Dětské zámky a bezpečnostní spotřebiče: Jak zabezpečit domácnost před dětmi

Když začal Martínek růst, lezl do skříní, do polic a do šuplíků, hledali jsme pojistky, kterými bychom skříňky zabezpečili. Možná, že máte podobný problém, nebo si naopak říkáte, proč před dětmi skříně a šuplíky zavírat. Věřte nebo ne, někdy mají tyhle zámky i svá pozitiva. Zejména, máte-li doma dvě a více dětí. 🙂
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co se v článku dozvíte

V článku se budu zabývat tím, jaké si pořídit pojistky na skřínky či na šuplíky. Dočtete se, které pojistky nekupovat a na co si dát při výběru pozor. Dále se budu zabývat tím, co znamená dětská pojistka na domácích spotřebičích – například na pračce nebo vestavné troubě. Dále se budu okrajově věnovat zábraně na postel.

Dětské pojistky na nábytek

Dvířka skříněk či šuplíky můžete zabezpečit pojistkami, díky nimž dítě skříňku neotevře. Jenže postupně, když roste a je chytřejší, naučí se pojistku odemknout. Mám to bohužel vyzkoušeno. Doma jsme nainstalovali tři druhy pojistek. Každá má své výhody a nevýhody.

Reer

První druh pojistky, kterou jsme zkoušeli, se navrtá zevnitř šuplíku nebo skříňky. Otevírá se zacvaknutím. Pojistka se přidělává špatně. Sama jsem ji montovala šroubovákem. Musíte přesně vyměřit, kam ji umístit. Bohužel se šuplík nedá dobře otevřít. Když nemáte dlouhé prsty, nepočítejte s tím, že byste se dostali dovnitř. Výhodou je, že se dovnitř nedostanou ani děti. Po čase zápasení s pojistkou se záklopka opotřebuje, ohne a dovnitř se dostanete bez větších potíží. Jenže pojistka nejde zacvaknout a zavřít. Takže vám jenom hyzdí nábytek.
Pojistka Reer

Pojistka Reer

VÝHODY
 • Nízká cena
 • Pojistku připevníte zevnitř šuplíku/dvířek.
NEVÝHODY
 • Nefunguje – šuplík nejde otevřít.
 • Hodí se pouze na dvířka od skříněk.
 • Po čase se ohne a už se nenarovná, takže nejde zavřít.
 • Přidělává se velmi špatně.

Lindam

Z pojistek Lindam jsem byla ze začátku nadšená. Navrtávají se zevnitř do nábytku, takže nejsou vidět. Mají zámek, který se zamkne a dítě ho neotevře, alespoň ze začátku. 🙂 Pojistky jdou přidělat poměrně obtížně, ale zvládnout se to dá. Zdolat zámek je pro dítě těžké, bohužel se to časem skutečně dost dobře a rychle naučí, takže do skříně pronikne.
Pojistka Lindam

Pojistka Lindam

VÝHODY
 • Připevníte je zevnitř nábytku.
NEVÝHODY
 • Vyšší cena
 • Dítě přijde na to, jak má pojistku odemknout.
 • Není možné je univerzálně použít – na některé šuplíky je přidělat nelze a hodí se spíše na skříňky.

🏆 Ikea a Baby Dan 🏆

Pojistky z Ikey jsme pořídili jako poslední. Velkou nevýhodou je, že se lepí nábytek. Kuchyň jsme pořizovali s tím, že ji za pár let vyměníme, a tak nám tohle zrovna moc nevadí. Kdybychom měli drahou kuchyň, pojistky bych nepořizovala. Nedoporučuji je proto těm, kteří mají drahou kuchyň, případně jiný nábytek, který nechtějí mít olepený ze všech stran. Lepidlo drží velmi pevně. Pojistka nejde sundat – alespoň se mi to zatím nepodařilo. Zůstane nám přilepená na nábytku asi navždy. 🙂 Velkým pozitivem je, že děti neumí pojistky otevřít, pojistka se neslupuje. Když s pojistkami cloumají, nepovolí (pojistky, děti ano). Za mě to jsou nejlepší bezpečnostní pojistky, které máme. Stejné pojistky zakoupíte také od značky BabyDan (BabyDan Univerzální bezpečnostní pás, newpack). Pojistka BabyDan se prodává v balení po jednom kuse. Pořídíte ji například na Mall.cz.
Pojistka Ikea a BabyDan

Pojistka Ikea a BabyDan

Ikea představila v posledním roce nové dětské pojistky na dveře a šuplíky. Jsou stejně dobré jako ty starší, jsou nastavitelné (stejně jako starší design), liší se pouze ve vzhledu. Pojistky z Ikey se prodávají v balení po dvou kusech.
Nové pojistky z Ikey

Nové pojistky z Ikey

VÝHODY
 • Pojistky z Ikey nejsou drahé.
 • Lepidlo perfektně drží – na nábytku i na lednici.
 • Dítě je neotevře.
 • Neničí se.
 • Jsou nastavitelné.
NEVÝHODY
 • Lepidlo perfektně drží – nejdou sundat z nábytku. Jestli svůj nábytek milujete, nepořizujte si raději žádné dětské pojistky. 🙂

Jak vybrat pojistky na nábytek

Při nákupu buďte obezřetní. Pojistky často nefungují, rozbijí se, lepidlo nedrží. Nedoporučovala bych vám kupovat pojistky v Číně, protože ty nefungují. Zkusila jsem objednat nalepovací pojistky na Aliexpressu. Lepidlo drží, ale pojistka jde rozepnout bez větších problémů tak, že ji otevře i roční dítě. Některé pojistky jsem ani nezkoušela, protože mají negativní recenze právě kvůli nekvalitnímu lepidlu, nevhodnému materiálu nebo nesmyslnému mechanismu. Osvědčily se mi pojistky z Ikey. Úplně stejné koupíte od značky BabyDan. Ostatní, které máme doma nainstalované, bych nedoporučila.

Zábrana do postele

K čemu se hodí zábrana do postele? Možná, že je vaše miminko ještě velmi malé a zábranu vůbec nepotřebujete. Zábranu do postele jsme začali používat až v době, kdy Martínek spal ve velké posteli. Postel nemá ohraničení ze všech stran, a tak jsme přemýšleli, jak zabezpečit nejdelší stranu, skrze kterou by mohl v noci vypadnout na zem. Nabízela se možnost koupit novou postel se zábranou, zadat zakázku truhláři, aby dodělal zábranu do postele, nebo koupit zábranu v obchodě. Novou postel jsme kupovat nechtěli, protože Martínek má postel poměrně krátce. Zábranu od truhláře jsme si také nechtěli pořizovat, protože jsme věděli, že ji za čas zase budeme sundavat, takže jsme koupili zábranu v obchodě.
Zábrana na postel BabyDan

Zábrana na postel BabyDan

Při koupi zábrany v obchodě se vám nabízí velké množství možností. Můžete si vybrat zábranu s kovovou konstrukcí potaženou látkou, nebo zábranu dřevěnou. Různých délek a různé kvality. Zábrana primárně slouží k tomu, aby nevypadlo dítě z postele. Není na to, aby po ní děti lezly, což je těžké jim vysvětlit, ale je to potřeba. Potah některých látkových zábran můžete prát v pračce na 30 °C. Bála jsem se, že se látková zábrana protrhne, proto jsem pořídila dřevěnou zábranu. Velký výběr zábran za cenu do 1000 Kč najdete na Mall.cz. Vyberete si zde levné i dražší zábrany do postele.

Levné postelové zábrany na MALL.CZ

Dřevěné zábrana do postele Baby Dan

Velkou nevýhodou dřevěných zábran je cena. Jsou dražší než zábrany látkové, respektive zábrany s kovovou konstrukcí. Dřevěné zábrany se dobře čistí, nezničí se a ani se neohnou. Máme tu naši rok a půl. Drží dobře, je stále pěkná, můžu ji otřít hadříkem ihned u postele, moc se neumaže, rychle se odepne a zase připne. Připevňuje se na rošt postele. Při nákupu se zaměřte nejen na materiál, ale také na výšku zábrany. Když se zábrana připevní na rošt postele, umístíte na rošt ještě matraci. Pokud má zábrana 20 centimetrů a matrace 15 centimetrů, zůstane 5 centimetrů jako zábrana, aby dítě nespadlo z postele. To je samozřejmě poměrně málo. Proto se vždy ještě zajímejte o výšku zábrany, která je jedním z nejpodstatnějších parametrů. Zábrana k posteli BabyDan je kvalitní. Dřevo je pěkně opracováno. Zábrana měří 90 centimetrů a mohla by být klidně delší. Připevňuje se na rošt postele. Ve spodní části má kovový podklad, který se zasune pod matraci a zábrana dobře drží. Upevníte ji na rošt navíc ještě pevným látkovým pásem. Vysoká je 45 centimetrů. Byla sice dražší, ale neměnila bych. Vydrží, je skvělá, děti ji nezničily. Zábranu v bílé barvě i přírodním provedení pořídíte za 1500 Kč v akci na Mall.cz.

Spotřebiče s bezpečnostní pojistkou

Jestli vybíráte pračku, troubu nebo lednici možná, že vás bude zajímat také bezpečnostní pojistka. Pračky i trouby se s bezpečnostní pojistkou běžně prodávají, ne však všechny spotřebiče je mají. Domácí spotřebiče do kuchyně nebo do koupelny s bezpečnostní pojistkou poznáte v e-shopu ryze podle popisu produktu. Doma máme spotřebiče s dětskou pojistkou, ovšem než jsem je koupila, tak jsem nevěděla, co se dětskou pojistkou myslí. Na spotřebiči je umístěno tlačítko s klíčem, které se podrží, a takto se pojistka aktivuje. Jak pojistka funguje?
 • Elektrická trouba: Na troubě je pojistka ve tvaru klíče. Ten se zmáčkne, pojistka se aktivuje. Dítě nemůže po aktivaci pojistky troubu zapnout. Bohužel ji může otevřít, vlézt dovnitř, může otáčet kolečky a mačkat ostatní tlačítka. Jak poznat, že má trouba pojistku? Hledejte na obrázku produktu v ovládacím panelu symbol klíče. My máme troubu značky Bosch, která má bezpečnostní dětskou pojistku.
 • Pračka: Také na pračce máme bezpečnostní pojistku. Když pračka pere, mohu ji uzamknout zmáčknutím dvou tlačítek. Dítě nemůže při praní změnit prací program. Pojistka nefunguje, když pračka nepere. Dítě může otevírat dvířka a vlézt dovnitř.

Pračky s dětskou pojistkou na MALL.CZ

Dětské pojistky na domácích spotřebičích fungují zpravidla tak, že znemožní dětem spotřebič zapnout, případně změnit nastavený režim. Nezabrání jim ale, aby spotřebič otevíraly. Na lednici můžete použít pojistky z Ikey nebo od značky Baby Dan – zkoušeli jsme je na starou lednici i mrazák a fungovaly perfektně. Na novou lednici jsme pojistky zatím nedali.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám šťastný výběr. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart