Dvě hry z barevného papíru a krabice od hraček

Původně jsem chtěla vyrobit hru pro Filku, protože on ještě žádnou domácí hračku nedostal. Jenže, jak se ukázalo, s hrou si hrál hlavně Martínek. 🙂 Moc ho to bavilo a byl z ní nadšený. Jak vytvořit jednoduchou pomůcku na procvičení jemné motoriky a barev?
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč vyrábím domácí hry?

Inu to je tak. Všimla jsem si, že některé hračky děti milují a rády se k nim vrací. Třeba mašinky, auta,  Hajánka na spaní (s velkým H, protože to je Pan Plyšák, jak se patří). Jenže potom jsou hračky, které si na jednu stranu chtějí vyzkoušet, osahat, získat nový podnět, ale na stranu druhou mi intuice říká, že je zbytečné hračky pořizovat, protože je po pár hraních odloží. Nejsem příznivcem toho, abychom měli doma menší hračkárnu, byť se k tomu pomalu, ale jistě, blížíme. 🙂

S čím jsme si vyhráli

Hra se skládá ze tří částí. První, tou nejpodstatnější, jsou barevné tyčinky, které dítě vhazuje do otvorů krabice dle barev a také je vkládá podle barev do kloboučků. Druhou částí je krabice od hraček, do které jsou vyřezány díry, třetí částí jsou kloboučky z barevného papíru. Jestli chcete procvičovat pouze jemnou motoriku, můžete vyrobit hru bez barev. Pro skoro tříleté dítě se barvičky hodí, řekla bych, protože u hry musí víc přemýšlet. U rok a půl starého prcka, alespoň u toho našeho, to je v celku jedno.

Pro koho je hračka určena

Myslela jsem si, že ji v 17 měsících využije Filka, ale hra zaujala spíš Martínka. Filka se ujal toho, aby ji zdárně ničil a strkal si papír do pusy. Martínek byl nadšený. Když si vyhrál s krabicí, vrhl sena kloboučky a trénoval jemnou motoriku. Otevřít klobouček pro něj bylo těžké a zpětně vidím, že jsem ve své představě ohledně věku dítěte, byla mimo. Hra s krabicí dítě ve věku rok a půl zaujme. Nemusí se ale osvědčit přiřazování barev. Filka si během týdne rád vyzkoušel, jak se do krabice vhazují barevné tyčinky, ale na barvy se moc neohlížel. Martínek ho opravoval a učil ho, kam která barva patří.
Hru s kloboučky ocení dítě od 2,5 let věku. Berte to prosím přibližně. Teď vidím, jak výrobci hraček stojí před nelehkým úkolem určit správnou věkovou kategorii. Otevírat kloboučky z papíru je hodně těžké, ale zároveň fascinující. Klobouček se trošku zmuchlá, ale dítě ho neroztrhne. Aby se mu lépe otvíral, dala jsem do jeho špičky zmačkaný kousek bílého papíru. Když se klobouček trošku „opracuje“ kulička papíru už není potřeba. Tak jsem ji jednoduše zase vyndala. 🙂

Co budete potřebovat

  • Papírovou krabici
  • Kdybyste ji chtěli obalit, aby vypadal hezky, tak několik listů bílého kancelářského papíru.
  • Barevný papír
  • Lepidlo (používám Novou klovatinu, která drží)
  • Zbytky kartonu (krabice)
  • Řezačku
  • Nůžky
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Část první – barevné tyčinky

Ze zbytků kartonu jsem si připravila osm stejně velkých a silných podlouhlých kousků papíru.  Na karton jsem obkreslila šablonu z obyčejného bílého papíru. Vzniklé podlouhlé obdélníčky jsem vystřihla nůžkami. Připravila jsem si osm stejně velkých kousků papíru v osmi barvách. Obyčejným lepidlem v tyčince jsem barevný papír potřela a zabalila jsem do něj tyčinky. Nakonec jsem je všechny zarovnala nůžkami, aby vypadaly hezky.
Vkládání do kloboučků

Vkládání do kloboučků

Část druhá – krabice s otvory

Menší krabici od hraček (nebo třeba od bot) můžete polepit bílým kancelářským papírem, ale nemusíte. Záleží na tom, jak je krabice pěkná. Ta má byla barevná a ošklivá, tak jsem ji polepila. 🙂 Připravila jsem si z obyčejného bílého papíru malý oválek, který bude představovat otvor v krabici. Oválek je dostatečně velký na to, aby jím prošla tyčinka. Na jednu stěnu krabice jsem obkreslila osm otvorů. Otvory jsem vyřezala, a poté jsem je polepila barevným papírem. Stejné barvy jsem použila také na výrobu tyčinek.
(Zkoušela jsem nejprve nalepit barevný papír na krabici a otvory vyřezat přímo do barevného papíru, ale to nebyla ta správná cesta. Otvory nevypadaly moc pěkně.) Když lepidlo zaschlo, udělala jsem řezačkou doprostřed otvoru kříž a papír jsem zahnula dovnitř. Díky lepidlu se hezky přichytí na stěnu krabice.

Část třetí – barevné kloboučky

Na barevné papíry jsem obkreslila tvar kloboučku. Od každé barvy jsem potřebovala dva kloboučky. Postupně jsem nastříhala 16 kloboučků, které jsem podle barev slepila k sobě.  Lepidlo jsem nanesla na půlkruh, rovnou stranu jsem nechala suchou. Papír jsem přilepila tak, aby vznikla kapsa. Když kloboučky zaschly, vložila jsem do nich kousíček zmačkaného bílého papíru, aby šly dobře otevírat. Po pár hraních už šly lépe otevírat, tak jsem papírek vyndala. (Papír by neměl překážet ve vkládání tyčinek, ale pomáhá dítěti, aby šel klobouček lépe otevřít.)

Velikosti

Pro upřesnění uvádím velikost krabice, tyčinek a kloboučků. Můžete si je přizpůsobit, jak vám to bude vyhovovat.
  • Velikost krabice: 17 x 17 x 17 cm
  • Velikost tyčinek: 2,5 x 13 cm
  • Velikost kloboučků: 9 (délka) x 8 (šířka) cm
  • Velikost zmačkaného papírku: 6 x 4 cm

Jak dětem hraní šlo, co je bavilo a co ne

Vkládání tvarů do krabice bylo pro Martínka jednoduché. Tuhle činnost zvládl také Filka, i když ten se barvami moc neřídil. 🙂 Velkou výzvou byly pro Martínka  kloboučky, které jsou tím pravým procvičováním jemné motoriky. Rozevřít papírový klobouček a vložit do něj barevné dřívko, je velmi těžké. Jestli vládnete jehlou a nití (nebo šicím strojem), můžete podobnou hru vyrobit z filcu. Bude bytelnější, nezničí se a můžete ji vyprat. Filku kloboučky vůbec nezajímaly. Martínkovi se líbily obě části hry.

Tipy na závěr

  • Tyčinky se mohou ohýbat (zvláště, když je nějaký Filuta schválně ničí a strká si je do pusy). Můžete jich vytvořit klidně víc než od každé barvy jednu.
  • Máte-li doma silná dřívka (taková jako jsou v ordinaci u lékaře, když se dívá do krku), můžete použít ty. My jsme je neměli, tak jsem sáhla po kartonu.
  • Kloboučky musí dobře uschnout, jinak se všechno rozlepí a přilepí se tam, kde byste z toho neměli ani trošku radost. 🙂
  • Otevřít klobouček je těžké, proto jsem do špičky vložila malinký zmačkaný kousek papírku. Otevírání bylo i tak pro Martínka nesnadné.
  • Při výrobě hry s krabicí je lepší nalepit barevný papír až na vyřezané otvory. Esteticky to vypadá lépe.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám pěknou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart