Hledáte mateřskou školku, dětskou skupinu nebo jesle? Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl

Článek rodičům blíže specifikuje, jaký je rozdíl mezi mateřskou školkou, jeslemi, dětskou skupinou a jaké zařízení pro svou ratolest nejlépe hledat, aby vyhovovalo jeho potřebám.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Mateřské školy

Do mateřské školky chodí zpravidla děti od tří do šesti let věku. Některé mateřské školky jsou uzpůsobeny na návštěvu dvouletých dětí, a pokud to školka umožňuje, mohou ji navštěvovat také dvouleté děti. Zpravidla to vypadá tak, že je v mateřské škole vyčleněna speciální třída pro děti od 2 do 3 let věku. V takové třídě by mělo být 12 až 16 dětí. Právní úpravu najdete v § 2, odst. 4 dle vyhlášky ze dne 30. července 2018, kterou se mění vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání.

Mateřské školky mají více tříd, které jsou rozděleny dle věku. Není ale výjimkou, že chodí do jedné třídy děti z různých věkových kategorií. Každá mateřská škola si vzdělávací program zpracovává a přizpůsobuje sama. V jedné třídě může být 24 dětí starších tři roky, v ojedinělých případech může být ve třídě na 28 dětí. Při celodenním provozu jsou ve třídě přítomné dvě paní učitelky (učitelé) a jejich úvazek se během dne překrývá. Pro děti od 5 let bylo od září 2017 zavedeno povinné předškolní vzdělávání.

Do školky se přijímají děti dle věku. Pětileté mají přednost před čtyřletými, tříleté děti se přijímají až po čtyřletých. Mateřské školky zřizuje kraj, obec, svazek obcí či stát. Jsou-li mateřské školky zřizovány soukromým subjektem, platí se v nich školné. Ve veřejných mateřských školách se také platí školné, ale to je výrazně nižší než v mateřských školách soukromých a pracujícím rodičům toto školné zpravidla pokryje sleva na dani zvaná školkovné. Předškoláci školné ve veřejných mateřských školách neplatí.

Dětská skupina

Děti od jednoho roku až do zahájení školní docházky mohou navštěvovat dětskou skupinu. Do jedné dětské skupiny může docházet až 24 dětí, ale častěji jsou skupinky jen po 12 dětech. O děti pečují osoby, které mají sociální, pedagogické či zdravotnické vzdělání, které je dáno zákonem. Dětská skupina musí být v provozu všechny pracovní dny v týdnu minimálně šest hodin. Do dětské skupiny může dítě nastoupit kdykoli během roku. Dětskou skupinu může provozovat také zaměstnavatel a děti s ní nemusí být rozděleny podle věku.

Jesle / mikrojesle

Státní jesle jsou zrušeny a děti mohou být umístěny do soukromých jesliček, kde o ně pečují kvalifikované zdravotní sestry. Soukromé jesle mohou být částečně zaplacené z projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, hrazeného z Evropského sociálního fondu. Jesliček bývá nedostatek a na místo v jesličkách, které je částečně hrazené z ESF, mohou rodiče čekat několik týdnů i měsíců. Do jesliček, dnes se nazývají mikrojesle, mohou chodit děti od šesti měsíců až do čtyř let věku, avšak každé zařízení si samo upraví podmínky věku pro přijetí dítěte. Jedna dospělá osoba pečuje o čtyři děti. Provoz by měl být zajištěn alespoň 5 dní v týdnu minimálně 8 hodin denně. Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, příspěvková organizace obce, neziskové organizace nebo právnické osoby vykonávající činnost škol a školských zařízení v partnerství s obcí i soukromá osoba.

Rodičovský příspěvek a návštěva jesliček

Jestliže navštěvují dítě do dvou let dětskou skupinu či mikrojesle a návštěva tohoto zařízení nepřesáhne 92 hodin měsíčně, neztrácíte nárok na pobírání rodičovského příspěvku. U dětí starších dvou let neplatí pro docházku žádné omezení a rodiče nárok na rodičovský příspěvek neztrácejí.

JESLE PRAHA (ČÁSTEČNĚ HRAZENO Z EVROPSKÉHO SOCIÁLNÍHO FONDU) SEZNAM

Níže uvádím seznam jesliček v Praze, které jsou částečně (nebo plně) hrazeny z ESF:

Praha 1

 • PIDIDOMEK, 2129/37 (vstup z Pštrossova 1508/35), Praha 1, 110 00; Otevírací doba: 7:45 – 17:30
 • JESLE LADA, Senovážné nám. 28, Praha 1 – Nové Město; Otevírací doba: 7:30 – 18:00

Praha 2

 • JESLE JAKO DOMA – PRVNÍ KRŮČKY, Tyršova 6, Praha 2 – Nové Město
 • JESLE JAKO DOMA – PRVNÍ SLOVA, Slezská 65, Praha 2 – Vinohrady

Praha 3

 • Foxíkova školka a jesle Žižkov, U Zásobní zahrady 15, Praha 3 – Žižkov; Otevírací doba: 7:30 – 18:00
 • Jesle Maya, Plavínová 21, Praha 3 – Žižkov; Otevírací doba: 8:00 – 18:00

Praha 4

 • Foxíkovy jesle Točitá, Točitá 1452/40, Praha 4 – Krč; Otevírací doba: 7:30 – 18:00
 • Foxíkova školka a jesle Krč, U Krčského nádraží 86/38, Praha 4 – Krč; Otevírací doba: 8:00 – 16:00
 • Mateřská školka a jesle Praha 4 – Modřany, Platonova 2158/1a, Praha – Modřany
 • Praha 4 Chodov Chytrá Sovička, Dunovského 685/14, Praha 4 – Chodov; Otevírací doba: 7:30 – 17:30

Praha 5

 • DS Kulíšek, Záhorského 887, Praha 5 – Hlubočepy
 • MAM Prostor, U Teplárny 3, Praha 5 – Košíře; Otevírací doba: 8:00 – 17:00

Praha 6

 • Dětská skupina – Hrajeme si, České družiny, Praha 6 – Dejvice
 • Dětská skupina – Radost, Bubenečská 13, Praha 6 – Bubeneč
 • Foxíkova školka a jesle Břevnov, Loutkářská 2324/2, Praha 6 – Břevnov; Otevírací doba: 7:30 – 17:30

Praha 8

 • Foxíkovy jesle Budyšínská, Budyšínská 145/2, Praha 8 – Dolní Chabry; Otevírací doba: 7:30 – 17:30
 • Foxíkova školka a jesle Čimice, Vánková 896/11, Praha 8 – Čakovice; Otevírací doba: 8:00 – 17:00

Praha 9

 • Školka – Dětská skupina MONTE KIDS Prosek, Lovosická 610/21, Praha 9 – Prosek
 • Školka – Dětská skupina MONTE KIDS Vysočany, Novoškolská 696, Praha 9 – Vysočany

Praha 10

 • Jesle a školka Lada, Vršovická 1462/66, Praha 10 – Vršovice; Otevírací doba: 7:30 – 17:30

Seznam jesliček nemusí být úplný. Jsou v něm uvedeny jesle od 6m, od 1 roku věku nebo dětské skupiny od 1 či 2 let věku. V seznamu jsou uvedeny pouze jesličky, dětské skupiny, mikrojesle, které získaly dotaci z ESF a jsou pro rodiče cenově dostupnější. Dotace může, ale zpravidla nemusí, pokrýt plnou výši školného. Rodiče hradí část školného. Každé jesle či dětská skupina mají jiný ceník.

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart