Dvojí zkušenost s péčí o pokožku novorozence

„Každé dítě je jiné.“ Říkali mi kamarádi. Myslela jsem si, že děti budou úplně stejné. A nejsou. Každé je jiné. I péče o jejich pokožku byla u každého odlišná. Hlavně po narození. Zatímco Martínek měl pleť na jedničku, Filka na čtyřku. Jak pečovat o jemnou pokožku novorozence?
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Když to nejde podle představ

Už v porodnici měl Filka vyrážku na obličeji. Obličej si poškrábal, a to pleti nepřidalo. K rudým tvářím se připojila olupující se pokožka a opruzeniny na zadečku. Kdybych byla prvorodička, mohla bych být na zhroucení. Sice jsem nevěděla, co s jemnou pletí dělat, ale nakonec se všechno ustálilo. Vyrážka na obličeji zmizela, na zadečku také, a kůže se přestala loupat.

Co je potřeba k eliminování vyrážky novorozence

  1. Čas – Faktor času je potřebný k tomu, aby si miminko (a také pokožka) zvyklo na nové prostředí. Dítě se musí adaptovat, stejně jako si jemná pleť musí zvyknout, že ji neobklopuje plodová voda a nechrání mázek.
  2. Kosmetika – Metodou pokus omyl jsem zjistila, že nejdražší kosmetika není nejlepší.
  3. Hygiena – Pravidelná hygiena je nemírně důležitá, jenže někdy může škodit. Zejména, má-li miminko citlivou pleť.
  4. Střídání teplot – Když se pokožka zapotí, je náchylnější k vyrážce, vřídkům, zarudnutí a pupínkům.
  5. Plenky – Kvalitní pleny jsou základem.

Čas

Pokožka miminka se přibližně do šesti týdnů „uklidní“. Pokud se po porodu loupe, není to známka žádné nemoci. Vše jsem několikrát konzultovala s naší pan doktorkou, která mě ujistila, že olupování kůže je normální. Stává se miminkům, která byla v plodové vodě déle. I bez péče mělo ustat.
Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Kosmetika

Pokožku je dobré promastit. Po každém koupání, případně také ráno, do pokožky vetřete mastný krém. A teď nastává otázka jaký. Pro děti má člověk tendenci kupovat to nejdražší v domnění, že to je to nejlepší. Ale nemusí tomu tak být vždy. Na suchou pleť se u nás nejvíce osvědčila mastička z lékárny zvaná LENIENS. Kelímek o hmotnosti 100 gramů stojí necelých 100 Kč. Leniens koupíte v lékárně. Vtírala jsem do pokožky také měsíčkový olej od Weledy. Ten je výborný. Pořídíte jej v akci například v lékárně Dr.Max. V porodnici mi doporučili na suchou pokožku Indulonu nebo Leniens.

Hygiena

Novorozenec se nemusí koupat každý den. Někdy to ani nejde miminko tak často koupat. Pokud se kůže extrémně vysušuje, mastíte ji dvakrát denně a stejně je suchá, není možné dítě každý večer máčet ve vodě. Místo koupání jej otřete vlhkou žínkou a osušte do tetra osušky. Ta je jemná a šetrná k pleti.

Plenky

Z jednorázových plenek vybírejte takové, které nepodráždí pokožku. Po velkém testování plenek výrazně nedoporučuji: Bella Háppy nové (od r. 2019), Bella Panda, Happy Mimi, Lupilu, pleny Albert, pleny Babylove. Jestliže vás netrápí finance, zkuste BIO pleny.

Opruzeniny

Miminka mají často červenou vyrážku na zadečku (pod plenkou). Nejsou to klasické opruzeniny a ani plenková dermatitida. Tato vyrážka se „léčí“ tak, že uděláte odvar z černého čaje, namočíte do něj čtvereček (obyčejné čtverečkové obinadlo nebo čtvercová buničina) a otřete postižené místo. Necháte zaschnout a miminko klasicky přebalíte. Do 48 hodin by měla vyrážka zmizet. U nás to fungovalo výborně. Problém byl v tom, že se za 48 hodin opět objevila. Řešení to bylo dobré, nikoli trvalé. Do šesti týdnů bylo po všem. Krémy a kosmetiku pro děti (Bepanthen, Rybilka, Sudocrem) pořídíte například v lékárně Dr.Max.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart