Jak a proč si založit datovou schránku

O možnostech datové schránky ví stále minimum lidí, proto jsem se rozhodla rozšířit svoje zkušenosti dále do světa. K čemu je datovka dobrá, a jak si ji zřídit, se dočtete v příspěvku. Abych nezapomněla, zmíním to hned v úvodu. Založení a „provoz“ jsou zdarma. 🙂
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Velký krok pro člověka

Datovou schránku ocení běžný občan, který netouží po návštěvě úřadů. Datovkou přijímá od orgánů veřejné moci, chcete-li státních institucí, vyrozumění, korespondenci do vlastních rukou, stejně jako odesílá žádosti, dopisy a formuláře.

Jak založit datovou schránku

Zřízení datové schránky je snadné. S občanským průkazem navštívíte Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, ve zkratce Czech POINT. U okénka zažádáte o zřízení datové schránky a po deseti minutách budete odcházet s vyplněným formulářem, který obsahuje instrukce a údaje pro první přihlášení. Při zadávání údajů na kontaktním pracovišti Czech POINTu vyplníte e-mail, na který vám přijde potvrzovací zpráva o zřízení datové schránky spolu s odkazem sloužícím pro první přihlášení.

První přihlášení a nastavení datové schránky

Po prvním přihlášení si změníte heslo, zůstane vám ID datové schránky a přihlašovací jméno, které vám přidělí již na Czech POINTu. ID datové schránky je soubor čísel a písmen, pod kterým vás evidují úřady, a přihlašovací jméno je soubor zase úplně jiných čísel a písmen, pod kterými se přihlašujete do systému. Po prvním přihlášení si můžete v datové schránce nastavit posílání upozornění na nově příchozí poštu. Upozornění zasílaná na e-mail jsou zcela zdarma. Doporučuji toto nastavení využít. Na e-mail vám vždy přijde avízo, které obsahuje také jméno odesílatele. Ve schránce je nastaven datový trezor, který se po šesti měsících vypne, a pokud nezaplatíte 360 Kč, bude vaše schránka fungovat bez tohoto trezoru. Datový trezor umí doručenou poštu uschovat, kdežto datová schránka ji po třech měsících nekompromisně smaže. Jak uchovat došlé zprávy? Vyřešíte to tak, že si zálohujete veškerou doručenou poštu, která je pro vás nějakým způsobem důležitá, do počítače.

Praktické informace

 • Do datové schránky se přihlásíte na webu www.mojedatovaschranka.cz.
 • Přijaté dokumenty se po třech měsících od doručení smažou. Poštu si zálohujte do počítače.
 • Zřízení a provoz schránky jsou zdarma.
 • Po založení vám bude veškerá úřední dokumentace chodit výhradně do datové schránky. Nezapomeňte se pravidelně přihlašovat. (Doporučuji zapnout upozornění na příchozí poštu, které vám schránka odešle do vašeho e-mailu.)
 • Datovou schránku nelze zrušit, ale můžete ji vypnout. S tímto požadavkem musíte navštívit Czech POINT.
 • Schránkou můžete posílat pouze přílohy v různých formátech (nikoli text jako v e-mailu). Nejčastěji využijete pdf. Chcete-li poslat průvodní text k příloze, musí být v pdf.

Co vyřídíte s datovkou?

 • Podáte daňové přiznání, stejně jako vyúčtování zdravotní pojišťovně a přehled OSVČ na ČSSZ.
 • Zažádáte o peněžitou pomoc v mateřství.
 • Vyřídíte rodičovský příspěvek.
 • Přeberete on-line doporučené psaní od úřadu a psaní do vlastních rukou.
 • Zažádáte o výpis z rejstříku trestů (zdarma).
 • Komunikujete s jakýmkoli úřadem.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart