Dvojí zkušenost s péčí o pokožku novorozence

„Každé dítě je jiné.“ Říkali mi kamarádi. Myslela jsem si, že děti budou úplně stejné. A nejsou. Každé je jiné. I péče o jejich pokožku byla u každého odlišná. Hlavně po narození. Zatímco Martínek měl pleť na jedničku, Filka na čtyřku. Jak pečovat o jemnou pokožku novorozence?

Obsah

Když to nejde podle představ

Už v porodnici měl Filka vyrážku na obličeji. Obličej si poškrábal, a to pleti nepřidalo. K rudým tvářím se připojila olupující se pokožka a opruzeniny na zadečku. Kdybych byla prvorodička, mohla bych být na zhroucení. Sice jsem nevěděla, co s jemnou pletí dělat, ale nakonec se všechno ustálilo. Vyrážka na obličeji zmizela, na zadečku také, a kůže se přestala loupat.

nahoru ↑

Co je potřeba k eliminování vyrážky novorozence

  1. Čas – Faktor času je potřebný k tomu, aby si miminko (a také pokožka) zvyklo na nové prostředí. Dítě se musí adaptovat, stejně jako si jemná pleť musí zvyknout, že ji neobklopuje plodová voda a nechrání mázek.
  2. Kosmetika – Metodou pokus omyl jsem zjistila, že nejdražší kosmetika není nejlepší.
  3. Hygiena – Pravidelná hygiena je nemírně důležitá, jenže někdy může škodit. Zejména, má-li miminko citlivou pleť.
  4. Střídání teplot – Když se pokožka zapotí, je náchylnější k vyrážce, vřídkům, zarudnutí a pupínkům.
  5. Plenky – Kvalitní pleny jsou základem.
nahoru ↑

Čas

Pokožka miminka se přibližně do šesti týdnů „uklidní“. Pokud se po porodu loupe, není to známka žádné nemoci. Vše jsem několikrát konzultovala s naší pan doktorkou, která mě ujistila, že olupování kůže je normální. Stává se miminkům, která byla v plodové vodě déle. I bez péče mělo ustat.

Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

Černobílé kartičky pro novorozence v PDF

KOUPIT PDF V E-SHOPU

nahoru ↑

Kosmetika

Pokožku je dobré promastit. Po každém koupání, případně také ráno, do pokožky vetřete mastný krém. A teď nastává otázka jaký. Pro děti má člověk tendenci kupovat to nejdražší v domnění, že to je to nejlepší. Ale nemusí tomu tak být vždy. Na suchou pleť se u nás nejvíce osvědčila mastička z lékárny zvaná LENIENS. Kelímek o hmotnosti 100 gramů stojí necelých 100 Kč. Leniens koupíte v lékárně. Vtírala jsem do pokožky také měsíčkový olej od Weledy. Ten je výborný. Pořídíte jej v akci například v lékárně Dr.Max. V porodnici mi doporučili na suchou pokožku Indulonu nebo Leniens.

Weleda měsíčková sada pro novorozence

nahoru ↑

Hygiena

Novorozenec se nemusí koupat každý den. Někdy to ani nejde miminko tak často koupat. Pokud se kůže extrémně vysušuje, mastíte ji dvakrát denně a stejně je suchá, není možné dítě každý večer máčet ve vodě. Místo koupání jej otřete vlhkou žínkou a osušte do tetra osušky. Ta je jemná a šetrná k pleti.

nahoru ↑

Plenky

Z jednorázových plenek vybírejte takové, které nepodráždí pokožku. Po velkém testování plenek výrazně nedoporučuji: Bella Háppy nové (od r. 2019), Bella Panda, Happy Mimi, Lupilu, pleny Albert, pleny Babylove. Jestliže vás netrápí finance, zkuste BIO pleny.

nahoru ↑

Opruzeniny

Miminka mají často červenou vyrážku na zadečku (pod plenkou). Nejsou to klasické opruzeniny a ani plenková dermatitida. Tato vyrážka se „léčí“ tak, že uděláte odvar z černého čaje, namočíte do něj čtvereček (obyčejné čtverečkové obinadlo nebo čtvercová buničina) a otřete postižené místo. Necháte zaschnout a miminko klasicky přebalíte. Do 48 hodin by měla vyrážka zmizet. U nás to fungovalo výborně. Problém byl v tom, že se za 48 hodin opět objevila. Řešení to bylo dobré, nikoli trvalé. Do šesti týdnů bylo po všem. Krémy a kosmetiku pro děti (Bepanthen, Rybilka, Sudocrem) pořídíte například v lékárně Dr.Max.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart