EKODROGERIE: Co by nemělo chybět v ekologické domácnosti

Co by nemělo chybět v ekologické domácnosti při úklidu nebo praní prádla? Do článku jsem sepsala užitečné pomocníky, které při ekologickém čištění domácnosti používám.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Ekologické čističe domácnosti

Jestli zvažujete přechod od běžných čističů k těm ekologickým, stále váháte a nevíte, zda krok podniknout, či nikoli, můžete si pořídit na zkoušku několik univerzálních čističů a zkusit umýt koupelnu, záchod nebo vyčistit pračku. Já jsem na samém začátku vyzkoušela čistit octem a jedlou sodou. To se mi moc zalíbilo a překvapilo mě, jakou parádu jedlá soda s octem vykouzlí (více o tom jsem sepsala v článku Jak jsem vyhodila chemii: Návod na výrobu domácích čistících prostředků)a přešla jsem k ekologickému čištění domácnosti. Nyní peru výhradně v ekologickém pracím prášku nebo gelu, k čištění pračky a myčky používám ekologické čističe, jedlá soda s octem jsou stále mým velkým pomocníkem.

Čištění domácnosti

Na čištění domácnosti mi dlouho stačil ocet a jedlá soda. Poté jsem se ale začala pídit po dalších ekologických čistících prostředcích, které mi usnadní práci a také rozjasní byt. Úklid mě začal bavit a mám z něj radost. Uklízí se mnou i děti. 🙂 Recenze na ekologické prostředky na mytí nádobí postupně přidávám pod štítek Ekologické mytí nádobí. Zde najdete recenze na ekologické tablety do myčky, ekologické jary a také ekologické prášky do myčky na mytí nádobí. Recenze na ekologické prací prášky a gely na mytí nádobí najdete pod štítkem Ekologické prací prášky a gely.

Odstraňovač vodního kamene

Jedním z velkých pomocníků je kyselina citronová aneb odstraňovač vodního kamene. S ním krásně ekologicky vyčistíte pračku, myčku i varnou konvici. Zkoušela jsem všechno. Do bubnu prázdné pračky jsem nasypala 200 gramů tohoto prášku a zapnula jsem pračku na program na 60 °C. Když se voda zahřála, pozastavila jsem program a nechala jsem prášek půl hodiny působit. Poté jsem opět program pustila a nechala jsem jej dojít do konce. Stejně tak jsem vyčistila myčku. Nasypala jsem dovnitř prášek, zapnula jsem, po půl hodině jsem dala pauzu, nechala působit a poté jsem program nechala dojít do konce. Varnou konvici jsem vyčistila tak, že jsem ji naplnila vodou, nasypala jsem jednu lžíci kyseliny citronové a dala jsem vodu vařit. Poté jsem nechala půl hodiny působit, vylila jsem vodu a vypláchla jsem konvici. Nebylo třeba vůbec nic manuálně drbat. Všechno se hezky vyčistilo samo a konvice je jako nová. Skvělá práce.

Odstraňovač vodního kamene.
Odstraňovač vodního kamene.

Použila jsem odstraňovač vodního kamene od Yellow&Blue, který jsem pořídila v balení po jednom kilogramu. Existují ale ještě další alternativy, například tekutý odstraňovač vodního kamene od Sonettu na bázi kyseliny citronové.

Jedlá soda

Tento prášek má velmi univerzální použití. Využijete jej na čištění povrchů, lze jej použít na mytí nádobí v myčce, na praní prádla, pečení i na čištění odpadu. Jedlá soda je zdravotně nezávadná. 

Jedlou sodu lze použít na:

  • Praní velmi znečištěného prádla
  • Slouží jako prevence zatuchlé pračky.
  • Při čištění ovoce a zeleniny
  • Lze s ní umýt připálené nádobí (za použití houbičky a jedlé sody).
  • Jedlou sodu oceníte při odstraňování pachů z myčky, lednice, mikrovlnné trouby, popelníků, koberce či čalouněného nábytku.
  • Lze s ní dobře vyčistit vanu, sprchu, dřez, troubu, konvice a podobně.
  • Odstraní zápach z psích a kočičích pelíšků a toalet
Jedlá soda
Jedlá soda

Vyzkoušela jsem Yellow&Blue BIKA jedlou sodu (Bikarbona), která je zabalena v praktické dóze, takže nezvlhne. Jedlá soda má certifikát EcoGarantie. Čištění s jedlou sodou je radost. Čistila jsem s ní vanu, umyvadlo, dětský stolek. Lze ji přidávat i do myčky nádobí nebo při praní prádla. Tento pomocník se hodí do každé domácnosti. 🙂 Jak vyrobit čistící pastu z jedlé sody a octa jsem podrobněji sepsala do článku Jak jsem vyhodila chemii: Návod na výrobu domácích čistících prostředků.

WC čistič

Ekologické gelové čistící prostředky desinfikují i rozpouští usazeniny. Vybrat si můžete ze širokého spektra značek – Ecover, Yellow&Blue, Sonett, Bio-D.

Praní prádla

Ekologické prací prostředky mě velmi mile překvapily. Nejen, že krásně voní, ale také skvěle perou. Vybrat si můžete z velkého spektra pracích prášků a gelů. Sama jsem jich zkoušela více než deset druhů a své zkušenosti jsem podrobně sepsala do článku: Výsledky praktických testů ekologických pracích prášků a gelů.

Ekologické prací prášky a prací gely na praní prádla

Ekologické prací prášky a gely jsou šetrné k našemu zdraví i k přírodě. Ve složení se objevují rostlinné složky a přírodní minerální látky, esenciální oleje. Některé prací gely i prací prášky jsou stoprocentně odbouratelné v přírodě, vyrábí se v zelené továrně a jsou v souladu s přírodou. Ekologické prací prášky mívají různé certifikáty, kterými stvrdí svou kvalitu co se složení týče. Tyto produkty nejsou testovány na zvířatech. Možná, že jste se setkali s tvrzením, že ekologické prášky stejně neperou. Nebo jste slyšeli, že jsou příliš drahé a to není nic pro normální lidi. Skutečně tyto prostředky jsou dražší, ale co mě překvapilo bylo to, že se mezi nimi dá najít i cenově dostupný prací gel.

Recenze Yellow&Blue: Prací gel s pomerančem
Recenze Yellow&Blue: Prací gel s pomerančem

Velkým překvapením pro mě byla česká značka Tierra Verde, která pod označením Yellow&Blue prodává ekologický prací prášek a prací gel. Vyzkoušela jsem prací prášek na bílé prádlo a prací gel s pomerančem. Prádlo bylo vyprané téměř dokonale. Řekla bych, že nejlépe (srovnatelně pere gel Mulieres).  Zároveň jsou tyto prací prostředky levné a jedna prací dávka vyjde do 5 Kč. To je u ekologických pracích prostředků příznivá cena, srovnatelná s běžnými pracími prášky a gely.

Recenze Mulieres: Koncentrovaný prací gel BIO (severský les)
Recenze Mulieres: Koncentrovaný prací gel BIO (severský les)

Prací gel značky Mulieres hezky pere, překrásně voní, má skvělé složení, je plně ekologický včetně obalu. Patří k dražším (nikoli však k nejdražším) gelům. Jedna prací dávka vyjde na 9 Kč až 10 Kč. Pokud bych se odprostila od ceny, tak toto je za mě jeden z nejlepších pracích gelů co se do výsledků praní, vůně a složení týče.  Nakonec bych do této kategorie ze stejného důvodu přidala také značku Ecover. Prací prášek a prací gel překrásně voní, dobře perou, ale patří ještě do vyšší cenové kategorie než Mulieres. Značku Ecover bych taktéž doporučila k vyzkoušení. Velmi dobré složení má prací prášek a prací gel Sonett. Prací gel i prací prášek jsou stoprocentně odbouratelné v přírodě. Prací prášek i prací gel nevyperou velmi znečištěné prádlo. Před praním je potřeba prádlo namočit (například skvrny od dětských příkrmů). S běžně špinavým prádlem si dobře poradí. Díky perfektnímu složení peru v těchto pracích prostředcích například dětské hračky. Velkou nevýhodou je vysoká cena.

Prací soda

Tento přípravek se označuje také jako těžká soda a používá se k výrobě pracího prášku nebo mýdlového slizu. Prací soda působí také jako změkčovač vody, rozpouští tuk a odstraňuje skvrny. Pračku chrání před usazováním vodního kamene. Prací sodu najdete pod označením uhličitan sodný (Na2CO3). Prací sodu pořídíte například na Econea.cz. V prací sodě nejsou rozdíly. Já jsem pořídila prací sodu Yellow&Blue, která se prodá v balení po 5 kilogramech (pevný papírový pytel) nebo po 15 kilogramech (pořádný praktický kbelík). Více se vyplatí balení po 15 kilogramech. Jednak se soda lépe skladuje, zadruhé vyjde na jeden kilogram levněji. Jenže jestli s ekologickým praním teprve začínáte a nejste si vůbec jisti, bude vám napoprvé stačit menší pětikilogramové balení.

Yellow&Blue: Prací soda a jedlá soda - jaký je mezi nimi rozdíl
Yellow&Blue: Prací soda a jedlá soda – jaký je mezi nimi rozdíl

Puer

Biologicky odbouratelný bělící prášek na bázi aktivního kyslíku se hodí pro praní bílého prádla. Přidává se do praní také při doma vyrobeném ekologickém pracím prášku na prádlo. Tento prášek se také používá při výrobě domácích tablet či domácího prášku na mytí nádobí v myčce.

Puer
Puer

Mýdlo na praní

Vyzkoušela jsem krásně voňavé mýdlo La Saponaria, které přenádherně voní po citrusech, je měkké, krásně se strouhá. A hlavně hezky pere. 🙂 Prát můžete také s mletým olivovým mýdlem na praní. Mýdlo se prodává v balení po 200 gramech nebo ve velkých pytlích či v kyblíku. Větší balení vychází levněji na kilogram. Jaké mýdlo tedy pořídit? Velmi záleží na tom, jak se vám bude líbit složení, vůně i vlastnosti mýdla jako takového. Koupit můžete mýdlo přímo určené k výrobě pracího prášku (což je namleté mýdlo či mýdlové vločky – například Yellow&Blue) nebo mýdlo na ruční praní). 

Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla
Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

Mytí nádobí

Nádobí můžete mýt ekologickým jarem, ekologickými tabletami do myčky nebo ekologickým práškem do myčky na mytí nádobí. K mytí nádobí je potřeba přidat dle potřeby sůl do myčky a myčku pravidelně čistit.

Sůl do myčky

Do myčky je vhodné přidat sůl, která se nasype do speciálního zásobníku, který je na sůl určený. Sůl do myčky jsem pořídila od Yellow&Blue. Sůl se prodává v papírovém pytli po dvou kilogramech.

Ekologické tablety nebo prášek do myčky

Prášek do myčky na nádobí je vyroben ze snadno odbouratelných látek. Prací prášek obsahuje perkarbonát sodný a díky němu vyčistí i velmi špinavé nádobí. Prací prášek neobsahuje ropné deriváty, chlór, enzymy, syntetickou parfemaci ani barviva. Můžete použít leštidlo. Nádobí jsem myla bez leštidla, ale měla jsem v přihrádce tomu určené sůl do myčky od Yellow&Blue. Prášek neobsahuje enzymy, proto je nutné nastavit program s vyšší teplotou. Zkoušela jsem pouze na programy od 50 °C a vyšší. Pokud je nádobí silně znečištěné, lze přidat bělicí prášek Puer nebo jedlou sodu Bika. 

Recenze Yellow&Blue: Prášek do myčky na nádobí
Recenze Yellow&Blue: Prášek do myčky na nádobí

Ekologické tablety do myčky se používají jako klasické tablety. Jsou dražší, ale mají skvělé složení. Některé tablety nemusí splnit vaše očekávání a nemyjí stoprocentně dobře. K nejlepším tabletám patří tablety Sonett nebo třeba Mulieres. Místo tablet nebo prášku můžete také pořídit gel na mytí nádobí, který se dávkuje do zásobníku na tabletu.

Ekologický jar

Jestli se z ekologických přípravků něco vyplatí, je to jar (a také tablety či prášek do myčky). Ekologické přípravky na ruční mytí nádobí mají příznivé složení, neobsahují methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone, benzisothiazolinone ani bronopol. Zkoušela jsem prostředky na mytí nádobí Ecover, Frosch a Yellow&Blue. Se všemi jsem byla spokojená.

Gel na nádobí Yellow&Blue
Gel na nádobí Yellow&Blue

Dostupnost ekologických produktů

Ekologické produkty jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní).

Econea: E-shop s ekologickými produkty
Econea: E-shop s ekologickými produkty

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart