RECYKLUJEME

9 DIY tipů pro děti, jak využít ruličky od toaletního papíru

Zbývají vám doma ruličky od toaletního papíru? Mám pro vás 9 tipů na to, jak je skvěle využít. Můžete z nich vyrobit hry pro batolata, nebo do tvoření zapojit starší děti. Hry a tvoření jsou seřazeny podle věku dítěte.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Tip č. 1: Domácí hry pro rozvoj jemné motoriky pro děti od 14 měsíců do 3 let, VĚK 14 MĚSÍCŮ +

Vkládání kroužků na korkové zátky.

Vkládání kroužků na korkové zátky.

Máte doma ruličky od toaletního papíru, korkové zátky a krabici od papírových kapesníků? Mám pro vás skvělý nápad na jednoduché motorické hry pro děti. Martínek s Filkou si s krabicemi vyhráli a měli z nich hezkou zábavu na půl dopoledne. Zkoušeli jsme toho spoustu.

CELÝ POSTUP

Tip č. 2: Kuličkové dráhy na procvičování barev, VĚK 1,5+

Vyrábíme doma: Kuličkové dráhy na procvičování barev

Kuličkové dráhy procvičování barev

Ruličky od toaletního papíru jsem použila k výrobě kuličkové dráhy. Celá výroba mi zabrala 15 minut a to mi na hře přijde hodně sympatické. Hra se hodí pro všechny děti, které rády strkají nebo vsunují předměty do otvorů a nachází se v této senzitivní fázi vývoje. Hru můžete koncipovat pouze na procvičování strefování se do otvoru, nebo můžete přidat trénování barev. Takhle jsem to udělala já kvůli Martínkovi, protože toho by samotné házení už moc nebavilo. Hra je vhodná pro děti od 18 měsíců.

CELÝ POSTUP

Tip č. 3: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO), VĚK 1,5+ / 3+

Vyrábíme doma: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)

Vyrábíme doma: Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)

Procvičovali jsme barvy a jemnou motoriku za pomocí kostiček DUPLO a ruliček od toaletního papíru. Vyrobit hru zabere chvilku. Nejnáročnější je obalit ruličky v barevném papíru. Jestli máte  přes den (nebo večer) chvilku, tak vám to bez dětí půjde jako po másle. 🙂 Hrát můžete stále dokola. Filku hra moc bavila a určitě se k ní budeme vracet. Vytvořila jsem dvě úrovně obtížnosti. Skládání barev (první obtížnost) se hodí pro děti od 1,5 roku. DUPLO můžete na podložce libovolně měnit. Děti si mohou kostičky postavit a samy na ně navrstvit kroužky. Záleží na věku a také na tom, co je bude bavit. Barevné komíny (druhá obtížnost) se hodí pro děti od 2 a půl let věku (možná až od 3 let). Zkoušeli jsme postavit vysoký komín, na který Martínek skládal i čtyři barvy. Takto vysoký komín padá, na podložce nevydrží zátěž, kterou dítě vytváří vrstvením papírových ruliček. Přešli jsme proto na komín dvou barev. Byla jsem překvapená, jak je tato úroveň těžká. Děti vidí dvě barvy, najdou dva správné kroužky, ale mají problém s tím, který kroužek přijde na komínek jako první.

CELÝ POSTUP

Tip č. 4: Kaleidoskop a dalekohled z ruličky od toaletního papíru, VĚK 2+

Kaleidoskop

Kaleidoskop

Z ruliček jsme vyrobili dalekohled a kaleidoskop (s notnou dávkou představivosti 🙂 ). Ani jednu hračku doma nemáme. Martínek dalekohled vyrábí moc rád, už jsme ho párkrát zkoušeli. Rád se skrz něj kouká, i když mu to ještě moc nejde. Poslepovat dalekohled zabere chvilinku, připravovat materiál v podstatě nemusíte, což se někdy hodí. Nenáročnou přípravu oceníte, když vyrábíte ještě s jedním pomocníkem, který všechno bere, všude leze a jeho nejmilejší kratochvílí je nacpat si hrst barevných papírů do pusy. Sečteno a podtrženo vyrobení dalekohledu nám zabralo pár minut. Vyrábění jsme doplnili o domácí kaleidoskop, který zvládne udělat s drobnou pomocí rodiče i dvouleté dítě.

CELÝ POSTUP

Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Tip č. 5: Velikonoční papírové “stojící” dekorace (zajíček, kuřátko a vejce), VĚK 2+

Velikonoční dekorace pro děti diy

Velikonoční dekorace pro děti diy

 S Martínkem jsme vyráběli velikonoční dekorace z ruliček od toaletního papíru a z barevných papírů. Vytvořili jsme papírová vejce, zajíčka, kuřátka a travičku. Martínek s Filkou si s dekoracemi hráli. Z ruliček od toaletního papíru jsme vytvořili zajíčky, z půlky ruličky kuřátka, ozdobili jsme razítky vejce z papíru a z barevného papíru jsme slepili travičku, do které jsme vejce vložili. Výroba velikonočních dekorací je určena pro děti, které ještě nechodí do školy, ale možná, že by bavila také školáky (vyzkoušeno nemám). 🙂

CELÝ POSTUP

Tip č. 6: Domácí prstové barvy: 5 tipů na jarní tvoření, VĚK 2+

Z ruliček od toaletního papíru můžete vytvořit na papír ohňostroj, květiny, nebo si z nich uděláte razítka. Stačí vám k tomu prstové barvy, nebo klasické tempery, a je to.

CELÝ POSTUP

Tip č. 7: Házení na cíl, VĚK 2+

V této hře jsem postavila ruličky od toaletního papíru do věže a Filka s Martínkem měli za úkol věž za pomocí míčku shodit. Na zem jsem naznačila dvě čáry, jednu blíže k cíli, jednu dál od věže. Házeli na cíl nejprve od čáry, která byla umístěna blízko věži, poté se přesunuli ke vzdálenější čáře. Hra je moc bavila, a když se jim podařilo věž shodit, tleskali a radovali se.
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Tip č. 8: Zábavné počítání pro nejmenší, VĚK 3+

Zábavné počítání pro nejmenší

Zábavné počítání pro nejmenší

Z ruliček od toaletního papíru jsme vyrobili hru, která zábavnou formou procvičuje čísla. Do čísel Martínka nenutím, přišel s nimi sám a sám se je chce učit. Při hře zábavnou formou počítá od jedné do pěti. Princip je velmi snadný. Na kostky DUPLO, které jsou označeny čísly, navléká ruličky od toaletního papíru. Při navlékání se učíme počítat: 1, 2, 3, 4, 5. Pro malé děti je takové počítání poměrně těžké, občas mezi dvojku a trojku přidají sedmičku nebo devítku. 🙂 Vyrobit hry není časově náročné. Můžete si je udělat vzhledově hezčí, třeba obalit ruličky toaletního papíru do barevného papíru, ale to je opravdu poměrně zdlouhavé. Jednoduše rozpůlíte řezacím nožem ruličky, upravíte je nůžkami a o víc se nemusíte starat. Druhá hra je také hotová raz dva.

CELÝ POSTUP

Tip č. 9: Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček, VĚK 3,5+

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Velký kuličkový labyrint z krabice a ruliček

Z krabice a ruliček od toaletního papíru jsem vyrobila kuličkový labyrint. Hra se hodí pro děti od tří let. Nejdříve. Sama jsem si myslela, jak Martínkovi půjde levou zadní manipulace s krabicí, a také jsem si říkala, že jsem měla vzít větší krabici. Při hraní jsem zjistila, že krabice od kolekce je rozměrově akorát – větší by ovládal jen těžko. Dále se ukázalo, že dostat kuličku do cíle je těžší, než jsem si myslela.

CELÝ POSTUP

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart