Dřevěné kostky: Koupit, nekoupit a jaké jsou alternativy?

Děti mají rády dřevěné skládačky, kostičky, hry s geometrickými tvary a nejraději si staví z DUPLA. Když jsem se dívala po prvních kostkách, moc jsem si přála ty dřevěné. A jak to dopadlo?
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Naše zkušenost s klasickými kostkami

Pro děti jsem si přála klasické dřevěné kostky na stavění. Nevěděla jsem, jaké vybrat, a tak nám babička pořídila barevné dřevěné kostky. Kostičky děti vůbec nenadchly, nechtěly z nich stavět. A vůbec se jim nedivím. Mně se zdály poměrně malé, drobné. Když na sebe položíte čtyři kostky, věž spadne. Aby ne, když základna malých kostiček měří 4 cm čtverečné. Na stavění se naše kostky nehodí ani trochu. Dají hrát i další hry. Kostky mohou děti třídit podle barev – červená na červenou, oranžová na oranžovou, až to té chvíle, než přeberou hromadu kostek a roztřídí ji na menší jednobarevné kupičky. Mohou třídit podle tvarů – obdélníček, kostička, most, stříška. Z našich kostek ještě stavíme dráhu pro auta, která skvěle slouží na procvičení motoriky. Děti jezdí v dráze každý svým autíčkem a jejich úkolem je nenarazit do žádné kostky. A to je někdy pěkně složité. 🙂 Na stavění dávají přednost stavebnici DUPLO, nebo dřevěným obrázkovým kostičkám, které jsou hezky velké a drží dobře na sobě. Dřevěné kostky pro děti bych na stavění doporučila, ovšem záleží na tom, jaké koupíte – nepořizujte tak malé jako máme my. Nedá se z nich dobře stavět, za to na ně poměrně snadno šlápnete. 🙂

Tipy, které se vám při výběru kostek budou hodit

Jestli si kostičky přejete stejně, jako jsem je chtěla já, pořiďte dětem větší rozměr (2×2 cm je málo). Kdybych měla kostky vybírat znovu, podívala bych se lépe na:
  • Velikost kostky – malé kostičky padají, nedrží na sobě, děti s nimi moc stavět nechtějí, kloužou a než z nich postavíte velkou věž, nadřete se. O to víc vás bude mrzet, že věž okamžitě spadne. Doporučila bych spíše větší kostky.
  • Propracovanost – nechtěla bych házet levné kostičky do jednoho pytle. Ty naše jsou trošku odfláknuté.
  • Barevnost – naše kostky jsou velmi pestrobarevné, na můj vkus až moc. Kdyby na nich byly čtyři barvy, úplně by to stačilo.
  • Lak – lak je perfektní vynález. Jenže, když moc klouže a kostka je navíc malá, tak i dospělého stavění za chvíli moc nebaví, protože mu kostičky padají.

Dřevěné kostky na 4KIDS.CZ

Dřevěné hry z kostek

Pořídila jsem dětem jiné hry z dřevěných kostek, které pro ně byly, přeměřeny jejich věku, o něco zajímavější.

1. Dřevěné hry z kostek (geometrické tvary, od 1,5 roku)

Filka dostal dřevěnou motorickou hru nasazování tvarů na tyč. Děti si hraním procvičují jemnou motoriku, tvary a také představivost. Učí se, kam která kostička patří. Hra se hodí pro děti od 15 až 18 měsíců. Ve dvou letech zvládne během chvilky naskládat všechny kostičky tam, kam patří. Děti se zlepšují a trénují. My jsme hračku koupili v Kauflandu. Podobný výrobek (hračky typu Montessori) seženete například na Mall.cz od značky Bigjigs, od které máme vláčkodráhu. Tahle hra se mi moc líbí a trošku mě mrzí, že jsem ji nepořídila už Martínkovi, když byl malý.

Motorická hra Bigjigs na MALL.CZ

2. Dřevěná mašinka Jouéco (od 1 roku)

Mašinka je skvělá. Barevná, krásná, kvalitní, neničí se a zároveň poskytuje určitý stupeň kreativity. Po zevrubném průzkumu hračkáren mi na skládacích mašinkách vadilo, že buď byly barevné až moc – několik barev na jedné kostce, nebo obsahovaly příliš málo kostiček na to, aby zabavily naše obě děti. Až značka Jouéco splňovala veškeré mé požadavky. Hračka je barevná, ale rozumně, nabízí k učení základní barvy. Dřevo je tvrdé, neničí se, barva se neolupuje. Dílky jsou dostatečně velké, je jich 18 (akorát), s mašinkou se dá hezky jezdit po bytě a vagónky se neodpojují. Mohu 100% doporučit. Hračku koupíte online například zde.

Dřevěný vláček Jouéco

3. Skládací kostky DINO

Dřevěné skládací kostky TOPA TOYS po 12 kusech jsem pořídila na vyzkoušení. Vzala jsem sadu s dopravními prostředky (Topa Toys Kubus set 12ks Dopravní prostředky obrázkové kostky), protože u nás jsou auta na prvním, druhém a třetím místě. 🙂 V papírové krabici najdete také obrázky ke složení, podle kterých jdou kostky snadno poskládat. Pro tříleté děti je skládání kostiček hodně těžké, ale zábavné. Jsem překvapená, jak Martínek u činnosti vydrží. Kostičky jsou kvalitní, obrázky se dětem líbí. Pořídíte je ve slevě aktuálně na 4kids.cz za 169 Kč (já je kupovala za 200 Kč v kamenném obchodě Dráčik). Děti si z těchto kostiček staví věže (máme dva druhy kostek z obrázky). Kostky jsou velké a dobře na sobě drží. Doma máme ještě 9 kostek na skládání. Martínek dostal kostičky ve dvou letech a jsou už poměrně hodně zničené. Filka v nestřeženém okamžiku obrázky z kostek snědl. Devět kostiček je zabaleno v dřevěné krabičce, na které jsou vyobrazeny finálně složené obrázky. Kostky se hodí pro děti od tří let věku. Využijí je i čtyřleťáci. Je to krásná, levná a vděčná hračka. Pamatuji si ji z dětství. Měla jsem pohádkové kostky se Sněhurkou a sedmi trpaslíky, Popelkou, Karkulkou. 🙂 Velký výběr kostek najdete na Mall.cz.

Velký výběr kostek na MALL.CZ

Závěrem

U nás doma jsou dřevěné hračky oblíbené, ale kostky jako stavebnice, děti moc nezaujaly. Je to určitě proto, že máme hodně malé tvary, které na sobě nedrží, kloužou a ani dospělého stavění nebaví. Kostky jsme využívali na hry s barvami. Nejprve jsme třídili kostičky na barevné papíry, poté jsme je třídili na hromádky dle vzorových barviček a nakonec jsme zkusili třídit podle tvarů. Stavění jako takové je nenadchlo a raději daly přednosti stavebnici DUPLO. Další tipy na dárky najdete v článcích 16 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 3 let14 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 4 let a také v článku 13 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 5 let.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám při skládání spoustu zábavy. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart