Hra z papíru: Vrstvení a skládání tvarů

Občas trénujeme s Martínkem představivost a také se učíme, co je větší a co menší. Tím „my“ myslím také sebe, protože tříleté dítě při hře potřebuje asistenci dospělého, aby se mohlo zdokonalovat tak, že později zvládne skládat samo. 
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Z čeho se hra skládá

Hra se skládá z devíti hromádek jednobarevných tvarů. Ve třech hromádkách jsou samé trojúhelníky, ve třech samé čtverce, ve třech samá kola. Tři hromádky jsou žluté, tři jsou červené, tři modré. Vznikne tedy kombinace modrého, žlutého a červeného trojúhelníku, a také čtverce a kola. V každé hromádce je deset stejných tvarů deseti velikostí od 1 cm do 10 cm. Zdá se to zamotané, ale podle fotky poznáte, co mám přesně na mysli. Dále je součástí předloha ke skládání ke každému tvaru.
Skládání a vrstvení tvarů

Skládání a vrstvení tvarů

Princip hry

Děti od 3 let: Když jsem podala Martínkovi předlohu a tvary, hned pochopil, kam má tvary skládat. A i když sám věděl, že má tvary umístit tak, aby pasovaly do nakreslené předlohy, nebyla praxe tak snadná, jak to na první pohled vypadá.
Nejmenší část - kostička 1 cm.

Nejmenší část – kostička 1 cm.

Děti od 4 – 5 let (a starší): Předškoláci mohou tvary libovolně vrstvit na sebe (viz úplně první fotka nahoře s hromádkami tvarů) nejen podle velikosti, ale také podle barev, mohou kombinovat tvary mezi sebou a kreativně tvořit různé obrazce. Zkrátka mohou skládat a vytvářet, co je napadne.
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Pro koho je hra vhodná a co rozvíjí

Hra se hodí pro děti od tří let (nejdříve). Tříleté dítě skládá tvary podle předlohy a soustředí se na to, aby vložilo správný tvar do předlohy. Skládá vždy jeden tvar a zaměřuje se pouze na jednu barvu. V tomto stupni hraní jde primárně o velikosti tvarů, nikoli barvy. Ty se přidají až později. Starší děti mohou tvary vrstvit libovolně na sebe podle fantazie.

Jak hru vyrobit?

Na barevný papír nakreslíte deset čtverců o hraně od 1 cm do 10 cm, stejně tak deset kol a deset trojúhelníků. Listy můžete zalaminovat, aby se tvary hned nezničily. Všechny tvary vystřihnete z červeného, žlutého a modrého papíru. Na bílý papír nakreslíte předlohu pro skládání a je hotovo. Předlohy a také tvary k vystřižení najdete v e-shopu za 10 Kč. PDF je černobílé a tvary se rovnou tisknou na barevný papír – takhle jsem to udělala já. Listy jsem zalaminovala (i předlohy) a tvary jsem nastříhala. Nakonec jsem z bílého papíru vyrobila pytlíčky a na každý pytlíček jsem nalepila tvar v příslušné barvě, kterou jsem do pytlíčku uložila.

Závěrem

Hra může být pro tříleté dítě těžká. Martinek ji hraje, když chce. Někdy ho nebaví, tak ji uklidím, a on si vybere něco jiného. Až bude starší, může tvary skládat podle fantazie, ale prozatím si vystačí s jednoduchou šablonou. Jestli se vám hra líbí, ale nechcete vyrábět hned tři série barev, nemusíte. Pro tříleté dítě stačí jedna barva, alespoň ze začátku určitě. Starší děti mohou tvary vrstvi na sebe podle velikosti nebo je skládat dle fantazie. PS: U nás je nejoblíbenější červená. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart