mobilní telefon pro děti od 7 let

Pro malé dítě se nevyplatí kupovat drahý přístroj. Záleží vždy na uvážení rodičů – někteří koupí nový telefon, jiný seženou repasovaný nebo dají dítěti svůj starý telefon či mobil z bazaru.

Xiaomi Redmi 9A 2022 (od 2300 Kč)

Cenově dostupný mobilní telefon s operačním systémem Android vás potěší příznivou cenou. Telefon je určen pro nenáročné uživatele – volání, zprávy, prohlížení emailu a internetu není problém. Telefon může být pomalejší při hraní her. Po několika měsících může hodně zpomalovat – je třeba ho pravidelně čistit.

 • Zadní fotoaparát s rozlišením 13 Mpx 
 • Přední fotoaparát s rozlišením 5 Mpx 
 • 6,53″ IPS LCD displej s rozlišením 720 × 1600 px 
 • 8jádrový procesor MediaTek Helio G25 (2 GHz) 
 • 32GB interní paměť

Přehled prodejců najdete zde.


Mobilní telefon vivo Y01 (od 2800 Kč)

Hezký telefon za dobrou cenu. Stačí nenáročným uživatelům – po delším čase se může zasekávat a je potřeba telefon pravidelně pročistit.

 • Zadní fotoaparát s rozlišením 13 Mpx 
 • Přední fotoaparát s rozlišením 5 Mpx 
 • 6,51″ IPS LCD displej s rozlišením 720 × 1600 px 
 • 8jádrový procesor MediaTek Helio G25 (2,3 GHz) 
 • 32GB interní paměť

Přehled prodejců najdete zde.


Mobilní telefon pro děti od 10 let

Mobilní telefon Samsung Galaxy A13 3GB/32GB (3400 Kč)

Hezký mobilní telefon nabízí za vynikající cenu slušný výkon, skvělý fotoaparát a dlouhou výdrž. Kapacitu paměti lze rozšířit dokoupením paměťové karty.

 • Čtyřnásobný zadní fotoaparát 50 + 5 + 2 + 2 Mpx (f/1.8)
 • Přední fotoaparát 8 Mpx (f/2.2)
 • 6,6″ IPS LCD displej s rozlišením 2408 × 1080 px 
 • 8jádrový procesor Exynos 850
 • 32GB interní paměť (možnost rozšíření s paměťovou kartou)

Přehled prodejců najdete zde.

Sečteno a podtrženo

Mobilní telefony s cenou do 3 000 Kč mohou být pro děti příliš pomalé. Děti na telefonu chtějí hrát hry a to levný mobilní telefon nezvládne. Na druhou stranu, když má malé dítě drahý mobilní telefon, bude velká škoda, když ho ztratí či rozbije. Pojištění proti krádeži či rozbití se u levných mobilních telefonů příliš nevyplatí, navíc není jisté, že pojišťovna uzná pojistné plnění.

Na některých základních školách není povoleno, aby měly děti mobilní telefon při výuce u sebe a děti telefony na výuku odevzdávají, případně je nesmí vyndávat z aktovky (každá škola to má jinak). Někteří rodiče to řeší tak, že dítě má telefon pouze doma, a používá ho doma (napíše rodičům, když přijde ze školy, hraje hry doma). Záleží na tom, na co budete telefon dítěti pořizovat. Telefon mohou zastoupit chytré hodinky se SIM kartou, ale ani ty nemusí být v některých školách povoleny.

Rozhodování, kdy dítěti koupit první mobilní telefon, není snadné. Je důležité si říci, na co bude dítě telefon potřebovat, kdy ho bude používat a kolik za telefon chcete utratit peněz. Malé děti mohou dostat vyřazený mobilní telefon, který už nepotřebujete (koupili jste si nový) a který ještě funguje. Starší už mohou dostat nový mobil (ale i zde je riziko, že ho ztratí nebo rozbijí). Velký výběr mobilní telefonů najdete na Alza.cz. Telefon můžete pojistit nebo můžete dokoupit prodlouženou záruku. Vždy se raději informujte, zda se pojištění nebo záruka vyplatí.

Tipy při výběru prvního mobilního telefonu pro dítě:

 • Zvažte, od kolika let bude mít dítě první mobilní telefon.
 • Rozmyslete si, kolik do telefonu můžete investovat.
 • Zjistěte si, zda se vyplatí telefon pojistit (u levných přístrojů se to nevyplatí).
 • Ujasněte si, na co bude dítě telefon používat – na cestu za školy, doma, na hry, na videa, na sociální sítě.

MOBILNÍ TELEFONY na ALZA.CZ

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart