DOPORUČUJI

Jak se připravujeme na školku? Čteme si Ať žije školka! a Rok ve školce (recenze)

V září půjde Martínek poprvé do školky. Okolo školky pravidelně chodíme na hřiště, občas venku vídáme děti  s paní učitelkou a já Martínkovi vysvětluji, co to školka je, protože to samozřejmě vůbec nevěděl. Aby to moje vysvětlování nebylo tak abstraktní, máme doma dvě knížky. Jednu knihu jsem koupila já a druhou máme od babičky. Obě dvě jsou krásné a každá je tak jiná. Pojďte se se mnou podívat na to, jaké knížky by se vám mohly líbit.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč kupovat knížky o školce a je to nutnost?

Knížku Rok ve školce jsem koupila proto, že mi přišla báječná. V knížce je zachyceno tolik běžných činností, které děti každý den dělají, že mi přišlo hrozně hezké ji mít. Prohlížením  dítě získá o činnostech povědomí, zná je a občas je také aktivně chce vykonávat (Martínek chce malovat nebo stříhat, když vidí, že přesně tohle dělají i děti v knížce). Informace, které si batole osvojuje mezi druhým a třetím rokem věku, pochází ze zrakového vnímání. Na Martínkovi pozoruji, že prohlížením knížek se dokáže s nějakou činností hodně ztotožnit. Ukazuje na obrázku předměty, které mají děti ve školce, a hned na ten samý předmět ukáže, máme-li ho doma. Snaží se co nejvíc věcí pojmenovat a to, co pojmenovat ještě neumí, musím říkat já. Rozšiřuje si slovní zásobu a poznává nové prostředí, do kterého ještě nemůže přijít, což mi přijde skvělé. Knížku Ať žije školka nám koupila babička. Předtím jsem edici Minipedie 2+, ve které kniha vychází, vůbec neznala. Koupit nebo nekoupit knihu o školce? Jestli vám nevadí vynaložených 200 Kč navíc, mohu školkové knížky doporučit. Martínek je nadšený.

Rok ve školce

Rok ve školce

Rok ve školce a co se u nás nejvíce ujalo

Martínkovi se líbí úplně celá knížka. Miluje snad každou stránku. Kniha je rozdělena podle měsíců, ve kterých děti do školky chodí – začíná v září a končí v červnu. Na první dvojstraně autor všechny děti, které v příběhu vystupují, představil a napsal k nim, co je charakterizuje. Moc se mi líbí, že do třídy chodí také chlapeček na vozíku.

Dvojstrany jsou krásně ilustrované, děti na nich dělají neuvěřitelně mnoho činností a je co prohlížet. Mají na sobě masky, běhají v lese, krmí psa, létají s letadlem, jí, kreslí, zkrátka dělají všechno, co vás napadne (a také nenapadne). V češtině nemáme pro takovéhle knihy to správné označení, ale třeba v Německu se těmto knížkám říká Wimmelbuch – tedy knihy, kde se něco hemží. Mezi takové patří třeba série knih Jaro, Léto, Podzim, Zima od Rotraut Susanne Berner, rodačky ze Stutgartu, která „Wimmel-Bücher“ dovedla k naprosté dokonalosti.  V rubrice Naše knihovnička najdete recenze na podobné „knihy, kde se něco hemží“. 🙂

Martínek se snaží v obrázcích zorientovat. Na rozdíl od knížek Jaro, Léto, Podzim a Zima, působí Rok ve školce trošku chaoticky. Děti jsou všude a je pořád na co koukat. Povídáme si, co dělají děti v září, říjnu, listopadu, jak slaví Vánoce a co dělají v lednu. Uprostřed knihy může dítě hledat cestu do školky po silnici mezi domy.

Rok ve školce

Rok ve školce

Vše o knize

 • Ilustroval: Przemyslaw Liput
 • Přeložila: Anna Halfarová
 • Počet stran: 28
 • Vazba: leporelo
 • Rozměry: 31 cm x 23 cm
 • ISBN: 978-80-7577-530-6
 • Nakladatelství: Host
 • Cena: Doporučená prodejní cena je 299 Kč, ale knihu koupíte levněji třeba v online obchodě.
Rok ve školce

Rok ve školce

Kde Rok ve školce koupit

Ráda nakupuji v Megaknihách, protože tam mají nejlevněji. Velkou nevýhodou je, že musíte platit dopravu. Publikace je dostupná například v Knihách Dobrovský.

Rok ve školce na KNIHY DOBROVSKÝ

Ať žije školka: „Papírový Quiet Book“

Označení „papírový Quiet Book“ dávám schválně do uvozovek a berte jej prosím s rezervou. Kniha je hezky interaktivní. Dítě ji může rozložit, otevírat dveře, za kterými najde paní učitelku. Venku na hřišti za zdí objeví záchody, v  ložnici může odkrýt záclonky a podívá se, co je za oknem, v postýlce přikryje děti. Interaktivních prvků je v knize velká spousta a jsou super. Martínek knížku miluje. Ilustrace nejsou tak vydařené jako u knihy Rok ve školce. Obrázky jsou snazší, ještě více dětské, není to zkrátka Wimmelbuch, ale interaktivní knížka.

Martínek miluje záchody. Nalistuje stanu, kde jsou děti na záchodě a dlouze si ji prohlíží, nezapomene říci, že chlapeček na obrázku „kaká“ a pak přejde do ložnice, kde kontroluje, co mají děti na sobě.

Ať žije školka - děti jsou venku. Holčička jezdí na koloběžce sem a tam.

Ať žije školka – děti jsou venku. Holčička jezdí na koloběžce sem a tam.

Na hřišti je mezi listy ukryto otáčivé kolo, díky němu se v okýnkách objevují děti, které dělají různé činnosti. V herně zase malují rukama na tabuli nebo si hrají s tvary. Tyhle činnosti doma hodně děláme, takže je Martínek zná a hned má o krok blíž k tomu, co se ve školce děje.

Kniha je, na rozdíl od publikace Rok ve školce, zaměřena na to, co děti dělají ve školce během dne, nikoli po celý rok. Ukazuje malým čtenářům, jak vypadá šatna, co se dělá v herně, kde děti malují, jaké to je v jídelně, na hřišti, na záchodě a v ložnici. Tohle se mi na knížce moc líbí.

Ať žije školka - děti jsou v herně. Tabule se dá otáčet a mění se na ní obrázky, holčička stříhá papír, trouba má odklápěcí dvířka.

Ať žije školka – děti jsou v herně. Tabule se dá otáčet a mění se na ní obrázky, holčička stříhá papír, trouba má odklápěcí dvířka.

Vše o knize

 • Ilustrovala: Marion Piffaretti
 • Počet stran: 14
 • Vazba: leporelo
 • Rozměry: 13,5 cm x 10,5 cm
 • ISBN: 978-80-256-2317-6
 • Nakladatelství: Svojtka&Co.
 • Edice: Minipedie 2+
 • Cena: Doporučená prodejní cena je 299 Kč, ale knihu koupíte levněji, například na v knihkupectví Dobrovský.

Kde Ať žije školka koupit

Edice Minipedie 2+ je (jak jsem zjistila) hodně oblíbená a také rozšířená, proto není problém knížku kdekoli koupit. Pro kluky mají z této edice také auta a pro holky a kluky lidské tělo. Knížku pořídíte například v Knihách Dobrovský, v Luxoru i Megaknihách.

Minipedie: Ať žije školka na KNIHY DOBROVSKÝ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Naše čtení a vyprávění

Martínek má knihy rád. Dalo by se říct, že je to knihomol, i když zatím nečte. O písmenka se zajímá, ukazuje na ně a já musím říkat, co to je za písmeno. Filka naopak prohlížet moc nechce, tak snad to časem přijde. Martínek si ve Filkově věku prohlížel pořád. Měl rád knížku Kuřátko a obilí, nosil ji všude s sebou a chtěl  pořád dokola hledat kuřátko, sluníčko, maminku slepičku. A to mu zůstalo. „Hemižící se knihy“, to je jeho. Má rád, když může něco hledat nebo otevírat okénka a já jsem za to moc ráda, protože takhle se rozvíjí, snaží se udržet pozornost, nenuceně a sám. Někdy se stane, že nemá na knížky náladu, nebo si chce prohlížet něco úplně jiného, třeba časopis.

Ať žije školka - děti právě přišly do šatny a svlékají si kabáty.

Ať žije školka – děti právě přišly do šatny a svlékají si kabáty.

10 Hodnocení
Rok ve školce a Ať žije školka

Obě knihy mají u nás doma obrovský úspěch. Rok ve školce je krásná a nádherně ilustrovaná kniha, která dítě vtáhne do děje. Bude ji chtít prohlížet a vyprávět znovu a znovu. Velký formát A4 využil autor naplno. Knihu koupíte za cenu okolo 200 Kč, je tlustá, listy jsou silné a investovat do ní se u nás vyplatilo. Ať žije školka z edice Minipedie 2+ je zcela odlišná knížka. Ilustrace nejsou tak povedené, jsou výrazně jednodušší a děti na obrázcích nevykonávají tolik aktivit. Kniha s interaktivními prvky zaujme dítě jinak než ta ilustracemi. Při prohlížení zkoumá, co je kde ukryto, díky snadným obrázkům má čas vnímat, co je na obrázku a co je doma. Co se změnilo, když se okénko odklopilo. Jsem ráda, že máme doma tak krásnou a kreativní knížku.

Poměr ceny a kvality
10
Kvalita provedení
10
Poměr ceny a počtu stran
10
Ilustrace
10
Kreativita
10
KLADY
 • Nápad (obě knihy)
 • Kreativita (obě knihy)
 • Ilustrace (Rok ve školce)
 • Nízká cena (Rok ve školce) - i když obě knihy stojí stejně, tak Rok ve školce nabízí za investovanou cenu o trošku víc - kniha je větší, má více stránek, má více obrázků.
 • Interaktivní prvky (Ať žije školka)
ZÁPORY
 • Vyšší cena (Ať žije školka) - i když je kniha velmi krásná, kreativní, tak za 300 Kč je také velmi drahá. Pokud ji koupíte za 200 Kč je to dobrý nákup, ale i tak spadá do vyšší cenové kategorie. Přeci jenom je výrazně slabší a menší než knížka Rok ve školce. Na druhé straně interaktivní knihu v podobné kvalitě byste pod 200 Kč jen těžko hledali.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Už víte, jakou knihu pořídíte? 🙂 Přeji vám krásnou zábavu.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart