DIY malování na hrnečky s dětmi: Jak na to, tipy + fixy

Na malování hrnečků jsme se chystali dlouho. Do článku jsem připravila praktické tipy – jaké vybrat fixy pro děti, na jaké hrnečky malovat a jak snadno vytvořit krásný (nejen) vánoční dárek pro prarodiče.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme vyrobili a pro koho je tvoření určeno

Na obyčejné porcelánové hrnečky jsme fixou nakreslili obrázky. Fixami na hrnečky mohou kreslit děti přibližně od 5 let věku. Kreslení není snadné, vyžaduje zručnost a pevnou ruku. Možná, že tuto práci zvládnou i mladší děti, ale spíše bych pro ně toto tvoření nedoporučila.

Jaké fixy na porcelán (hrnečky) vybrat

Pročetla jsem řadu návodů, prohledala jsem e-shopy s různými druhy fixů na porcelán. Obecně platí, že po namalování hrnečku je třeba malovaný hrneček vypálit v troubě. Existuje jeden druh fixů, který se nevypaluje – DARWI Armerina Fixy na porcelán bez vypalování 2 mm / 6 ml. Tyto fixy jsou poměrně drahé a dětem by se s nimi navíc hůře pracovalo. Já jsem se vypalování bála a nakonec bylo vše úplně v pohodě. Některé popisovače na porcelán je třeba před aplikací naklepávat. Tyto popisovače bych pro děti vůbec nedoporučila. Dítě má dost práce s běžnou fixou. Kreslení je těžké, náročné na jemnou motoriku. Pro děti jsou nejlepší dvě značky fixů – popisovače na porcelán Edding (sada cca 200 Kč – 6 fixek) a Marabu KiDS Porcelain & Glas Painter (sada cca 600 Kč – 10 fixek).

Popisovače na porcelán Edding recenze

Koupila jsem základní sadu, ve které bylo pouze šest barev. Chtěla jsem malování nejprve vyzkoušet. Popisovač funguje jako klasická fixa = nenaklepává se, maluje se s ním jako s fixou, může se rozmazat, ale zasychá poměrně rychle. Popisovače mohou nasáknout barvu – například při konturách je potřeba počkat, až barva zaschne, jinak se může štěteček fixy obarvit (pozor na žlutou a červenou, u ostatních barev to není vidět). Vyjma základních barev můžete pořídit další dvě sady – studené a teplé odstíny. Jestli máte starší děti školou povinné a chcete zdobit hodně hrnečků nebo talířků, doporučuji koupit alespoň dvě sady (je velká poptávka po černé barvě).

DIY malování na hrnečky s dětmi: Jak na to, tipy + fixy
DIY malování na hrnečky s dětmi: Jak na to, tipy + fixy

Tyto fixy se vypalují v troubě na 160 °C po dobu 26 minut. Hrnečky jsem položila na plech vyložený pečícím papírem, vložila jsem plech do trouby, zapnula jsem časovač a po uplynutí doby jsem hrnečky vyndala. Žádný se nerozbil, barva zaschla. Hrnky je možné mýt v myčce do 50 °C (vyzkoušeno). Barva se neoloupala.

Tyto popisovače patří k těm nejlevnějším, jsou dobré, poměrně hezky se s nimi maluje. Barvy nejsou tolik syté, ale vypalováním se mírně ztmaví. Když se spletete, můžete barvu (před vypálením) utřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Místo je potřeba pořádně vysušit, než budete na hrneček opět malovat, jinak se barva rozpije. Fixy představují dobrý poměr ceny a kvality. Na profesionální malování to není, ale pro děti nebo na domácí tvoření jsou moc fajn a za 200 Kč super výsledek.

Na jaký porcelán malovat

Koupila jsem obyčejné porcelánové hrnečky v Ikee. Hrnečky v troubě nepopraskaly, nejsou příliš tenké, jsou spíše silnější. Hrnky stály od 29 Kč až do 79 Kč – záleželo na velikosti a tvaru. Malovat můžete také na sklo, sklenice, zavařovací láhve a podobně. Postup je zcela stejný.

Co budete potřebovat

  • Popisovače na porcelán (například popisovače na porcelán Edding)
  • Hrnečky nebo talířky, mističky (můžete použít také skleničky nebo zavařovací sklenice a podobně)
  • Plech s pečicím papírem
Banner Cute Zvířátka

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Jak na to

Před malováním jsem hrnečky umyla a osušila. Děti na hrnečky nakreslily obrázky, barvu jsme nechali uschnout, hrnečky jsem položila na plech vyložený pečicím papírem a dala jsem je péct do trouby na 160 °C po dobu 26 minut.

DIY malování na hrnečky s dětmi: Jak na to, tipy + fixy
DIY malování na hrnečky s dětmi: Jak na to, tipy + fixy

Závěrem

Děti vytvořily krásný dárek k Vánocům (nebo k narozeninám) pro babičku a dědu. Dětem můžete namalovat jejich vlastní dětský hrneček nebo si děti mohou samy namalovat porcelánový hrneček, ze kterého budou pít své oblíbené kakao nebo čaj.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart