Vyškrabování jsem měla jako malá hodně ráda, a chtěla jsem, aby si tuto techniku vyzkoušely také děti. Vytvořili jsme  trošku jiné velikonoční dekorace, které jsem doma zavěsila na lustr. Výsledek vypadá hezky a místnost nám krásně ozvláštnil.

Obsah

Co jsme vytvořili

Z formátu A4 jsem vystřihla menší papírová vejce.  Filka na černém podkladu škrábal podle své fantazie. Na některá vejce jsem pastelkou předkreslila čáry, které by mohl obtahovat. K vyškrabování jsem zvolila grilovací špejli, která je ostrá, ale ne tolik, aby se o ni děti poranily.

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

Pro koho je tvoření určeno

Tvoření se hodí pro děti od tří let. Takto malé děti mohou vyzkoušet barvení papíru, ale možná, že jim tvoření ještě úplně nepůjde a budou potřebovat pomoc dospělého. Celé dekorace zvládnou samy vyrobit děti od šesti let (a starší). Filka ve třech a půl letech zvládl vyškrábat sám různá kolečka nebo tvary, ale také škrábal různé klikyháky a na nějaké předepsané zdobení nebral zřetel.

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

Co budete potřebovat

  • Čtvrtku nebo bílý papír
  • Voskovky
  • Černou tuš nebo černou temperu a kapku jaru
  • Štětec
  • Ostrou špejli
  • Špejle
  • Provázek
  • Izolepu nebo nit na uchycení vajec
Pracovní sešit Jaro 2
Pracovní sešit Jaro 2

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Jak na to

Na formát papíru A4 jsem nakreslila voskovkou kostičky a spirály. Tyto spirály a kostky jsem vybarvila a natřela jsem je temperou, která byla naředěná kapkou jaru. Filka si vybarvování také vyzkoušel. Na papír jsem nakreslila čtverce. Filka čtverce postupně vybarvil (přetahoval, ale to nevadilo). Poté jsem smíchala černou temperu s kapkou jaru a Filka si zkusil natřít vybarvený papír.

Když barva zaschla, nalepila jsem celý papír  na čtvrtku, z druhé strany jsem nalepila stejný papír pokreslený voskovkami a přetřený temperou. Vznikl oboustranný podklad pro dekoraci. Z papíru jsem vystřihla vejce.

Na některá vejce jsem pastelkou předkreslila vlnovky nebo kolečka k obkreslování. Filka obtahoval pastelkou nakreslené tvary a také vyškraboval podle své fantazie. Ke konci tvoření jsme vyškrabovali spolu.

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

Závěr

Vejce jsme dekorovali z obou stran. Nakonec jsem vytvořila závěsnou dekoraci – špejle jsem přivázala nad sebe a na ně jsem nelepila izolepou vejce. Dekoraci jsem zavěsila na lustr. Tímto vyráběním jsem se vrátila do dětských let. Děti byly překvapené, co se pod černou vrstvou skrývá a určitě se k tomuto tvoření ještě vrátíme, protože Martínek byl zrovna nemocný, ležel v posteli a vyškrabování si příliš neužil.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart