15 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 1 do 2 let

Připravila jsem pro vás tipy na vánoční dárky, které zaujmou děti od jednoho roku. Některé dárky využijí i dvouleté a tříleté děti. Některé hračky jsou velmi dobře dostupné, u jiných je dostupnost obtížnější. Podrobnosti jsem sepsala níže do článku.

Obsah

Tip č. 1: Zatloukačka

Zatloukačka z Kauflandu
Zatloukačka z Kauflandu

Levnou a úplně obyčejnou zatloukačku seženete například na Bambule.cz nebo v obchodě Pilulka.cz, kde mají velký výběr. Levnější zatloukačky se poničí, to rozhodně ano. Na straně druhé potom můžete hračku věnovat zadarmo někomu, kdo ji ještě využije a nemusíte se trápit s prodejem.  Děti zatloukání moc baví. Zatloukám s nimi a snažím se procvičovat barvy – zatloukáme nejdříve žlutou, červenou, zelenou a modrou. 

ZATLOUKAČKA na BAMBULE.CZ


Tip č. 2: Magnetická pyramida Woody

Hračku koupíte na Mall.czkde bývá často v akci. Pyramida je dle výrobce určena pro děti od dvou let a opravdu až ve dvou letech ji umí kompletně složit. Zabere jim to poměrně dost času a baví je to. Na pyramidě můžete procvičovat barvy, velikosti kroužků, což je pro dítě těžké a neustále se k činnosti znovu a znovu vrací.

Pokud narazíte na podezřele levnou pyramidu, bude se jednat o klasickou dřevěnou pyramidu, která není magnetická, a tudíž není možné dílky rozložit a zase složit.

Magnetická pyramida na MALL.CZ


Tip č. 3: Dřevěné závodní autíčko pro nejmenší: Formule Brio

Závodní autíčko je určeno pro děti od jednoho roku. Vyhrají si s ním i pětileté děti, které milují auta a rády s nimi jezdí po místnosti, nosí je s sebou a ještě nemají doma žádnou formuli. Formule je vyrobena ze dřeva, držáček z kovu a kola z plastu. Zdobí ji dřevěný panáček. Provedení se mi moc líbí, je kvalitní, barva se neolupuje a to ani při nešetrném zacházení. Autíčko není na setrvačník a ani na ovládání. Nic neumí, jenže dětem to vůbec nevadí. Jezdí s ním tam, kde chtějí, hrají si na závody a autíčko milují. Každý má svoje – jeden modré, druhý bílé.

Původně jsem chtěla pořídit hračku v Pinkorblue, když jsem kupovala závodní formuli Brio na dálkové ovládání. Jenže v Pinkoblue mají u hračky napsáno, že není možné vybrat si barvu. Proto jsem ji nakonec objednala na Mall.cz, protože když už něco kupuji, chtěla bych si vybrat takovou barvu, jakou si děti přejí.

Závodní autíčko BRIO na MALL.CZ


Tip č. 4: Dřevěná tahací hračka a vkládačka

Tato hračka patřila dlouho k velmi oblíbeným. Do šneka se vhazují tvary a když zatáhnete za provázek, tak šnek jede a kostičky uvnitř chrastí. Tahacího šneka pořídíte na Bambule.cz (pro členy klubu platí výhodnější cena), na Pinkorblue.cz.

TAHACÍ ŠNEK na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 5: Dřevěná mašinka

Mašinka je skvělá. Barevná, krásná, kvalitní, neničí se a zároveň poskytuje určitý stupeň kreativity. Dřevo je tvrdé, neničí se, barva se neolupuje. Dílky jsou dostatečně velké, je jich 18 (akorát), s mašinkou se dá hezky jezdit po bytě a vagónky se neodpojují. Dřevěné mašinky si vyberete na Pinkorblue.cz (za zmínku stojí také krásné mašinky Little Dutch).

DŘEVĚNÝ VLÁČEK LITTLE DUTCH na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 6: Dětský tunel na prolézání a hraní BUSA z IKEA

Po hodně dlouhém vybírání jsem nakonec pořídila tunel z IKEA, i když jsem z něj zprvu nebyla ani trošku ráda. Proč? Nelíbí se mi brčálově zelená barva. Jiné výhrady k tunelu nemám. Splňuje vše, co jsem chtěla, aby uměl. Jinými slovy – je bezpečný. Nemám strach, že by se děti poranily, což bych u tunelů jiných značek měla.

Tento prolézací tunel nepatří k nejlevnějším. Hned v obchodě jsem si všimla, že je vyroben z pevnější látky než tunely konkurenčních značek. Dráty jsou plně zabezpečeny v ochranném pouzdře, které je potaženo látkou. Za mě nejlepší nápad, protože když máte více dětí, nemusíte mít strach, že při hraní tunel poničí a ublíží si. Děti stihly tunel umazat hned první den, kdy jsem ho rozbalila, takže jsem si vyzkoušela i čištění. Pomocí houbičky a mýdla jsem jednoduše vydrhla nečistoty, které stihly na tunelu napáchat. Lze jej připojit ke stanu (ten nemáme), snadno se složí a zajistí pomocí kvalitních suchých zipů. Celkově provedení působí kvalitněji než od jiných značek v podobné cenové kategorii. Stan na prolézání se mi nezdál tolik kvalitní jako tento tunel.


Tip č. 7: Odrážedlo PUKY LRM

Doporučený věk se uvádí od dvou do tří let. Martínek dostal kolo ve 22 měsících a zkoušel si ho nejprve doma. Jednak na něm vůbec neuměl a za druhé byl leden, počasí nadmíru mizerné na venkovní trénink. Na kole začal venku jezdit až ve 24 měsících a moc mu to nešlo. Některé děti zvládají výrazně dříve.

Na chodníku odrážedlo jede krásně, nerachtá, kola jsou široká a odstrkovadlo se dobře ovládá. Sedačka i řidítka se dají nastavit. Ocelový rám vypadá odolně a zatím také odolný je. Prý je kolo téměř nezničitelné, tak uvidíme. 🙂 Výšku sedátka můžete nastavit od 30 cm do 38 cm. Martínek má 90 centimetrů a kolo mu je akorát. Sedátko má zatím na nejnižším stupínku. Výrobce uvádí, že je Puky LRM vhodné pro děti od 85 centimetrů, ale možná, že jim ještě bude velké a jízda na ně bude těžká. Řídítka jsou nastavitelná od 42 centimetrů do 50 centimetrů. Řidítka se protáčí kolem dokola, což je na jízdu obtížnější, ale jen ať se to naučí. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Sedačka je pohodlná, měkčí. Na odrážedlo se dítěti dobře nasedá. Má plastové stupátko na nohy. Ze začátku si myslel, že se na stupátku se sedí. Naštěstí přišel na to, že opěrka pro nohy není určená k sezení. Snadno se udržuje – opláchnete jej pod sprchou, osušíte a je to. Výhodně ho koupíte v České republice třeba v e-shopu Pinkorblue.cz, kde ho mají nejlevnější.

PUKY LRM na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 8: Fisher Price Beatbo CZ

Fisher Price Beatbo CZ není zrovna hračka, kterou by si většina rodičů přála mít doma. Je plastová, svítí, dělá kravál, hýbe se ze strany na stranu, dokonce někdo by mohl namítnout, že “vyřvává hrozné písně”. Ano, ano, to všechno dělá. Ale děti mimozemšťana milují. Na krabici bylo uvedeno, že hračka je vhodná od 9 měsíců do 3 let. Mimozemšťan tancuje a kroutí se, zpívá písně, počítá, svítí, říká abecedu. Největší “terno” je, že si děti mohou po stisknutí tlačítka nahrát cokoli, co řeknou, a mimozemšťan tuto frázi zazpívá. A skutečně to udělá. Sama musím říct, že nahrávání a zpívání je legrační. Děti různě mění hlasy a mimozemšťan vše pozměněným hlasem poslušně zopakuje. Mimozemšťan se již neprodává, ale nahradil ho lenochod a velmi roztomilý robot. Robota za rozumnou cenu koupíte na 4kids.cz. Lenochod je k dostání v akci na Alza.cz. POZOR: V zahraničí nekoupíte českou verzi.

ROBOT na 4KIDS.CZ


Tip č. 9: Mluvící pejsek a mluvící pejskova sestřička Smart Stages

Pejsek je velký, až jsem byla překvapená jak moc. Dlouhý (i nohy) je 34 centimetrů, rozpětí paží má 27 centimetrů a obvod hlavy 44 centimetrů. Materiál je měkký a hračka vypadá kvalitně. Dotykové senzory jsou hodně znatelné, uvidím, jak moc to bude při užívání vadit nebo to bude naopak ku prospěchu věci. Náš pejsek (Mluvící pejsek Fisher Price Smart Stages) nemá žádné oblečení, ale viděla jsem, že se prodává také s tričkem nebo se šatičkami. Ten se šaty má trošku jiná čidla na rukách a nohách a také je na něm napsáno, že se zaměřuje na slova (až 100 slov). Není označen jako Smart Stages. Náš, bez oblečení, hraje až 75 melodií. Hračku není možné vyprat v pračce. Zkoušela jsem, co všechno pejsek umí. Na levé noze mají oba plyšáci tlačítko, kterým se přepíná úroveň hraní. Ta je rozdělena do tří věkových kategorií:

 1. Kategorie (Objevování): Pobavíme se. Pejsek říká jednoduchá slova a zpívá snadné melodie. Tato úroveň je určená pro děti od 6 měsíců, ale pejska bych dala až trošku staršímu dítěti.
 2. Kategorie (Povzbuzení): Naučíme se něco nového. 
 3. Kategorie (Hraní): Pojďme si na něco hrát. Výrobce uvádí, že je vhodná od 18 měsíců, ale záleží na dítěti. Děti budou umět přepínat úrovně až od určitého věku. Samy přijdou na to, jak se mačká tlačítko a samy si budou zapínat to, co chtějí.

Jestli znáte Pejskův stoleček, princip je podobný i u plyšového pejska. Nejdříve hraje jednoduché písničky a říká jednoduchá slova, později se snaží dítě co nejvíce zapojit do dění. Zvuk je možné ztlumit nebo zcela vypnout v zadní části pejska. Na zádíčkách je suchý zip, který po rozepnutí ukrývá ovládání, stejně jako dvě klasické tužkové baterie AA. Hračku koupíte například na 4kids.cz.

PEJSEK FISHER PRICE na 4KIDS.CZ


Tip č. 10: Fisher Price pejskův stoleček

Stolečku je možné sundat nohy, takže hrací pult se dá položit na zem nebo si jej může vzít dítě na gauč či do postele. Stolek se hodí i pro dítě, které ještě nesedí, ale hraní pro něj není tolik komfortní, na jednotlivé prvky poměrně špatně dosáhne a nevydrží u stolku příliš dlouho.

Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages - nohy lze sundat.
Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages – nohy lze sundat.

Děti mají rády otevírací dvířka statku, ve kterých se ukrývá jednou kravička, podruhé koník, potřetí ovečka. Stoleček lze přepnout na tři různé úrovně, které odpovídají třem různým věkovým kategoriím dítěte. Součástí je také mobilní telefon, který chrastí, jinak nic nedělá. Tento telefon je nejslabším článkem celé hračky, která je jinak naprosto perfektní. Stolek lze otřít vlhkým hadříkem, v záhybech lze čistit hůře. Stoleček je skvělý a koupíte ho na 4kids.cz nebo na Alza.cz.

Pejskův stoleček na 4KIDS.CZ


Tip č. 11: Lamaze spojovací housenka

Okolo roku věku by dítě housenku rádo složilo, ale ještě mu to moc nejde. Hračku se naučí skládat přibližně v roce a půl a ve dvou a půl letech ji složí podle barev, které se z dílků hezky naučí. Jedním slovem: geniální. Plyšovou housenku využije i dvouleté, ba tříleté, batole. Jednotlivé dílky housenky vydávají různé zvuky – cinkají, šustí, chrastí, a tak miminko čeká na to, co se ozve za zvuk, nebo objevuje, který z dílků může cinkat.

Housenka je ušita z rozličných materiálů – hladký, hrubý, vzorkovaný, a tak rozvíjí jemnou motoriku miminka. Jeden dílek se na švu mírně páral, musela jsem ho sešít. Jinak je hračka v pořádku. Nejdříve jsem ji prala v ruce, ale teď už ji dávám do pračky. Nic se s ní nestalo, barvy nepustily, suchý zip se neušpinil a to ji máme rok. Jsem s ní moc spokojená a děti také. Při praní doporučuji přeci jen dát pozor na suché zipy a hračku vyprat s materiálem, který není příliš chlupatý (ne se svetrem, šálou a podobně). Spojovací housenku koupíte také například na Alza.cz.

SPOJOVACÍ HOUSENKA KAMILKA na ALZA.CZ


Tip č. 12: Chodítko VTech Uč se a poznávej CZ

Konstrukce je bytelná, kolečka se dají zabrzdit, ale v praktických zkouškách kola i po zabrzdění stále jedou, chodítko se posouvá, a proto je tato funkce nepoužitelná. Konstrukce se dá celá umýt ve vaně. Odepínací nejsou pouze otočné válečky. Na panelu najdete dvě přepínací tlačítka. První slouží k regulaci hlasitosti zvuku. Nastavíte dvě hlasitosti (potichu, nahlas). Druhým tlačítkem panel vypnete, navolíte knihu (výuka tvarů, barev), nebo notu (hudba). Panel je výborný, a pokud vám nevadí, že celý den hraje, svítí, bliká a dítě ho s sebou všude tahá, budete spokojeni. Prakticky toto je jedna z mála věcí, u které dítě vydrží (nepočítám-li DUPLO a knihy).

 • Rozměry chodítka: 46 x 46 x 34 cm
 • Baterie: 2x AA

Co hrací panel umí

 • Telefon – lze jej sundat. Telefon vyzvání a mluví.
 • Dvířka do stáje – odklápí se a vydávají skřípavé zvuky.
 • Klávesy – na pěti klávesách je červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá barva. Po zmáčknutí hrají DO-RE-MI-FA-SO, vydávají zvuky zvířátek, říkají barvy.
 • Tvary – dítě dává obrys čtverce na čtverec, trojúhelníku na trojúhelník, kola na kolečko. Hlas pojmenovává tvary, barvy a čísla.
 • Ozubená kola – po zatočení zrychlují nebo zpomalují muziku.
 • Kráva – po zmáčknutí bučí.
 • Slunce – při hraní hudby svítí, stejně jako tvary.

Hračku koupíte na 4kids.cz nebo na Alza.cz. Stojí za to. Hračka není dřevěná, je plastová, hraje, svítí (pro některé rodiče noční můra), ale děti ji milují. Máme ji už dva roky. Náhradní díly nejsou problém. Děti telefon vložily do trouby a já jsem ho omylem upekla. 🙂 Z Vtech.cz mi poslali za 150 Kč (i s poštou) nový telefon.

Chodítko Vtech na 4KIDS.CZ


Tip č. 13: Hajánek: Die Schlafmützen von NICI

U nás naprosto klíčový člen domácnosti. Hajánka mají všechny děti – každý má svého. Tento roztomilý plyšáček má čepičku, na které jsou nakreslena zavřená očka. Když jdou děti spát, přikryjí otevřená očička čepičkou a Hajánek spí. Plyšák má větší chlupy. Myslela jsem, že mu budou padat, ale nepadají, nepouští. Děti ho mají od útlého věku v postýlce. Nici Schlafmützen je dostupný na Amazon.de.

NICI na AMAZON.DE


Tip č. 14: Mega Bloks vozík s kostkami velký

Kostky a produkty Mattel Mega Bloks máme doma hned tři. Není to pouze zmíněný vozík, ale i velké hasičské houkací auto a také pytel s kostkami. Pokud se rozhodnete koupit například vozík, auto nebo mašinku – Mattel vyrábí pod značkou Mega Bloks krásné a nápadité hračky – vřele doporučuji dokoupit pytel s kostkami. My máme obyčejný základní pytel se 60 kostkami. Tím se hračka (v našem případě vozík nebo hasičské auto) skvěle rozroste a moc to nestojí. Vozík slouží k převážení kostiček. Součástí jsou také samolepky na procvičení barev a čísel. Můžete je nalepit na kostky nebo nemusíte. Stavebnici Mega Bloks koupíte například na 4kids.cz. Vybrat můžete různé druhy – stoleček, mašinku, kostky.

MEGA BLOKS na 4KIDS.CZ


Tip č. 15: Dřevěné interaktivní chodítko s kostkami

Dřevěné interaktivní chodítko s kostkami
Dřevěné interaktivní chodítko s kostkami

Manipulační deska s dřevěnými prvky zaujme i nejmenší děti. Chodítko obsahuje xylofon, dřevěné kostky, ozubená kola, košík na kostky a další krásné aktivity. Chodítko zakoupíte v e-shopu Cistedrevo.cz.

DŘEVĚNÉ CHODÍTKO na CISTEDREVO.CZ

🏆PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ TIPY DO KATEGORIE HRAČKY (VŠE VYZKOUŠENO – RECENZE + FOTOGRAFIE).🏆

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart