Hledáte tipy na zimní tvoření s malými dětmi? Do článku jsem připravila inspiraci na zimní vyrábění, které bude děti zajímat. Jednotlivé tipy jsem seřadila podle doporučeného věku dítěte. U každého tipu najdete odkaz na celý článek i s fotonávodem. Hezkou zábavu.

Obsah

Tři tipy na vytvoření zimního stromu (od 2 let)

Vytvořili jsme tři zasněžené stromečky. K nakreslení jsme použili tři různé techniky. Nejdříve děti namočily do bílé barvy tyčinku na čištění uší a vytvářely s ní tečky na barevný papír. Poté si vyzkoušely tiskat bublinkovou fólií a nakonec jsme z otisku ruky a prstů vytvořili zasněžený stromek na černém papíru.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Zdobení papírové zimní čepice: Zábava pro nejmenší (od 2,5 až 3 let)

Z obyčejné čtvrtky jsem vystřihla čepici, z vaty jsem udělala malé měkké kuličky a pustili jsme se do zdobení. Děti podle své fantazie razítkovaly a nakonec nalepily na čepici měkoučkou bambuli. Tvoření se hodí i pro dvouleté děti, které práci s razítky hravě zvládnou. Zdobení bavilo i čtyřletého Martínka a zaujme i předškoláky. Dvouleté děti mohou zkrášlit čepici razítky, které se nemusí namáčet do barvy. Bude to pro ně jednodušší. My jsme využili k razítkování korkové zátky, které děti namáčely do barvy. 

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Sněhové vločky z papíru (od 2,5 až 3 let)

Z bílého papíru jsme vytvořili snadné sněhové vločky. Vyráběli jsme různé tvary i velikosti vloček – dle fantazie dětí. Nakonec děti na vločky nalepili pusu a oči. Lepení je určeno pro nejmenší děti od dvou a půl až od tří let. Tříletého Filku vyrábění vloček moc bavilo. Snadné a zábavné lepení budou nejmenší děti milovat. Příprava je rychlá a nepotřebujete nic speciálního. Bude stačit bílý papír, lepidlo a nůžky. Oči a pusu můžete domalovat pastelkami.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Tučňák a lední medvěd, zimní zvířátka z ruliček od toaletního papíru (od 3 let)

Lepení se hodí pro děti od tří let. Možná, že tříleté děti budou potřebovat drobnou pomoc dospělého obzvláště, pokud s lepením právě začínají. Filka se ve dvou letech také zkoušel lepit tučňáka. Musela jsem mu hodně pomáhat, aby se rulička tučňákovi alespoň trochu podobala.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Sněhuláci z ruliček od toaletního papíru (od 3 let)

Vytvořili jsme sněhuláky z ruliček od toaletního papíru. Martínek s mojí pomocí lepil dva sněhuláčky – jednoho se šálou, druhého s kloboukem. Neměli jsme předem danou žádnou šablonu, spíše jsme nalepili sněhuláky spontánně tak, jak nás napadlo. 🙂 Jednotlivé díly k lepení jsme mohli různě kombinovat.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Sněhová obloha: Kreslíme voskovkami a vodovkami (od 3 let)

Kreslil Martínek (3,5 roku) a Filka (2 a čtvrt roku). Filka překvapený nebyl ani trošku. Vesele čmáral barvami a jestli byl na papíře nějaký podklad ho moc nezajímalo. 🙂 Ani nemůžu popsat, jak byl Martínek při prvním kreslení neuvěřitelně překvapený a chtěl vybarvovat papíry znovu a znovu. Zkusili jsme  nakreslit vločky bílou voskovkou společně, ale nakonec jsem kreslila vločky na papír pouze já. Martínek odkrýval malůvky modrou barvou a moc se mu tohle kreslení líbilo. Malé děti budou potřebovat pomoc rodiče, starší děti samy nakreslí sněhové vločky a následně papír vybarví.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Paní Zima: Omalovánka v PDF zdarma (od 3 let)

Hledáte, jak zabavit děti? Připravila jsem omalovánku, kterou jsem nazvala Paní Zima. Děti ji mohou vybarvit, nebo vytvořit zajímavý obrázek z vaty a alobalu. PDF zdarma najdete v článku. Krásnou zábavu. 🙂

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Jak kreslí mráz? Barevná okénka s voskovkou, solí a anilinkami (od 3 let)

Ze čtvrtky jsme vytvořili krásné zimní otevírací okno. Uvnitř děti nakreslily bílou voskovkou, jak maluje mráz, prostor vybarvily modrými anilinkami a nakonec jsme na mokré barvy nasypali trošku soli. Kreslení a vyrábění okénka se hodí pro děti od tří let. Děti budou potřebovat pomoc dospělého, který okno připraví.

CELÝ ČLÁNEK

Zimní aktivity pro děti

ZIMNÍ PDF V E-SHOPU

nahoru ↑

Jak vypadá zimní vesnička: zajímavé lepení pro děti (od 3 let)

Minulý rok jsme se pustili do zajímavého lepení s názvem Co se děje v noci. Děti toto tvoření velmi bavilo, a tak jsem si řekla, že letos vyrobíme o poznání těžší, ale zajímavější, zimní obrázek. Možná, že vás inspiruje k vytvoření své vlastní koláže. Z barevného a krepového papíru jsme vytvořili vesničku, kterou právě zasypává sníh. Výsledek se mi zdá velmi krásný.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

DIY sněhuláci jako zajímavá koláž pro malé děti (od 3,5 let)

Z barevného papíru jsme vytvořili krásný zimní výkres, který zdobí nástěnku v dětském pokojíčku. Na barevný papír děti nanášely vatovou tyčinkou bílou barvu a vytvářely sněhové vločky. Když barva zaschla, nalepily na něj sněhuláka, které slepili jako koláž. Vznikl moc hezký výsledek. Lepení i tečkování zvládnou děti od tří let. Vyrábění je pro malé děti zajímavé a není náročné. Se stříháním budou potřebovat pomoc dospělého. Filka ve třech letech zvládl dělat tečky i lepit sněhuláka sám. Pomohla jsem mu nastříhat dílky a také vystřihnout sněhuláka.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

PDF zdarma: Zimní dekorace na okno (od 4 let)

Tentokrát jsou dekorace velmi snadné jak na stříhání, tak i na lepení. Martínek ve čtyřech  a půl letech stříhal domeček, zkoušel stříhat také stromek. Filkovi ve třech letech stříhání ještě moc nešlo. Nalepit zvládl vše. Zimní dekorace na okno jsou velmi snadné a prvně jsem je koncipovala tak, aby se na stříhání mohly podílet také děti. Dekorace mohou stříhat děti společně s rodiči (my jsme zvolili tuto variantu), starší děti je mohou vystřihnout zcela samy nebo je naopak mohou připravit jen rodiče. Záleží na vás.

CELÝ ČLÁNEK

nahoru ↑

Závěr

Do článku jsem shrnula zimní DIY aktivity, které zaujmou malé děti. Celý článek s postupem i s fotografiemi získáte klinutím na zelené tlačítko „celý článek“.  Tipy na knihy pro děti najdete v rubrice Naše knihovnička. PDF, ze kterých vytvoříte aktivní knihy, omalovánky nebo pracovní listy najdete v mém e-shopu.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Tereza Krček

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart