RECYKLUJEME

6 her na procvičení jemné motoriky s ruličkami od toaletního papíru (2+)

Když jsem schovávala ruličky od toaletního papíru, chtěla jsem z nich s dětmi vyrábět cizokrajná zvířátka. Ruličky jsem uložila do tašky, ale bohužel ji Filka našel a sedl si na ni. Všechny ruličky rozsedl a na zvířátka nešly použít. Co tedy s nimi? Věnovala jsem ty papírové placky na motorické hry pro Filku. Snadné, rychlé a zábavné.
AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme hráli

S Filkou jsme hráli šest her. Některé pro něj byly snadné, jiné obtížnější. Hraní ho bavilo a vydržel u ruliček skoro hodinu. To je na batole, které střídá činnosti co tři a půl minuty docela úspěch. 🙂 Procvičovali jsme následující aktivity:

Pro koho jsou hry určeny

Hry se hodí pro děti okolo dvou let věku. Tříleté dítě může zajímat navlékání a hra s kolíčky, rok a půl staré dítě bude bavit vyndavání ruliček z krabičky.

Příprava

K výrobě hry jsem použila sedm zničených ruliček. Každou ruličku jsem rozpůlila na poloviny. Tím byla příprava první části hotová. Dále jsem potřebovala bílé papíry, kolíčky, provázek, krabici od papírových kapesníků a také ruličky od toaletního papíru polepené barevným papírem. Jestli jste s námi vyráběli hru na procvičení jemné motoriky s kostkami DUPLO, můžete využít ruličky z této hry. Já jsem to tak udělala.

Co budete potřebovat

 • 7 ruliček od toaletního papír (mohou být ohnuté a poničené)
 • 7 ruliček od toaletního papíru (nezničené)
 • Barevné papíry a lepidlo
 • Kolíčky
 • Provázek
 • Bílý papír
 • Nůžky
 • Fixy
 • Řezačku papíru
 • Krabici od papírových kapesníků
 • Navlékací tyč (v podobě DUPLO kostek, stojánku, brčko+modelína)

1. Vyndavání ruliček z krabičky (od 1,5 roku)

Potřebujete: 7 ruliček od toaletního papíru, krabici od papírových kapesníků Vzala jsem poničené ruličky a nůžkami jsem je rozstříhala na poloviny. Filka dával do prázdné krabice od papírových kapesníků poloviny ruliček. Když je dal všechny dovnitř, zase je vyndal. Činnost několikrát zopakoval až do doby, kdy ho přestala bavit.
Vyndavání ruliček z krabičky (od 1,5 roku)

Vyndavání ruliček z krabičky (od 1,5 roku)

TIP: Krabici od papírových kapesníků využijete také při dalších aktivitách.

HRY PRO ROZVOJ JEMNÉ MOTORIKY

2. Navlékání na tyč (od 2 let)

Potřebujete: 4 ruličky od toaletního papíru, navlékací tyč Tento úkol Filku hodně bavil. Jediné úskalí představuje navlékací tyč. Máte několik možností, co použít. Zkoušeli jsme dva způsoby. V tom prvním jsem vzala starý stojánek na kojenecké lahvičky, na který navlékal Filka ruličky. V druhém způsobu jsem vytvořila z kostek DUPLO komín. Druhá varianta byla výrazně těžší.
Navlékání

Navlékání

Na internetu můžete najít DIY návod na navlékací tyč. Princip je prostý. Vezmete modelínu a brčko. Modelínu položíte na stůl a zapíchnete do ní brčko. Navlékací tyč je hotová. Já jsem raději použila můj způsob, protože mi bylo jasné, že Filka tyč rozebere, modelínu sní a brčko strčí mezi kola Tatrovky jako výfuk. 🙂 TIP: Kostky DUPLO využijete i při jiných aktivitách.

JAK VYUŽÍT DUPLO

3. Hra s tvary (od 2 let)

Potřebujete: 6 ruliček od toaletního papíru, bílý papír, černá fixa, nůžky Na tuto hru jsem použila ruličky z minulého úkolu. Šest polovin jsem zmáčkla na placku, aby vytvořily slzu. Dalších šest polovin jsem naopak narovnala, aby jejich obrys připomínal kruh. Na papír jsem nakreslila černou fixou šest kruhů a šest slz.
Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

Filka dostal dvanáct polovin (šest kruhů a šest slz). Jeho úkolem bylo zaplnit šablonu. Hra je snadná na přípravu. Byla jsem překvapená, jak Filku bavila. Když vyrovnal několikrát po sobě šablonu, zkusili jsme hru s barvami.
Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Koupit PDF v e-shopu

4. Hra s barvami (od 2 let)

Potřebujete: 7 ruliček od toaletního papíru, bílý papír, barevné fixy, barevné papíry, řezačku, nůžky, lepidlo Ke hře jsem využila barevné ruličky, které jsem si schovala z motorické hry s kostičkami DUPLO. Jestli nemáte barevné ruličky, můžete je polepit barevným papírem a poté je rozříznout řezačkou na poloviny. Použila jsem žlutý, červený, zelený a modrý papír k obalení ruliček. Jakmile budete mít ruličky připravené, stačí vytvořit šablonu podobně jako v minulém úkolu.
Hra s barvami

Hra s barvami

Na bílý papír jsem nakreslila barevná kola. Počet koleček se rovnal počtu ruliček. Nic nepřebývalo, aby to Filku nemátlo. Filka přiřazoval ruličky na kola. Úkol byl pro něj trošku těžší než přiřazování tvarů, ale nakonec ho zvládl. TIP: Barevné ruličky využijete při hře na procvičení barev a jemné motoriky.

JAK VYUŽÍT BAREVNÉ RULIČKY

5. Navlékání na provázek (od 2,5 let)

Potřebujete: 7 ruliček od toaletního papíru, provázek Z předminulého úkolu jsem posbírala zničené poloviny nebarevných ruliček. Ustřihla jsem kus provázku, provlékla jsem ho skrze jednu ruličku a uvázala jsem na boku uzel. Rulička sloužila jako pojistka, aby přes ní ostatní poloviny nesklouzly dolů. Filka trénoval navlékání. Moc mu to nešlo, ale snažil se. Trénovali jsme spolu princip navlékání a po chvíli se mu podařilo několik ruliček s moji pomocí navléknout. Pro malé děti je navlékání ruliček dobrý trénink, protože otvor je dostatečně velký na to, aby se do něj lépe strefily. TIP: Víte, jak využít ruličky od toaletního papíru?

ZÁBAVNÉ TIPY S RULIČKAMI

6. Hra s kolíčky (od 2 – 2,5 let)

Potřebujete: Čtyři barevné poloviny ruliček, osm kolíčků Na tuto hru jsem využila barevné ruličky z předminulého úkolu. Potřebovala jsem od každé barvy jednu polovinu. Ke každé ruličce jsem položila dva stejně barevné kolíčky. Filka měl za úkol na ruličku připevnit kolíčky stejné barvy. Hra mu vůbec nešla, ale hodně ho bavila. Po tréninku zvládl rozevřít kolíček úplně sám, což mě moc potěšilo. 🙂 TIP: Barvy můžete procvičovat také na Montessori barevném spectru.

MONTESSORI BAREVNÉ SPECTRUM

Závěrem

Hry pro batolata jsou jednoduché a zábavné zároveň. Jednotlivé komponenty si můžete schovat a využít je při dalších hrách, protože malé děti u jedné činnosti nevydrží moc dlouho, potřebují aktivity intenzivně střídat. Další inspiraci najdete v sekci Tvoření 2+.
Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart