Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat

Potřebujete zhubnout? Jestli jste vyzkoušeli všechno možné a nic nezabralo, možná, vám pomůže Ketonová dieta. Vyzkoušet můžete třeba cenově dostupnou dietu na Ketomix.cz, na Ketodiet.cz nebo výbornou dietu na Chiashake.cz. Do článku jsem připravila základní informace o ketonové dietě, tipy na to, jaký balíček vyzkoušet a také přehledy akcí a slev.

Obsah

Ketogenic diet – ketonová dieta

Ketonová dieta je založená na tom, že konzumujete stravu s vyšším obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů. Po několika dnech užívání této diety se tělo dostane do stavu, který se nazývá ketóza právě zapříčiněným nízkým obsahem sacharidů. Hlavním zdrojem energie pro lidský organismus je glukóza a tento sacharid je uložen v játrech a ve svalech jako složitý cukr glykogen. Odtud se uvolňuje do krve jako zdroj energie. Pokud se tělo dostane do procesu ketózy, dochází k tomu, že tělo nemá dostatek krevního cukru, a čerpá energii z vlastních tukových zásob. S keto dietou hubnete rychle a bez jojo efektu. Ketony jsou mastné kyseliny, které se při ketóze začnou produkovat v játrech a organismu slouží jako zásobárna energie.

Aby tělo dosáhlo stavu ketózy, je potřeba jíst denně méně než 50 gramů sacharidů. Při keto dietě je optimální sníst 20 gramů sacharidů denně. Pokud konzumujete méně sacharidů, máte při keto dietě větší prostor pro konzumaci tuků a bílkovin. Nejčastěji je doporučováno čerpat 70-80 % denního kalorického příjmu z tuků, 10-20 % z bílkovin a 5-10 % ze sacharidů. Obecně se doporučuje denní příjem kalorií nastavit na 2000 kilokalorií pro dospělou osobu. Z těchto 2000 kcal by mělo být 165 gramů tuku, 75 gramů bílkovin a 40 gramů sacharidů. V keto dietě je poměrně malý příjem bílkovin, protože aminokyseliny v bílkovinách mohou být přeměněny na glukózu, a to by bránilo dosažení stavu ketózy.

Kato dieta: Co jíst při ketodietě?
Kato dieta: Co jíst při ketodietě?

Ketonová dieta má tři fáze. Můžete vařit své vlastní recepty, můžete si pořídit keto dietu v e-shopu přes internet nebo využít kombinací obou možných přístupů – vařit recepty z dietního programu a doplnit je o zeleninu, maso nebo povolené ovoce.

První fáze se nazývá redukční a je nepřísnější ze všech tří fází. První fáze by měla trvat minimálně 1 týden a maximálně 8 týdnů. Délka fáze záleží na tom, z jaké počáteční hmotnosti hubnete. Druhá fáze je také redukční a společně s první fází by neměla její délka přesáhnout 14 týdnů. V této fázi můžete na jídelníček zařadit více potravin. Třetí fáze se nazývá stabilizační a trvá už navždy. Slouží k udržení vaší hmotnosti.

TIP: Jestli hledáte chutná proteinová jídla s vysokým podílem bílkovin a bez cukru, vyzkoušejte Victus.cz. Nabízí chuťově velmi dobré těstoviny, slané krekry, tyčinky, koktejly, jídla s přírodními sladidly na bázi stévie, bezlepkové i bezlaktózové pokrmy.

Výhody a nevýhody keto diety

VÝHODY: Strava má i jiné výhody než jen redukci hmotnosti. Nižší příjem sacharidů zapříčiní snížení inzulinové rezistence, při které tělo neumí správně využívat vlastní inzulin. Při keto dietě může klesnout krevní tlak a to ještě dříve, než se sníží vaše tělesná hmotnost. K výhodám patří poměrně rychlá redukce hmotnosti bez hladovění.

NEVÝHODY: Při ketodietě nemůžete jíst spoustu druhů zdravých potravin, mezi které patří také mnoho druhů ovoce a zeleniny. Tělo nemá ze stravy důležité vitamíny a minerály, nedostává vlákninu, protože při ketodietě se nekonzumují obiloviny a luštěniny. Dále mohou podléhat uživatelé této diety výkyvu nálad a mohou být nervózní. To je spojeno s nízkou hladinou cukru ve stravě a tedy i v krvi.

Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat
Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat

Zásady keto diety

  • Mělo by se předcházet pocitům hladovění. Tuk má nejvyšší sytící účinek a když je v jídelníčku hodně tuku, snižuje pocit hladu.
  • Při konzumaci malého množství sacharidů poklesne hladina hormonů, které stimulují chuť k jídlu (inzulin a ghrelin).
  • Pokud se razantně zvýší tuk ve stravě, hrozí riziko srdečních onemocnění. Nasycené mastné kyseliny, které jsou lidově označovány jako špatné tuky, musí tvořit maximálně 7 % denního příjmu kalorií. Tuky ze stravy metabolizují nejvíce v játrech a pokud jich konzumujeme příliš, neúměrně moc zatěžujeme játra.

Kdo může keto dietu užívat?

Keto dietu nemůže jíst každý. Dieta není vhodná při cévní a mozkové příhodě, nelze ji jíst při onemocnění štítné žlázy, onemocnění dnou, srdečně cévního systému, onemocnění jater, slinivky břišní, vředové onemocnění žaludku a dvanáctníku, diabetes I. a II. typu, onemocnění žlučníku a střev, onkologická onemocnění, onemocnění ledvin a dialýza.

Keto dietu není možné držet při užívání léku Warfarin, při poruchách příjmu potravy, při alergii na mléko, sóju, vejce, celer, vážných psychiatrických onemocnění, v době těhotenství a kojení, při horečce, virovém onemocnění. Tato dieta není vhodná pro děti do 18 let. Jestli si nejste jisti, zda je pro vás keto dieta vhodná, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Co jíst při ketodietě?

Jídelníček při keto dietě by měl obsahovat zejména tuky a bílkoviny – mělo by být zastoupeno maso, sýr, vejce, tvaroh, máslo a tučný jogurt, oříšky, semínka, která mají málo sacharidů a velký obsah zdravých tuků (maximálně 30 gramů denně). Jaké ořechy se hodí při keto dietě? Jsou to lískové ořechy, makadamiové ořechy. Dále jsou vhodné například jahody, ostružiny, borůvky, květák, salát, okurky, celer, ředkvičky, zelí, cuketa i avokádo. Keto dietu si můžete objednat na KetoDiet.cz a KetoMix.cz.

Co nejíst při keto dietě?

Vynechte potraviny, které obsahují velké množství cukru, slazené nápoje, sladkosti, dorty, bílé pečivo, cereálie, rýže, brambory, kešu oříšky, pistácie, sušené ovoce, sušené maso, sladké jogurty, mrkev, kukuřici, téměř všechny druhy ovoce, med, sirupy.

DO E-SHOPU ♥
KETONOVÁ DIETA OD KETOMIX

♥ Na výběr velké množství jídel v prášku
♥ Snadné dávkování – jídla jsou zabalená v malých pytlíčcích
♥ Snadná příprava
♥ Cenově výhodné balíčky

Vzorový jídelníček a co jíst celý den

Možná, že ze začátku pro vás může být složité vyznat se v tom, jak se vlastně stravovat. Podívejte se na vzorový jídelníček pro 1., 2. a 3. fázi diety.

Co jíst celý den? Snídaně: proteinová kaše; svačina: proteinový koktejl, oběd: proteinová polévka, kuřecí steak (maximálně 100 gramů) a zeleninový salát, proteinová tyčinka, proteinová omeleta se žampiony.

V první fázi by denní denní dávka sacharidů ze zeleniny a ovoce neměla přesáhnout 10 gramů. Je potřeba přísně hlídat, co jíte. Můžete sníst například:

  • 200 gramů okurky + 300 gramů brokolice = 500 gramů zeleniny
  • 150 gramů okurky + 100 gramů cibule = 250 gramů zeleniny
  • 150 gramů hub + 100 gramů jahod

Z ořechů smíte jíst pouze tyto semena či jádra: mák, mandle, lískové ořechy, para ořechy, pekanové ořechy, vlašské ořechy, sezamová semínka, dýňová semínka. Z olejů můžete konzumovat pouze vybrané druhy. Doporučené oleje pro studenou kuchyni: Avokádový, konopný, lněný, řepkový, vlašský. Doporučené oleje pro teplou kuchyni jsou: olivový, řepkový, sezamový, avokádový. NEDOPORUČUJE SE: Konzumovat arašídový, slunečnicový, světlicový a sójový olej.

Od 1. fáze můžete do svých pokrmů zařadit bylinky, koření bez cukru, sůl, ocet, olej (maximálně 30 gramů denně), česnek, chilli papričky, zázvor, sójovou omáčku bez cukru, dresinky a omáčky bez cukru, sladidla, skořice, lžičku hořčice a lžičku holandského kakaa. Z nápojů můžete pít vodu i minerální vodu, čaj, slabý ovocný čaj, neslazenou kávu.

TIP: Jezte po třech hodinách. Jestli vstáváte brzy a chodíte spát pozdě, jezte vícekrát než 5x denně. Poslední jídlo si dejte 2-3 hodiny před spaním.

Youtube: Balíček pro muže Ketomix

Jak začít s ketodietou?

Jestli se vám nedaří hubnout a jste rozhodnuti začít s ketonovou dietou, abyste snížili svou hmotnost, určitě to zkuste. Objednejte si keto dietu šitou na míru. K nejlepším programům patří KetoDiet.cz a KetoMix.cz. Oba programy diety jsou navrženy v České republice.

KetoDiet.cz – Jaký vybrat program

Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat
Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat – www.ketodiet.cz

Skvělá a účinná ketonová dieta osloví ty z vás, kteří bojují s nadváhou. Pomůže ženám po porodu, které nemohou zhubnout přebytečné kilogramy (a že to dá opravdu práci – něco o tom vím). S ketodietou se dostanete po porodu do formy rychleji. Začátky jsou těžké, protože si tělo i mysl bude muset zvykat na jiné složení stravy, ale vyplatí se to. Na webu Ketodiet.cz si můžete přečíst krásné recenze a příběhy lidí, kterým tento program pomohl. Vybrat si můžete z několika různých balíčků.

V jejich e-shopu si můžete vybrat ze tří různých programů:

DIETNÍ PLÁN BASIC: Tento plán je vhodný pro osoby s nízkou nadváhou. Délka trvání je 3 x 2 týdny. Balíček obsahuje výživové poradenství zdarma, dostanete také přehlednou brožuru. Vše připravíte snadno a rychle. – DOSTUPNÝ ZDE

DIETNÍ PLÁN MEDIUM: Tento plán je vhodný pro osoby se střední nadváhou. Délka trvání je 3 x 3 týdny. Balíček obsahuje výživové poradenství zdarma, dostanete také přehlednou brožuru. Vše připravíte snadno a rychle. – DOSTUPNÝ ZDE

DIETNÍ PLÁN INTENSE: Tento plán je vhodný pro osoby s vysokou nadváhou. Délka trvání je 3 x 4 týdny. Balíček obsahuje výživové poradenství zdarma, dostanete také přehlednou brožuru. Vše připravíte snadno a rychle. – DOSTUPNÝ ZDE

Jak poznat, do kterého programu patříte? Vyplňte na webových stránkách BMI kalkulačku, která vám pomůže s výběrem vhodného programu.

Dieta na Ketodiet.cz

Chiashake – Jaký vybrat program

Vybrat si můžete z různých dietních balíčků – na jeden týden, dva týdny, čtyři nebo osm týdnů. Já jsem vyzkoušela balíček na jeden týden. Chuťově byl velmi dobrý, povedený (nejlepší, co jsem zatím zkoušela).

DO E-SHOPU ♥
PROTEINOVÁ DIETA OD CHIASHAKE

♥ Velký výběr příchutí
♥ Snadné dávkování a snadná příprava
♥ Výborně chutná
♥ Cenově výhodné balíčky

Týdenní balíček obsahuje 35 porcí jídel. Ochutnala jsem dietní koktejl s pistáciovou příchutí, proteinové palačinky, proteinové tyčinky a zeleninovou dietní polévku. Příchutě pokrmů si můžete sami vybrat. U koktejlů máte na výběr široké množství příchutí od jahodové s malinou přes borůvkovou s vanilkou, pistáciovou, čokoládovou, vanilkovou, meruňkovou, slaný karamel, lískový oříšek, třešeň, Cappuccino až po hrušku se skořicí. Z polévek si můžete vybrat zeleninovou, sýrovou nebo rajskou a z palačinek vanilkové nebo banánové. Součástí balíčku je také shaker, dietní plán a odměrky, podle kterých snadno změříte potřebné množství prášku k tomu, abyste si připravili jídlo.

OCHUTNÁVKOVÝ BALÍČEK 35 PORCÍ na CHIASHAKE.CZ

Youtube: Co balíček obsahuje

Ketomix.cz – Jaký vybrat program

Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat
Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat – www.ketomix.cz

Ketonovou dietu můžete vyzkoušet také s Ketomix.cz, který má perfektní a chutné KetoMix koktejly. Programy můžete volit s délkou jednoho týdne i s délkou deset týdnů (porce za 32 Kč). Záleží jen na vás, co si vyberete. Určitě doporučuji vyzkoušet pro lidi, kteří bojují s nadváhou, alespoň týdenní nebo čtrnácti denní balíček hubnutí. Na webových stránkách Ketomixu je BMI kalkulačka, kam zadáte svou výšku a hmotnost. Zde se dozvíte, jaké máte BMI a jakou dietu byste si mohli vybrat. Podívejte se na akce (KetoMix 2 týdny zdarma), recenze a hodnocení a také krásné soutěže.

Jak vybrat dietní plán? Ketomix má sestaveny plány pro lehkou, střední, vyšší a velkou nadváhu. Jestli nevíte, do které skupiny patříte, můžete vyplnit BMI kalkulačku. Vyzkoušet můžete také připravené balíčky přímo na webových stránkách e-shopu v sekci Výhodné balíčky. Příprava je snadná. Součástí balíčků jsou i oblíbené koktejly Ketomix.

Příprava jídel z balíčku – Youtube

Dieta na Ketomix.cz

Závěr

Ketonová dieta stojí za vyzkoušení. Ocení ji osoby s nadváhou i lidé, kteří se chtějí rychleji dostat do formy, chtějí jíst jinak, změnit své stravovací návyky a životní styl, ženy po porodu, kterým se nedaří zhubnout. Samozřejmě jako u každé diety, i zde je začátek velmi těžký. Na webových stránkách Ketomix.cz i Ketodiet.cz si můžete objednat skvělé balíčky na redukci hmotnosti. Využít můžete také jejich poradenství. Podívejte se na test ketodiet. Celý test najdete v článku: TEST Jak jsem zkoušela keto diety: Velké srovnání keto diet.

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Pexels

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart