Jak zbavit dítě dudlíku?

Na nesmírně snadnou otázku neexistuje jednoduchá a jednotná odpověď. Dítě by mělo odevzdat dudlík samo, jenže ne vždy se to podaří. Podívejte se na to, jak jsme mu vzali dudlík my. Obešlo se to bez větších problémů. Očekávala jsem řev příšerný, strhující, srdceryvný. Právě takový, pro který jej děti mají do bezmála tří let věku. Když bylo Martínkovi 18 měsíců, všechny dudlíky jsem vyhodila do koše.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Martínek a nejoblíbenější věc na světě: Dudlík

Do deseti měsíců si dudal 24/7. Doma jsme měli vždy pět dudlíků, aby byly po ruce. V deseti měsících jsme zavedli, že dudlík bude jenom na spaní. Když měl přes den o zábavu postaráno (rozuměj sypání mouky a cukru na podlahu, lízání zdi, strkání si nohy od stolu do pusy), tak to nebyl až takový problém. Dudlík na spaní jsme mu zkoušeli od roku sebrat, ale nešlo to. Možná, že jsme mu ho začali brát příliš brzo a dělali jsme v tom chybu.

Kdy začít dítěti brát dudlík?

Názory jsou různé. Popravdě nevím, kdy je nejvhodnější doba, protože každé dítě je jiné. Myslím si, že je nejlepší vzít mu dudlík v momentě, kdy chápe, že je na něj už velké. To může přijít v různou dobu. Rodiče mohou zkusit batoleti vysvětlit, že dudlík je pro miminka. Jenom málo dětí jej samo od sebe odevzdá. Nevidí na dudání nic špatného, naopak. Od 16 měsíců jsme vysvětlovali, že dudají jenom mimina, a ukazovali jsme mu obrázky v knize, kde byla miminka s dudlíkem.

Jak se nám to povedlo

Když jsme si domů přivezli Filku, byl Martínek nadšený. Ta živá panenka si dudá, papá a může se s ní potulit. My jsme tuhle živou panenku využili k tomu, abychom mu vysvětlili, že to je Filka. A Filkamá dudík. Dudá si, protože je malinký. „Ty už jsi velký a šikovný chlapeček. Umíš spoustu věcí sám. Postavíš komín z kostek, umíš sám chodit, krásně mi pomáháš uklidit nádobí z myčky. Tak už si nemusíš dudat. Dudá si Filuška, protože ten je malej.“ Nejdříve jsem zredukovala počet dudlíků na tři. Martínek měl dva dudlíky rád, jeden nerad. Záhy se jeden dudlík ztratil neznámo kam, takže zbyl jeden oblíbený a jeden neoblíbený. Větu o tom, že už spoustu věcí umí a je tak šikovný, že určitě usne bez dudlíku, slýchával několikrát denně. Oblíbený dudlík jsem po několika dnech schovala a ten neoblíbený zůstal. Celý proces vysvětlování trval týden. Usnul sám, bez neoblíbeného dudlíku, který raději ani nechtěl. (Pozn.: Dudlíky značky Difrax doporučuji k odnaučování dudání. Ani jedno dítě je nemá rádo.)
Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Problémy s usínáním

Asi čtrnáct dní se objevovaly problémy s usínáním přes den. Nechtěl spát, tak nespal. Večer vždy odpadl a spal až do rána. Dudlík jsme mu vzali v 18 měsících a ve 20 měsících na něj úplně zapomněl. Spí bez problémů a stará se o to, aby měl dudlík Filka, i když ten o péči tohoto druhu zrovna nestojí. 🙂

Jak se zbavit dudlíku?

  • Chce to především vaši trpělivost. Bez ní to nepůjde.
  • Neberte dítěti dudlík násilím. Může se trápit.
  • Zkuste mu vysvětlit, že dudlík je pro miminka a ukázat mu to buď doma (máte-li miminko), nebo na obrázku.
  • Pochvalte jej, když nebude mít dudlík. Třeba: „Jsi šikovný, že už nepotřebuješ dudlík.“
  • Dudlík dítěti vezměte až po jakési vzájemné dohodě, ale nečekejte, až vám ho samo odevzdá. Nemuseli byste se dočkat. 🙂
Když sousedovic Toníček bude bez dudlíku v roce a vaše dítě ve stejném věku bez něj nedá ani ránu, neznamená to, že je nějakým způsobem zaostalé. Vše má svůj čas.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart