DUPLO 4x jinak: Procvičujeme barvy, jemnou motoriku, představivost

Když není čas vyrábět nebo složitě chystat jakoukoli kreativní činnost, ale děti přeci jen chtějí dělat něco neobvyklého, přijde na řadu DUPLO.  Dnes jsme trénovali barvy, jemnou motoriku a také představivost. V článku na vás čekají čtyři snadné tipy a možná trošku netradiční využití stavebnice DUPLO. Hrát mohou děti od 18 měsíců do 4 let. 🙂

Obsah

Časový harmonogram

Příprava her z kostiček nezabere žádný čas. Stačí vám pouze kostičky, barevné papíry a podložka na stavění. Jestli nemáte velkou podložku na stavění, můžete trénovat na menších podložkách tak, že jich přiložíte více k sobě. Nemáte DUPLO? Nevadí. Můžete hrát s barevnými kostkami, které máte doma.

Co jsme zkoušeli

Hráli jsem dohromady čtyři hry, které se zaměřují na procvičování jemné motoriky, barev a také představivosti. Hry jsou v článku za sebou řazeny podle věku. První hra se hodí pro děti od roku a půl a zaměřuje se na třídění kostek podle barev. Druhá a třetí hra se zaměřuje na přiřazování barev, kostiček, na podložku, procvičuje nejen barvy, ale také jemnou motoriku, a hodí se pro děti od dvou let.

Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Čtvrtá hra procvičuje barvy, jemnou motoriku, tvary, velikost a představivost. Dítě má za úkol postavit totožnou řadu z kostiček DUPLO. Hra se hodí pro děti od tří až čtyř let. Filka v roce a půl uměl hezky přiřazovat barvy na barevný papír, Martínek zvládl perfektně tři hry, čtvrtá – procvičování představivosti – mu nešla ani trošku snadno.

DUPLO  a barevné papíry (od 18 měsíců)

Připravila jsem pět barevných papírů různých barev tak, aby alespoň trošku odpovídaly barevnosti kostiček, které máme doma. Využila jsem základní zelenou, modrou, žlutou, červenou a také černou, protože ji má Martínek moc rád. 🙂

Vybrala jsem z velké krabice kostičky stavebnice DUPLO, která se přímo úměrně zvětšuje mému přání snížit počet stavebnic a hraček, které doma máme, a položila jsem je na hromádku k rozprostřeným papírům. Děti měly za úkol roztřídit kostičky podle barev. Martínek hned věděl, co má dělat. Filkovi chvilku trvalo, než začal dávat žlutou kostičku na žlutý papír a červenou na papír červený, ale po chvilce také pochopil smysl hry.

DUPLO  a barevné papíry

DUPLO  a barevné papíry

DUPLO a barevná řada (od 2 let)

V další hře děti procvičovaly jemnou motoriku a přiřazovaly barvy přímo na velkou podložku na stavění. Na podložku jsem připevnila větší barevné kostky, stejné barvičky jsem vybrala z velké krabice se stavebnicí DUPLO, a opět jsem je položila na hromádku.

DUPLO a barevná řada

DUPLO a barevná řada

Úkolem bylo připevnit kostičky za sebou do řady.

DUPLO a přiřazování barev (od 2 let)

Z krabice jsem vybrala tři stejně barevné a stejně velké kostky. Dvě stejně barevné kostičky jsem připevnila na podložku tak, aby mezi nimi vznikla mezera na jednu kostku.

Úkolem bylo přiřadit kostičku stejné barvy do vzniklé mezery. Tahle hra Martínka moc bavila a pořád ji chtěl opakovat.

DUPLO a zrcadlení (od 3 až 4 let)

Na podložku jsem sestavila řadu kostiček. Z krabice jsem vybrala totožnou sérii kostek (stejné velikosti a barvy). Martínek měl za úkol kopírovat úplně stejnou řadu z jedné část podložky na druhou. Úkol pro něj byl velmi těžký a bez pomoci jej zatím nezvládl. To ale nevadí, bude dále trénovat. 🙂

DUPLO a zrcadlení

DUPLO a zrcadlení

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart