Dort pro Martínka ke třetím narozeninám bez éček a umělých barviv

Napekla jsem se něco dortů. Jenže pro děti peču s rozmyslem, víc hlídám etikety a přestala jsem používat fondán a barviva. Vím. Kdybych koupila potahovací hmotu Smart Flex, obarvila bych ji na červeno, zeleno a na modro, vymodelovala bych krásný dort ve tvaru auta, lodě nebo tučňáka, byla by to krásná podívaná. Ale touhle cestou jsem jít nechtěla.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Potahovací hmota: Ano nebo ne?

Potahovací hmota je úžasná věc. Perfektně drží a vykouzlíte s ní překrásné dorty. Sama jsem si pekla dort na svatbu a potahovací hmota dokázala zázraky. Jenže pro děti se moc nehodí. Chuťově není lahodná, složení má mizerné a o barvivech ani nemluvím. Občas na dort používám marcipán, buď z Lidlu, který má lepší složení, nebo domácí. Ke třetím narozeninám jsem Martínkovi upekla dort bez marcipánu i bez potahovací hmoty. Chtěla jsem, aby byl dort kompletně jedlý a hlavně, aby na něm byla auta. Krémy jsem volila takové, jaké mají děti rády – pribináček, pudink, marmeláda.  🙂 Dort je koncipovaný hlavně pro děti.
Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě

Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě

Suroviny

Na první pohled dort vypadá jako velmi rychlý a snadný. Snadný skutečně je, rychlý nikoli. S přípravami jsem začala dva dny před narozeninami. S chutí dortu i perníčků jsem byla moc spokojená. Nejdříve jsem upekla perníčky, ozdobila jsem je. Další den jsem upekla korpus, nechala jsem ho vychladit, udělala jsem krém a dort jsem zkompletovala v kulaté formě. Poté putoval na 24 hodin do lednice. Chlazení jsem raději nepodceňovala, protože už se mi mnohokráte vymstilo, že jsem nenechala dort dostatečně dlouho v lednici. V podstatě jsem při pečení dortu „šla na jistotu“. Žádný experiment, žádný pokus. Nic takového. Pojďme se podívat na to, co budete k tvorbě potřebovat. Perníčky
 • 400 gramů hladké mouky
 • 0,5 lžičky skořice
 • 1 lžičku kakaa
 • 1 lžičku perníkového koření
 • 1 lžičku jedlé sody
 • 1 – 2 lžíce cukru
 • 4 lžíce medu (přibližně)
 • 70 gramů másla (přibližně)
 • 3 vejce
 • Vejce na potření
Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Ze surovin jsem vyrobila perníčky, jako na Vánoce. Kdyby bylo těsto moc řídké, můžete přidat mouku. Těsto jsem měla naopak moc moučnaté, tak jsem místo dvou vajec dala tři, a tím se to všechno zachránilo. 🙂 Pekla jsem všechno s dětmi, promiňte mi za nepřesné množství.
Korpus (Průměr mé formy byl 22 cm.)
 • 8 vajec (příště budu péct z deseti, osm bylo málo)
 • 8 lžic cukru
 • 10 lžic mouky
 • Trošku vlažné vody
Korpus je vyroben z klasického piškotového těsta. Vyšlehala jsem bílky zvlášť, žloutky s cukrem a špetkou vody, aby se mi s těstem lépe pracovalo. Mouku jsem šlehačem zamíchala ke žloutkům. Hmotu jsem postupně  přimíchala lžící k bílkům. Dělám to tak už roky, a zatím to vždycky vyšlo. Těsto jsem dala péct do trouby do zezlátnutí, přibližně na 160 °C. Testovala jsem špejlí, jestli je korpus hotový. Když byl, vyndala jsem ho a nechala vychladit. Krém č. 1
 • 2 šlehačky (dohromady 500 ml)
 • 750 g tvarohu
 • Cukr moučka podle chuti
 • Na ozdobu budete potřebovat další jednu šlehačku
Krém je domácí pribináček. Záleží na tom, jaký recept dětem chutná a jak moc holdujete šlehačce. Krému je potřeba hodně. Myslela jsem si, kolik ho nemám, a klidně ho mohlo být i víc. Kilo a čtvrt je tak akorát. Když budete dělat ještě větší dort, udělejte víc krému. Šlehačku jsem vyšlehala, tvarohy jsem osladila a obě části jsem smíchala dohromady.
Krém č. 2
 • Vanilkový pudink
 • 350 ml plnotučného mléka
 • 1,5 lžíce cukru
 • Lžička másla
Uvařila jsem velmi hutný pudink, který jsem nechala vychladit na pokojovou teplotu. Ke kompletaci budete potřebovat ještě jahodovou (nebo jinou) marmeládu.
Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě - poslední kousek

Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě – poslední kousek

Jak na to

Dva dny před narozeninami jsem upekla perníčky, které jsem před upečením potřela vajíčkem, aby se hezky leskly. Po upečení a vychladnutí jsem je ozdobila. Den před oslavou jsem upekla korpus v kulaté formě, nechala jsem ho vychladit. Korpus jsem dvakrát podélně rozkrojila na tři části. Díly jsem si položila vedle sebe. Mezitím, co korpus chladl jsem připravila hutný pudink, krém č. 2. Krém jsem vychladila na pokojovou teplotu a prošlehala šlehačem. Vyšlehala jsem šlehačku, smíchala cukr a tvaroh a připravila jsem krém č. 1. Na dno kulaté formy, ve které jsem pekla korpus, jsem položila první plát korpusu, potřela jsem ho marmeládou, navrstvila jsem na něj pudink (ne až do krajů, ale přibližně 1 cm od okraje) a ještě jsem trošku přidala šlehačkového krému. Na krém jsem položila druhý díl korpusu, na který jsem nalila hodně šlehačkového krému a přiklopila opět korpusem. Na vrchní díl jsem dala zase krém. Krém jsem nechala stéci do formy pořádně, aby byl také na okrajích. Do kelímku jsem si odložila stranou přibližně 250 gramů krému na doplnění okrajů. Jestli máte dvě různě velké kulaté formy, které jsou si velikostí velmi podobné, přesto se liší, doporučuji upéct dort v té menší a kompletovat jej v té větší formě. Nebudete potřebovat dodatečný krém na doplnění okrajů a dort vyndáte z formy prakticky celý hotový, pouze jej dozdobíte.
Dort MUSÍTE kompletovat ve formě. Krém se vám bude zdát řídký, ale nebojte se. Zhoustne do 24 hodin v lednici. Na korpus jsem jej nalila řídký. Ano, bála jsem se, že neztuhne, i když jsem to nedělala poprvé. Ztuhnul. 🙂 Nic zásadního se nestalo. Po 24 hodinách jsem vyndala dort z lednice. Ozdobila jsem ho vyšlehanou šlehačkou a perníčky. Přidat můžete ozdoby z čokolády, domácí bonbony. Perníčky jsem podepřela špejlemi. Šlehačku jsem musela dát do igelitových pytlíčků, protože nemám cukrářský sáček, ale naštěstí jsem našla zdobicí konce, které jsem k sáčku připevnila. Perníčky na stěnách dortu jsem přilepila extra porcí šlehačky. Chvíli jsem je tiskla k boku, aby na něm držely. Můžete si pomoci párátky.
Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě

Jak upéct dort pro děti bez éček zdravě

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám dobrou chuť 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart