BLOG

Dvojí zkušenost s péčí o pokožku novorozence

„Každé dítě je jiné.“ Říkali mi kamarádi. To zrovna, myslela jsem si. Naše děti budou úplně stejné. No, a nejsou. Každé je jiné. I péče o jejich pokožku byla u každého odlišná. Hlavně po narození. Zatímco Martínek měl pleť na jedničku, Fíla tak na čtyřku. Jak pečovat o jemnou pokožku novorozence?

Když to nejde podle představ

Už v porodnici měl Fíla vyrážku na obličeji. Obličej si poškrábal, a to pleti nepřidalo. K rudým tvářím se připojila olupující se pokožka a opruzeniny na zadečku. Kdybych byla prvorodička, mohla bych být na zhroucení. Sice jsem nevěděla, co s jemnou pletí dělat, ale nakonec se všechno ustálilo. Vyrážka na obličeji zmizela, na zadečku také, a kůže se přestala loupat.

Co je potřeba k eliminování vyrážky novorozence

  1. Čas – Faktor času je potřebný k tomu, aby si miminko (a také pokožka) zvyklo na nové prostředí. Dítě se musí adaptovat, stejně jako si jemná pleť musí zvyknout, že ji neobklopuje plodová voda a nechrání mázek.
  2. Kosmetika – Metodou pokus omyl jsem zjistila, že nejdražší kosmetika není nejlepší a že nemusíte utrácet za potřeby pro novorozence majlant.
  3. Hygiena – Pravidelná hygiena je nemírně důležitá, jenže někdy může škodit. Zejména, má-li miminko citlivou pleť.
  4. Střídání teplot – Když se pokožka zapotí, je náchylnější k vyrážce, vřídkům, zarudnutí a pupínkům.
  5. Plenky – Kvalitní pleny jsou základem. Ne každý má na BIO pleny a ne každý používá látku.

Čas

Pokožka miminka se přibližně do šesti týdnů „uklidní“. Pokud se po porodu loupe, není to známka žádné nemoci. Vše jsem několikrát konzultovala s naší pan doktorkou, která mě ujistila, že olupování kůže je normální. Stává se miminkům, která byla v plodové vodě déle. I bez péče mělo ustat.

Kosmetika

Pokožku je dobré promastit. Po každém koupání, případně také ráno, do pokožky vetřete mastný krém. A teď nastává otázka jaký. Pro děti má člověk tendenci kupovat to nejdražší v domnění, že to je to nejlepší. Ale nemusí tomu tak být vždy. Na suchou pleť se u nás nejvíce osvědčila mastička z lékárny zvaná LENIENS. Kelímek o hmotnosti 100 gramů stojí necelých 100 Kč (2018). Vtírala jsem do pokožky také měsíčkový olej od Weledy. Ten je výborný, ale cenově o level výše. V porodnici mi doporučili na suchou pokožku Indulonu nebo Leniens.

Hygiena

Novorozenec se nemusí koupat každý den. Někdy to ani nejde miminko tak často koupat. Pokud se kůže extrémně vysušuje, mastíte ji dvakrát denně a stejně je suchá, není možné dítě každý večer máčet ve vodě. Místo koupání jej otřete vlhkou žínkou a osušte do tetra osušky. Ta je jemná a šetrná k pleti.

Plenky

Z jednorázových plenek vybírejte takové, které nepodráždí pokožku. Po velkém testování plenek výrazně nedoporučuji: Pampers Premium Care, Panda, Happy Mimi. Jestliže vás netrápí finance, zkuste BIO pleny. Z obyčejných jednorázových plenek (nebio) jsou pro novorozence výborné Bella Háppy. Jejich velkou nevýhodou je, že jsou menší, než výrobce uvádí na obale, a sedí maximálně do čtyř kilogramů.

Opruzeniny

Miminka mají často červenou vyrážku na zadečku (pod plenkou). Nejsou to klasické opruzeniny a ani plenková dermatitida. Tato vyrážka se „léčí“ tak, že uděláte odvar z černého čaje, namočíte do něj čtvereček (obyčejné čtverečkové obinadlo nebo čtvercová buničina) a otřete postižené místo. Necháte zaschnout a miminko klasicky přebalíte. Do 48 hodin by měla vyrážka zmizet. U nás to fungovalo výborně. Problém byl v tom, že se za 48 hodin opět objevila. Řešení to bylo dobré, nikoli trvalé. Do šesti týdnů bylo po všem.

Jak pečujete o pokožku miminka vy? 🙂

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou.