RECYKLUJEME

Domácí hry pro rozvoj jemné motoriky pro děti od 14 měsíců do 3 let

Máte doma ruličky od toaletního papíru, korkové zátky a krabici od papírových kapesníků? Mám pro vás skvělý nápad na jednoduché motorické hry pro děti. Martínek s Filkou si s krabicemi vyhráli a měli z nich hezkou zábavu na půl dopoledne. Zkoušeli jsme toho spoustu. Aktivity budu v článku řadit podle věku, berte jej prosím pouze orientačně.

Obsah

Od 14 měsíců: Vkládání předmětů do krabičky

Pro roční dítě bude tahle hra zábavou. Vzala jsem korkové zátky a nařezané ruličky od toaletního papíru, položila jsem je na stůl a Filka je přemísťoval do krabice od papírových kapesníků. Předměty můžete položit na zem nebo na hrací podložku.

Od 15 měsíců: Házení kuličky

Mezi nejjednodušší aktivity patří házení kuličky do ruličky od toaletního papíru. Zmačkala jsem kousek bílého papíru do tvaru kuličky a Filka ho házel do ruličky. Ruličku měl položenou na stole, vhodil do ní papírek a nadzvedl ji. Papírek vyndal, vzal ho a zase ho hodil dovnitř. Tahle činnost ho hodně bavila.

Házení zmačkaného papírku do ruličky od toaletního papíru.

Házení zmačkaného papírku do ruličky od toaletního papíru.

Dále zkoušel papírek házet do ruličky, kterou držel v ruce tak, aby papírek hned vypadl. Další minuty zábavy. 🙂 Můžete vzít dvě ruličky, které slepíte k sobě nebo je do sebe vsunete, a získáte tak delší ruličku na vhazování kuličky.

Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Od 18 měsíců: Vrstvení kroužků

K aktivitě budete potřebovat korkové zátky od šumivého vína, které jsou široké a drží postavené na stole. Dále budete potřebovat ruličky od toaletního papíru a řezačku, případně nůžky. My jsme měli zátek od šumivého vína poměrně dost, ruliček od toaletního papíru také. Ruličky jsem nařezala na tenké proužky (z jedné ruličky jich vzniklo pět).

Děti si na stole rozestavěly zátky od vína a pokládaly na ně kroužky papíru tak, aby papír propadl dolů. Tahle hra je podobná dřevěné hře HABA, o které jsem psala více v článku Procvičujeme jemnou motoriku: HABA hra s barvami, špalíky a kroužky. Hraní je bavilo. Zkoušely dávat na korek nejdříve jeden kroužek papíru, později dva kroužky.

Od 2 let: Třídění

K této aktivitě budete potřebovat 3 krabice od papírových kapesníků, nebo jakékoli tři nádoby. Já jsem využila krabice od papírových kapesníků.

Třídění tvarů.

Třídění tvarů.

Dovnitř jedné krabice jsem nasypala kokové zátky, které jsme s dětmi využili při dalších hrách, a také papírové kroužky z ruliček od toaletního papíru. Martínek měl za úkol třídit zátky a kroužky, vyndat je ze společné krabice vhodit je do samostatných krabic. Když obsah krabice roztřídil, sesypali jsme jej opět do jedné krabice a začali jsme znovu.

Od 2,5 let: Navlékání

Na jeden z kroužků jsem přivázala provázek. Utvořila jsem uzel tak, aby bylo možné na provázek navlékat papírové kroužky a zároveň, aby kroužky nevypadly. Martínek navlékal kroužky, soustředil se, ale přesto mu to občas nešlo.

Tahle práce ho bavila, a i když pro něj byla těžká, každým navléknutým kroužkem se zdokonaloval. Výhodou téhle činnosti jsou velké otvory pro navlékání. Dítě se snadno trefí. 🙂

Od 3 let: Hmatová hra

Vzala jsem krabici od papírových kapesníků a do ní jsem vložila nařezanou krabičku od čokolády Toblerone, korkové zátky, kroužky z ruliček od toaletního papíru, papírové kuličky. Přidat můžete, co doma najdete, například kolíčky, víčka od pet lahví. My jsme zkoušeli hmatovou hru jenom s několika málo tvary, abych zjistila, jak dětem půjde. Hra pro ně byla velmi těžká. V krabici na děti čekalo několik předmětů. Martínkovi jsem ukázala korkovou zátku a on jim měl se zavřenýma očima najít v krabici pouze po hmatu, stejně tak jsme zkoušeli nahmatat kuličky a trojúhelníky.

Závěrem

Tyto hry nezaberou na přípravu téměř žádný čas. Můžete je vyzkoušet opakovaně a můžete je hrát podle toho, jak budou mít děti náladu a jak je budou bavit. Hráli jsme je několikrát během týdne. Největším oříškem byla hmatová hra, na kterou jsou Filka s Martínkem ještě moc malí. Jaké hry hrajete s dětmi vy?

Přeji vám hodně zábavy. 🙂

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart