Domácí prstové barvy: 5 tipů na jarní tvoření + recept

Po nějaké době jsme se vrátili k domácím prstovým barvám. Tentokrát jsem je dělala z dvojité dávky, protože se do tvoření zapojil také Filka. Domácí prstové barvy jsou perfektní zábavou, když je venku ošklivo a děti se chtějí rozptýlit něčím kreativním, originálním a jedinečným. Jejich příprava zabere jen chvilku. V článku najdete pět kreativních tipů na jarní kreslení prstovými barvami a také rychlý recept.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Časový harmonogram

Výroba barev zabere přibližně čtvrt hodiny. Barvy stydnou okolo jedné hodiny, pokud jsou rozděleny do malých mističek. Tvořili jsme s nimi čtyři dny a děti se při každém barvení hodně zmazaly. Naštěstí jdou barvy vyprat, snadno umýt, nejsou náročné na údržbu.

Věk dítěte

Barvy se hodí i pro děti, kterým ještě nebyly dva roky. Filka s nimi maloval rukama ve 20 měsících  moc rád. Neuměl cíleně vytvořit kytičku a patlal si barvy podle svého uvážení, ale to vůbec nevadilo. 🙂 Martínek s prstovými barvami pracuje rád a dobře spolupracuje. Moc se těší na výsledky tvoření.

Co jsme zkoušeli

S Martínkem jsme vyráběli tulipány, jarní kytice, orchideje, chrpy a také motýly. Možná, že vám obrázky budou připomínat úplně jiné květy. 🙂 Podstata tkví v tom, že jsme se různými technikami, které zvládnou děti od 2,5 let, snažili vytvořit různé kytičky.

Co budete potřebovat na výrobu barev (1 dávka)

 • 1 lžička soli
 • 2 až 3 lžíce cukru
 • 1 hrnek hladké mouky (místo mouky můžete použít půl hrnku škrobu)
 • 2 – 2,5 hrnku vody
 • Potravinářské barvy

Co budete potřebovat na kreslení

 • Obyčejné papíry formátu A4
 • Přírodní provázek
 • Nůžky
 • Ruličky od toaletního papíru
 • Tácek
 • Lžičku
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak vyrobit domácí prstové barvy

Do hrnce jsem nasypala mouku, cukr, sůl, přidala jsem hrnek vody a pořádně jsem suroviny zamíchala, aby v hmotě nevznikly hrudky. Poté jsem přilila druhý hrnek vody, opět jsem zamíchala. Hrnec jsem postavila na plotnu a hmotu jsem za stálého míchání zahřívala do zhoustnutí. Přidala jsem ještě trošku vody, protože kaše byla příliš hustá. Kaši jsem přecedila skrze velké sítko, protože se v ní objevily hrudky. Rozdělila jsem ji do mističek, do každé mističky jsem nasypala trošku potravinářského barviva v sáčku a pořádně jsem zamíchala. Barvy jsem nechala vychladnout a mohli jsme se pustit do tvoření. Pracovali jsme se šesti barvami – žlutá, oranžová, červená, fialová, modrá a zelená. Skladování: Barvy uchovávejte pouze v lednici v mističce, která je zavřená víčkem. Mám vyzkoušeno, že vydrží 4 dny.

Jak na kreativní tvoření

1. Tulipány, od 2 let

Na tácek jsem dala zvlášť žlutou a zvlášť červenou barvu. Martínek namočil ruku do žluté barvy a obtiskl ji na papír. Na každý papír udělal tři otisky. To stejné jsme zkoušeli také s červenou barvou. K otiskům domaloval prstem zelenou barvou stonky a vytvořil tulipány.
Domácí prstové barvy. Jak na výrobu tulipánů? Výsledný obrázek

Jak na výrobu tulipánů? Výsledný obrázek

2. Jarní kytice, od 2,5 let

Papír formátu  A4 jsem přehnula na polovinu (na výšku). Martínek nanášel lžičkou na jednu půlku trošku barev, podle fantazie. Zelenou nakreslil stonek, žlutou, červenou a modrou naznačil květy. Když nanesl barvu tam, kde ji chtěl mít, přehnul prázdnou část na obarvenou půlku a zatlačil rukou, aby se barva rozprostřela. Ze začátku jsem mu pomohla a ukázala jsem mu, jak se barva rozprostře mezi papíry. Poté odlepil obě poloviny od sebe a vznikla kytice.
Domácí prstové barvy. Jak na výrobu jarní kytice? Výsledný obrázek

Jak na výrobu jarní kytice? Výsledný obrázek

3. Orchidej, od 2,5 let

Papír formátu  A4 jsem přehnula na polovinu (na výšku). Na tácek jsem nanesla žlutou, červenou a zelenou barvu. Společně jsme na tácek položili přírodní provázek, Martínek na něj lžičkou nanesl barvu. Na provázku by mělo být barvy dostatek, ale zároveň se na něm netvoří velké nánosy. Provázek jsme společně položili na polovinu papíru A4. Martínek přehnul prázdnou část na obarvenou půlku. Na papír jsem položila lehce obě dlaně a Martínek vytáhl provázek ven. Poté už jen stačilo výtvor rozevřít.
Jak na výrobu orchideje?

Jak na výrobu orchideje? Výsledný obrázek

4. Chrpa, od 2,5 let

Nastříhala jsem ruličku papíru na tenké proužky, aby vzniklo tiskátko. Na tácek jsem lžičkou rozprostřela modrou barvu. Martínek namočil nastříhanou část ruličky do modré barvy a otiskl ji na papír. Prstem domaloval střed kytičky a stonek.
Jak na výrobu chrpy?

Jak na výrobu chrpy? Výsledný obrázek

5. Motýl, od 2,5 let

Papír formátu  A4 jsem přehnula na polovinu (na šířku). Martínek nanesl na polovinu listu barvy podle fantazie.Když nanesl barvu tam, kde ji chtěl mít, přehnul prázdnou část na obarvenou půlku a zatlačil rukou, aby se barva rozprostřela. Ze začátku jsem mu pomohla a ukázala jsem mu, jak se barva rozprostře mezi papíry. Poté odlepil obě poloviny od sebe a vznikl motýlek.

Tvoření pro děti do dvou let

Filka namáčel ruce do barev, které jsem dala na talířek a tiskal ruce na papír. Barvy nejedl a ruce si nestrkal do pusy. Tvoření ho tak zaměstnalo, že zapomněl na ochutnávání. Barvy jsou nezávadné, nejsou chutné, jdou skvěle umýt.

Tipy na závěr

 • Barvy skladujte pouze v lednici.
 • Zkoušela jsem vyrobit domácí barvy zastudena, které se nanesou na papír a můžete je upéct v troubě. S tímhle tvořením není tolik zábavy jako s těmito barvami vyrobenými zatepla.
 • Malovat mohou úplně malé děti, které si s barvami tvoří podle svého.
 • Barvy schnou přibližně tři až pět hodin. Velké nánosy mohou schnout i jeden den. Velké nánosy barev doporučuji zredukovat.
 • Po uschnutí barvy trošku ztmavnou. Na fotografiích s výslednými obrázky jsou již barvy zaschlé.
 • Obrázek si můžete vystavit. Barva neopadá.
 • Potravinářské barvy v sáčku koupíte například v drogerii Teta. Jeden pytlíček stojí 10 Kč, budete potřebovat přibližně čtvrtinu až třetinu sáčku.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart