TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ OD 1,5 ROKU AŽ 2+VŠECHNY ČLÁNKYVYRÁBÍMEVÝTVORY S DĚTMI

Jak na barvení vajec s dvouletými a tříletými dětmi?

Zkoušeli jsme všechno. Barvili jsme vejce klasickými barvami (na vejce), vyzkoušeli jsme pěnu na holení, barvení v cibulových slupkách, barvení ubrousky i rýží. Nakonec jsme skončili u voskovek. Proč? Protože to byla jediná činnost, kterou Martínek zvládl dělat sám. A o to mi šlo. Chtěla jsem ho zapojit do procesu naplno. V článku najdete celý postup, jak barvit vejce s malými dětmi, které ještě nechodí do školky.

Pro koho je barvení určeno

Vejce mohou voskovkami barvit samy tříleté děti (přibližně od dvou a půl let). Princip je snadný. Dítě maluje voskovkami na teplé vajíčko. Já vím, že na první pohled se to zdá jako úplně obyčejný nápad, ale věřte nebo ne, tahle činnost bavila Martínka nejvíce. A že jsme zkoušeli šest dalších způsobů, jak vejce obarvit. Pokud seženete bílá vajíčka, máte vyhráno, protože jakékoli barvy budou na bílých vejcích dobře vidět. Barvení vajíček voskovkami se Martínkovi líbilo hlavně proto, že ho mohl dělat úplně sám. U dalších technik potřeboval moji asistenci a to tak, že jsem musela dělat téměř všechno za něj. Vrátíme se k nim, až bude starší.

Jak obarvit vejce voskovkami

Jak obarvit vejce voskovkami

Časový harmonogram

K obarvení vajec nepotřebujete žádný čas na přípravu. Vejce by měly být teplé, aby na nich voskovky držely. Studené vejce, které leželo v lednici, pomalovat voskovkami nelze. Práci si můžete rozložit do více dní nebo etap.

Jak obarvit vejce voskovkami

Jak obarvit vejce voskovkami

Co budete potřebovat

  • Voskovky
  • Vařená vejceeshop máma do deště

Jak na to

Na postup se můžete podívat ve videu a také níže v článku. Barvení je snadné a nebudete potřebovat nic speciálního, kromě vajec a voskovek. 🙂

Youtube

Jak obarvit vejce voskovkami

Vejce jsem uvařila den předem a uložila jsem je do lednice, aby Martínek nemusel čekat, než se vajíčko uvaří. Chvilku před tím, než začal barvit, jsem ohřála ve varné konvici vodu, nalila jsem ji do misky (ne zcela horkou, aby skořápka nepraskla) a vajíčko jsem v misce chvíli nechala. Čím je vejce teplejší, tím lépe na něm voskovky drží. Pro naše kreslení stačila teplota mezi 40 °C a 50 °C. 

Vejce jsem vyndala z vodní lázně, osušila ho do ubrousku a vložila jsem jej do stojánku, který v našem případě suplovala polovina ruličky od toaletního papíru.

Martínek si vesele barvil a moc ho to bavilo.

Tipy na závěr

  • Nemusíte se bát, že by bylo vejce příliš teplé. 40 °C až 50 °C je bezpečná teplota.
  • Čím je vejce teplejší, tím lépe na něm voskovky drží. Starší děti (a také dospělí) mohou na horká vejce krásně malovat.
  • Dítěti při barvení vejce pravděpodobně nepraskne, když ho bude mít ve stojánku a bude si přidržovat stojánek, nikoli vejce. Malý zvědavec může stojánek zvedat, vejce mu může spadnout na stůl a rozbít se (vyzkoušeno). 🙂

Přeji vám krásnou zábavu.

Foto & video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou.