26 DIY tipů na zimní vyrábění s dětmi

Hledáte tipy na zimní tvoření s malými dětmi? Do článku jsem připravila inspiraci na zimní vyrábění, které bude děti zajímat. U každého tipu najdete odkaz na celý článek i s fotonávodem. Hezkou zábavu.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Tři tipy na vytvoření zimního stromu (od 2 let)

Vytvořili jsme tři zasněžené stromečky. K nakreslení jsme použili tři různé techniky. Nejdříve děti namočily do bílé barvy tyčinku na čištění uší a vytvářely s ní tečky na barevný papír. Poté si vyzkoušely tiskat bublinkovou fólií a nakonec jsme z otisku ruky a prstů vytvořili zasněžený stromek na černém papíru.

CELÝ ČLÁNEK

Zdobení papírové zimní čepice: Zábava pro nejmenší (od 2,5 až 3 let)

Z obyčejné čtvrtky jsem vystřihla čepici, z vaty jsem udělala malé měkké kuličky a pustili jsme se do zdobení. Děti podle své fantazie razítkovaly a nakonec nalepily na čepici měkoučkou bambuli. Tvoření se hodí i pro dvouleté děti, které práci s razítky hravě zvládnou. Zdobení bavilo i čtyřletého Martínka a zaujme i předškoláky. Dvouleté děti mohou zkrášlit čepici razítky, které se nemusí namáčet do barvy. Bude to pro ně jednodušší. My jsme využili k razítkování korkové zátky, které děti namáčely do barvy. 

CELÝ ČLÁNEK

Sněhové vločky z papíru (od 2,5 až 3 let)

Z bílého papíru jsme vytvořili snadné sněhové vločky. Vyráběli jsme různé tvary i velikosti vloček – dle fantazie dětí. Nakonec děti na vločky nalepili pusu a oči. Lepení je určeno pro nejmenší děti od dvou a půl až od tří let. Tříletého Filku vyrábění vloček moc bavilo. Snadné a zábavné lepení budou nejmenší děti milovat. Příprava je rychlá a nepotřebujete nic speciálního. Bude stačit bílý papír, lepidlo a nůžky. Oči a pusu můžete domalovat pastelkami.

CELÝ ČLÁNEK

Tučňák a lední medvěd, zimní zvířátka z ruliček od toaletního papíru (od 3 let)

Lepení se hodí pro děti od tří let. Možná, že tříleté děti budou potřebovat drobnou pomoc dospělého obzvláště, pokud s lepením právě začínají. Filka se ve dvou letech také zkoušel lepit tučňáka. Musela jsem mu hodně pomáhat, aby se rulička tučňákovi alespoň trochu podobala.

CELÝ ČLÁNEK

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Sněhuláci z ruliček od toaletního papíru (od 3 let)

Vytvořili jsme sněhuláky z ruliček od toaletního papíru. Martínek s mojí pomocí lepil dva sněhuláčky – jednoho se šálou, druhého s kloboukem. Neměli jsme předem danou žádnou šablonu, spíše jsme nalepili sněhuláky spontánně tak, jak nás napadlo. 🙂 Jednotlivé díly k lepení jsme mohli různě kombinovat.

CELÝ ČLÁNEK

Sněhová obloha: Kreslíme voskovkami a vodovkami (od 3 let)

Kreslil Martínek (3,5 roku) a Filka (2 a čtvrt roku). Filka překvapený nebyl ani trošku. Vesele čmáral barvami a jestli byl na papíře nějaký podklad ho moc nezajímalo. 🙂 Ani nemůžu popsat, jak byl Martínek při prvním kreslení neuvěřitelně překvapený a chtěl vybarvovat papíry znovu a znovu. Zkusili jsme  nakreslit vločky bílou voskovkou společně, ale nakonec jsem kreslila vločky na papír pouze já. Martínek odkrýval malůvky modrou barvou a moc se mu tohle kreslení líbilo. Malé děti budou potřebovat pomoc rodiče, starší děti samy nakreslí sněhové vločky a následně papír vybarví.

CELÝ ČLÁNEK

Paní Zima: Omalovánka v PDF zdarma (od 3 let)

Hledáte, jak zabavit děti? Připravila jsem omalovánku, kterou jsem nazvala Paní Zima. Děti ji mohou vybarvit, nebo vytvořit zajímavý obrázek z vaty a alobalu. PDF zdarma najdete v článku. Krásnou zábavu. 🙂

CELÝ ČLÁNEK

Jak kreslí mráz? Barevná okénka s voskovkou, solí a anilinkami (od 3 let)

Ze čtvrtky jsme vytvořili krásné zimní otevírací okno. Uvnitř děti nakreslily bílou voskovkou, jak maluje mráz, prostor vybarvily modrými anilinkami a nakonec jsme na mokré barvy nasypali trošku soli. Kreslení a vyrábění okénka se hodí pro děti od tří let. Děti budou potřebovat pomoc dospělého, který okno připraví.

CELÝ ČLÁNEK

Zimní aktivity pro děti

ZIMNÍ PDF V E-SHOPU

Jak vypadá zimní vesnička: zajímavé lepení pro děti (od 3 let)

Minulý rok jsme se pustili do zajímavého lepení s názvem Co se děje v noci. Děti toto tvoření velmi bavilo, a tak jsem si řekla, že letos vyrobíme o poznání těžší, ale zajímavější, zimní obrázek. Možná, že vás inspiruje k vytvoření své vlastní koláže. Z barevného a krepového papíru jsme vytvořili vesničku, kterou právě zasypává sníh. Výsledek se mi zdá velmi krásný.

CELÝ ČLÁNEK

DIY sněhuláci jako zajímavá koláž pro malé děti (od 3,5 let)

Z barevného papíru jsme vytvořili krásný zimní výkres, který zdobí nástěnku v dětském pokojíčku. Na barevný papír děti nanášely vatovou tyčinkou bílou barvu a vytvářely sněhové vločky. Když barva zaschla, nalepily na něj sněhuláka, které slepili jako koláž. Vznikl moc hezký výsledek. Lepení i tečkování zvládnou děti od tří let. Vyrábění je pro malé děti zajímavé a není náročné. Se stříháním budou potřebovat pomoc dospělého. Filka ve třech letech zvládl dělat tečky i lepit sněhuláka sám. Pomohla jsem mu nastříhat dílky a také vystřihnout sněhuláka.

CELÝ ČLÁNEK

PDF zdarma: Zimní dekorace na okno (od 4 let)

Tentokrát jsou dekorace velmi snadné jak na stříhání, tak i na lepení. Martínek ve čtyřech  a půl letech stříhal domeček, zkoušel stříhat také stromek. Filkovi ve třech letech stříhání ještě moc nešlo. Nalepit zvládl vše. Zimní dekorace na okno jsou velmi snadné a prvně jsem je koncipovala tak, aby se na stříhání mohly podílet také děti. Dekorace mohou stříhat děti společně s rodiči (my jsme zvolili tuto variantu), starší děti je mohou vystřihnout zcela samy nebo je naopak mohou připravit jen rodiče. Záleží na vás.

CELÝ ČLÁNEK

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU


Papírové rukavice: Zimní tvoření pro nejmenší

Tvoření je vhodné pro děti, kterým jsou dva, tři a možná i čtyři roky. Starší děti nemusí vyrábění příliš zajímat, protože by pro ně mohlo být příliš snadné. Na barevný papír jsem obkreslila dětskou ručičku tak, aby okolo vzniklo dostatek prostoru. Ručičku jsem vystřihla. Děti namočily do bílé barvy ručičku a obtiskly ji na papírovou rukavici. Když barva zaschla, ozdobily rukavici bílou vatou. Rukavic jsme vytvořili několik. Vyrobit můžete různé barevné kombinace.

CELÝ ČLÁNEK


Tvoření pro děti: Medvědí zimní spánek

Na čtvrtku jsme nakreslili polštář, který jsme vybarvili vodovkami. Čtvrtku jsme vybarvili modrou barvou. Ze čtvrtky jsme vystřihli deku, kterou jsme ozdobili voskovkou, vybarvili jsme ji vodovkami. Na peřinku a na polštář jsme natiskali barevná korková razítka. Ze světle hnědého papíru jsem vystřihla hlavu medvěda a ruce a také jsem připravila nožičky. Když byly všechny barvy suché, nalepili jsme medvěda na polštář, na čtvrtku jsme přilepili papírovou deku. Pod deku jsme nalepili nohy a také jsme vyndali ruce, které si medvídek položil na deku.

CELÝ ČLÁNEK


Liška v doupěti: Tvoření pro děti (PDF zdarma)

Vyrábět mohou děti od čtyř do sedmi let. Tvoření je snadné a nabízí velmi zajímavý výsledek. Děti vytvoří malou liščí noru a fantazii se meze nekladou. Čtvrtku jsem rozdělila na poloviny. Děti vybarvily jednu polovinu hnědou barvou, použily také tmavě hnědé až černé stínování, které mělo představovat liščí noru. Čtvrtku jsme nechali zaschnout. PDF jsem vytiskla. Děti vybarvily lišku, kterou jsme společně vystřihli. Lišku nalepili do nory a poté ji vylepšily vlnitou lepenkou.

PDF KE STAŽENÍ ZDARMA


Obrázek krajiny z vodovek a soli – tip na tvoření pro děti

Čtvrtku děti vybarvily vodovkami. Ještě než barva zaschla, posypali jsme ji kuchyňskou solí. Sůl se začne rozpouštět do barvy a začne tvořit světlé mapy nebo velmi světlé tečky, které zajímavě dokreslí pozadí výkresu. Zatímco barva schla, připravili jsme si stromečky. Vytvořili jsme břízy z bílého papíru a také jehličnaté stromy. Když barva zaschla, očistili jsme obrázek od soli. Na čtvrtku děti nalepily stromy a výkres byl hotový.

CELÝ ČLÁNEK


Roztomilý mráček: Zábavné zimní tvoření pro malé děti

Vyrábění nejvíce zaujme děti, které navštěvují mateřskou školu. Děti lepí na čtvrtku kousky vaty, nalepí oči a pusinku a ozdobí hlavičku mráčku. Také dotvoří sněhové vločky. Tvoření bude bavit také prvňáčky. Pro starší děti už nemusí být zajímavé.

CELÝ ČLÁNEK


Zimní tvoření pro nejmenší: Zdobení svetru

Z barevného papíru jsem vystříhala menší čtverečky. PDF svetru jsem vytiskla. Děti na svetr natřely lepidlo a ozdobily jej barevným papírem. Svetr jsem vystřihla a děti jej nalepily na barevný papír.

PDF KE STAŽENÍ ZDARMA


Zimní vyškrabování: Barevné rukavice a čepice (tvoření pro děti)

Na čtvrtku jsem nakreslila čepici a rukavice. Voskovkami jsme je vybarvili a poté jsme je vystřihli. Smíchala jsem černou temperu s kapkou jaru a čepici a rukavice jsme touto směsí natřeli. Z krepového papíru jsme vytvořili kuličky. Když barva zaschla, děti vyškrábaly podle své fantazie do obrázku různé ozdoby a nakonec na čepici a na rukavice nalepily kuličky z barevného krepového papíru.

CELÝ ČLÁNEK


Sova: Tvoření pro nejmenší děti

Houbičku na nádobí jsem rozstřihla na dvě části. Na paletu jsem nanesla bílou temperu, smíchala jsem ji s troškou vody. Děti do barvy namočily houbičku na nádobí, na papír natiskaly bílý ovál. Papír jsme nechali uschnout. Z barevného papíru jsem připravila oči, zobák a větev. Když barva zaschla, děti na sovičku nalepily oči, zobák a také větvičku.

CELÝ ČLÁNEK


Zimní tvoření pro děti: Obrázky z inkoustu a zmizíku

Tři různé obrázky jsou určeny pro tři věkové kategorie dětí. Nejmenší děti mohou malovat “jak kreslí mráz”, předškoláci si oblíbí kreslení vloček a prvňáčci a druháci mohou nakreslit zvířátko v zimě nebo domeček v zimě. Tvoření je snadné a zábavné. Zvládnou ho i malé děti. Čtvrtku jsme vybarvili inkoustem. Můžete vybarvit čtvrtku pečlivě až do kraje, ale nemusíte. Dvouleté dítě nevybarví papír dokonale a pokud ve vybarvování štětcem není příliš zběhlé, podaří se mu vyrýt do papíru díru. Malým dětem mohou papír vybarvit rodiče. Předškoláci umí čtvrtku vybarvit sami.

CELÝ ČLÁNEK


Papírový sněhulák – tvoření pro děti

Z barevného papíru jsme připravili nos, klobouk a černé tečky na oči a na pusu. Z bílého papíru jsme společně složili harmoniku. Z formátu A5 (polovina A4)jsme složili harmoniku z delší strany papíru (nebo můžete složit harmoniku z formátu A4 z té kratší strany). Na jednu hlavičku jsme potřebovali 2 papíry A4 (nebo čtyři poloviny A5). Z harmoniky jsme slepili kolo. Děti na něj nalepily nos, oči a klobouk a sněhulák byl hotový.

CELÝ ČLÁNEK


Sněhulák z ruličky od toaletního papíru a temper: tiskej a vybarvuj

Na modrý papír natiskal Filka ruličkou od toaletního papíru sněhuláka, kruhy vybarvil, natiskal čtverec jako hrnec a vatovou tyčinkou obrázek dotvořil. Nejprve Filka namočil ruličku do bílé barvy a natiskal na papír sněhuláka. Kruhy vybarvil. Poté otiskl štětec jako ruce. Pomocí vatové tyčinky udělal sníh a také zemi. Z ruličky jsem vytvarovala čtverec. Filka jej otiskl jako hrnec a vybarvil jej červeně. Nakreslil koště. Nakonec dotvořil pomocí vatové tyčinky knoflíky a také nos.

CELÝ ČLÁNEK


Tvoření pro děti na Tři krále + omalovánka zdarma v PDF

  • Koruna: Tříleté a čtyřleté děti si rády vyrobí královskou korunu. Tvoření je snadné, rychlé a děti bude velmi bavit. Ještě více budou nadšené z hotového výtvoru.
  • Postavičky Tří králů: Z ruličky od toaletního papíru mohou děti vytvořit Tři krále. Lepení se hodí pro předškoláky i děti školou povinné.
  • Omalovánka: Omalovánka Tří králů je rychlou a vděčnou zábavou pro školkové děti i pro žáky na prvním stupni
CELÝ ČLÁNEK

Zimní PDF zdarma: Vybarvování, obtahování i hledání stínů

Pracovní listy jsou vhodné pro děti od čtyř do šesti let. Některé úkoly budou pro šestileté děti snadné a naopak čtyřleté děti budou potřebovat pomoc dospělého.

STÁHNOUT PDF ZDARMA


PDF zdarma: Postav si sněhuláka

Vyrábění zabaví tříleté i šestileté děti. Tříleté děti budou vybarvovat a lepit, šestileté děti si vyjma vybarvování a lepení procvičí také stříhání. PDF jsem vytiskla, děti jej vybarvily, Martínek část nastříhal sám, s částí jsem mu pomohla, a poté děti slepily sněhuláka.

STÁHNOUT PDF ZDARMA


PDF zdarma: Sněhová vločka z papíru

Na barevný a bílý papír jsme lepili barevný papír, kousky vatových tamponů i zmačkaný krepový papír tak, aby vznikla sněhová vločka. Lepit kousky barevných papírů zvládnou i dvouleté děti. Čtyřleté a pětileté děti mohou lepit kousky krepového papíru nebo vaty. Pro starší děti není lepení taková zábava a toto tvoření je určeno spíše pro dvouleté až čtyřleté děti.

STÁHNOUT PDF ZDARMA


Závěr

Do článku jsem shrnula zimní DIY aktivity, které zaujmou malé děti. Celý článek s postupem i s fotografiemi získáte klinutím na zelené tlačítko “celý článek”.  Tipy na knihy pro děti najdete v rubrice Naše knihovnička. PDF, ze kterých vytvoříte aktivní knihy, omalovánky nebo pracovní listy najdete v mém e-shopu.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart