16 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 1 do 2 let

Připravila jsem pro vás tipy na vánoční dárky, které zaujmou děti od jednoho roku. Některé dárky využijí i dvouleté a tříleté děti. Některé hračky jsou velmi dobře dostupné, u jiných je dostupnost obtížnější. Podrobnosti jsem sepsala níže do článku.

Obsah

🏆Tip č. 1: MAXI dřevěná kuličková dráha Trihorse🏆

Maxi kuličková dráha Trihorse je krásným dárkem k prvním i ke druhým narozeninám. Děti ji budou zbožňovat. S dráhou si vyhrají i sourozenci, kteří jsou věkově blízko u sebe. Barva na kuličkách se neloupe, hračka se neničí (nám už bohužel spadla na zem a nestalo se s ní vůbec nic). Kuličková dráha dobře slouží k rozvoji jemné motoriky. Dráha učí děti trpělivosti. Hračky typu Montessori představují tu správnou cestu pro rozvoj dítěte. Není nic lepšího na koncentraci dětské pozornosti než kuličková dráha. Dítě se soustředí na jednu aktivitu, u které pomalu vydrží delší a delší čas. Jestli máte doma malého neposedu, který každých 10 sekund střídá jinou aktivitu, mohla by jej kuličková dráha zaujmout na delší čas. U nás to funguje na sto procent. Při hraní dítě rozvíjí pohyb i logické myšlení.

Trihorse kuličková dráha MAXI - jezdítka
Trihorse kuličková dráha MAXI – jezdítka

Dráha přijde kompletně smontovaná a nemusíte nic štelovat. Jen ji vyndáte z krabice. Jak přijde dráha zabalená a co balení obsahuje, uvidíte ve videu. Všechny kuličky a kašpárci jsou samostatně zabalené, aby nepoškodily dráhu. Kuličkovou dráhu Trihorse pořídíte přímo v jejich e-shopu. Vybrat si můžete různé druhy kuličkových drah, ale k těm nejoblíbenějším patří kuličková dráha MAXI. Celou recenzi na tuto krásnou kuličkovou dráhu (+ video) najdete v článku: Recenze: Trihorse Maxi kuličková dráha.

KULIČKOVÁ DRÁHA TRIHORSE na TRIHORSE.CZ


Tip č. 2: Zatloukačka

Zatloukačka z Kauflandu
Zatloukačka z Kauflandu

Levnou a úplně obyčejnou zatloukačku seženete například na Mall.cz (stojí kolem 200 Kč až 250 Kč) nebo v obchodě Pilulka.cz, kde mají velký výběr. Levnější zatloukačky se poničí, to rozhodně ano. Na straně druhé potom můžete hračku věnovat zadarmo někomu, kdo ji ještě využije a nemusíte se trápit s prodejem.  Děti zatloukání moc baví. Zatloukám s nimi a snažím se procvičovat barvy – zatloukáme nejdříve žlutou, červenou, zelenou a modrou. 

Zatloukačka na MALL.CZ


Tip č. 3: Magnetická pyramida Woody

Hračku koupíte na Mall.czkde bývá často v akci za 300 Kč. Pyramida je dle výrobce určena pro děti od dvou let a opravdu až ve dvou letech ji umí kompletně složit. Zabere jim to poměrně dost času a baví je to. Na pyramidě můžete procvičovat barvy, velikosti kroužků, což je pro dítě těžké a neustále se k činnosti znovu a znovu vrací.

Dřevěné kruhy fascinují i Filku, který si s nimi hraje už od jednoho roku. Pokud narazíte na podezřele levnou pyramidu, bude se jednat o klasickou dřevěnou pyramidu, která není magnetická, a tudíž není možné dílky rozložit a zase složit.

Magnetická pyramida na MALL.CZ


Tip č. 4: Dřevěné závodní autíčko pro nejmenší: Formule Brio

Závodní autíčko je určeno pro děti od jednoho roku. Vyhrají si s ním i pětileté děti, které milují auta a rády s nimi jezdí po místnosti, nosí je s sebou a ještě nemají doma žádnou formuli. Formule je vyrobena ze dřeva, držáček z kovu a kola z plastu. Zdobí ji dřevěný panáček. Provedení se mi moc líbí, je kvalitní, barva se neolupuje a to ani při nešetrném zacházení. Autíčko není na setrvačník a ani na ovládání. Nic neumí, jenže dětem to vůbec nevadí. Jezdí s ním tam, kde chtějí, hrají si na závody a autíčko milují. Každý má svoje – jeden modré, druhý bílé.

Původně jsem chtěla pořídit hračku v Pinkorblue, když jsem kupovala závodní formuli Brio na dálkové ovládání. Jenže v Pinkoblue mají u hračky napsáno, že není možné vybrat si barvu. Proto jsem ji nakonec objednala na Mall.cz, protože když už něco kupuji, chtěla bych si vybrat takovou barvu, jakou si děti přejí.

Závodní autíčko BRIO na MALL.CZ


Tip č. 5: Dřevěná tahací hračka a vkládačka

Šneka jsme koupili v Tescu. Děti si se šnekem hrají, není nejoblíbenější, ale baví je tahat ho po místnosti, prohlížet si, jak je barevný a vhazovat tvary.

Dřevěný tahací šnek Carousel z Tesca.
Dřevěný tahací šnek Carousel z Tesca.

Martínek si z něj někdy udělá pojízdný vozík a odrážedlo. 🙂 Jestli uvažujete o hračkách ze supermarketu nebo hypermarketu, nebojte se toho. Nevýhodou je čínská, případně jiná tamní, výroba. Na straně druhé ne každý rodič si může dovolit utratit za hračky desetitisíce a stejně se toho spoustu ztratí, zničí, zakutálí nebo nevyužije (u nás teda rozhodně). Hledáte-li alternativu, velmi podobného šneka vyrábí značka Hape Toys, kterou pořídíte cenově nejlépe na Pinkorblue.cz.

Tahací šnek Hape na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 6: Dřevěná mašinka Jouéco

Mašinka je skvělá. Barevná, krásná, kvalitní, neničí se a zároveň poskytuje určitý stupeň kreativity. Po zevrubném průzkumu hračkáren mi na skládacích mašinkách vadilo, že buď byly barevné až moc – několik barev na jedné kostce, nebo obsahovaly příliš málo kostiček na to, aby zabavily naše obě děti. Až značka Jouéco splňovala veškeré mé požadavky. Hračka je barevná, ale rozumně, nabízí k učení základní barvy. Dřevo je tvrdé, neničí se, barva se neolupuje. Dílky jsou dostatečně velké, je jich 18 (akorát), s mašinkou se dá hezky jezdit po bytě a vagónky se neodpojují. Mohu 100% doporučit. Hračku koupíte například na Pilulka.cz.

Dřevěný vláček Jouéco na PILULKA.CZ


Tip č. 7: Dětský tunel na prolézání a hraní BUSA z IKEA

Po hodně dlouhém vybírání jsem nakonec pořídila tunel z IKEA, i když jsem z něj zprvu nebyla ani trošku ráda. Proč? Nelíbí se mi brčálově zelená barva. Jiné výhrady k tunelu nemám. Splňuje vše, co jsem chtěla, aby uměl. Jinými slovy – je bezpečný. Nemám strach, že by se děti poranily, což bych u tunelů jiných značek měla.

Tento prolézací tunel nepatří k nejlevnějším. Hned v obchodě jsem si všimla, že je vyroben z pevnější látky než tunely konkurenčních značek. Dráty jsou plně zabezpečeny v ochranném pouzdře, které je potaženo látkou. Za mě nejlepší nápad, protože když máte více dětí, nemusíte mít strach, že při hraní tunel poničí a ublíží si. Děti stihly tunel umazat hned první den, kdy jsem ho rozbalila, takže jsem si vyzkoušela i čištění. Pomocí houbičky a mýdla jsem jednoduše vydrhla nečistoty, které stihly na tunelu napáchat. Lze jej připojit ke stanu (ten nemáme), snadno se složí a zajistí pomocí kvalitních suchých zipů. Celkově provedení působí kvalitněji než od jiných značek v podobné cenové kategorii. Stan na prolézání se mi nezdál tolik kvalitní jako tento tunel.


Tip č. 8: Odrážedlo PUKY LRM

Doporučený věk se uvádí od dvou do tří let. Martínek dostal kolo ve 22 měsících a zkoušel si ho nejprve doma. Jednak na něm vůbec neuměl a za druhé byl leden, počasí nadmíru mizerné na venkovní trénink. Na kole začal venku jezdit až ve 24 měsících a moc mu to nešlo. Některé děti zvládají výrazně dříve.

Na chodníku odrážedlo jede krásně, nerachtá, kola jsou široká a odstrkovadlo se dobře ovládá. Sedačka i řidítka se dají nastavit. Ocelový rám vypadá odolně a zatím také odolný je. Prý je kolo téměř nezničitelné, tak uvidíme. 🙂 Výšku sedátka můžete nastavit od 30 cm do 38 cm. Martínek má 90 centimetrů a kolo mu je akorát. Sedátko má zatím na nejnižším stupínku. Výrobce uvádí, že je Puky LRM vhodné pro děti od 85 centimetrů, ale možná, že jim ještě bude velké a jízda na ně bude těžká. Řídítka jsou nastavitelná od 42 centimetrů do 50 centimetrů. Řidítka se protáčí kolem dokola, což je na jízdu obtížnější, ale jen ať se to naučí. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Sedačka je pohodlná, měkčí. Na odrážedlo se dítěti dobře nasedá. Má plastové stupátko na nohy. Ze začátku si myslel, že se na stupátku se sedí. Naštěstí přišel na to, že opěrka pro nohy není určená k sezení. Snadno se udržuje – opláchnete jej pod sprchou, osušíte a je to. Výhodně ho koupíte v České republice třeba v e-shopu Pinkorblue.cz, kde ho mají za velmi nízkou cenu.

PUKY LRM na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 9: Fisher Price Beatbo CZ

Fisher Price Beatbo CZ není zrovna hračka, kterou by si většina rodičů přála mít doma. Je plastová, svítí, dělá kravál, hýbe se ze strany na stranu, dokonce někdo by mohl namítnout, že „vyřvává hrozné písně“. Ano, ano, to všechno dělá. Ale děti mimozemšťana milují. Na krabici bylo uvedeno, že hračka je vhodná od 9 měsíců do 3 let. Filka ve 3 letech a Martínek ve 4 letech si se „zeleným robotem“ hrají, zpívají s ním, počítají a namlouvají si na záznam to, co říkají. Když to robot zopakuje, smějí se na celé kolo. Když byly děti malé, měli jsme doma další zvukové hračky Fisher Price. Ke stále oblíbeným patří FISHER-PRICE Pejskův stoleček Smart Stages s texty CZ/EN

Sama neustále objevuji nové zvuky, které tato plastová „potvora“ vydává. Mimozemšťan tancuje a kroutí se, zpívá písně, počítá, svítí, říká abecedu. Největší „terno“ je, že si děti mohou po stisknutí tlačítka nahrát cokoli, co řeknou, a mimozemšťan tuto frázi zazpívá. A skutečně to udělá. Sama musím říct, že nahrávání a zpívání je legrační. Děti různě mění hlasy a mimozemšťan vše pozměněným hlasem poslušně zopakuje.

Hračku lze otřít vlhkým hadříkem. Baterie se vyměňují snadno. Mimozemšťan se zdá být nezničitelný. Je krásný, veselý a vtipný. Přesto upozorňuji, že dělá hluk, rámus, svítí a je všude slyšet. Za sebe mohu hračku doporučit. Mně hluk, rámus, blikání nevadí. Děti ji milují a mají z ní radost. Mimozemšťan je dobře dostupný. Pořídíte  jej například na 4kids.cz a také na Alza.cz.

Recenze Fisher Price Beatbo CZ  na 4KIDS.CZ


Tip č. 10: Mluvící pejsek a mluvící pejskova sestřička Smart Stages

Pejsek je velký, až jsem byla překvapená jak moc. Dlouhý (i nohy) je 34 centimetrů, rozpětí paží má 27 centimetrů a obvod hlavy 44 centimetrů. Materiál je měkký a hračka vypadá kvalitně. Dotykové senzory jsou hodně znatelné, uvidím, jak moc to bude při užívání vadit nebo to bude naopak ku prospěchu věci. Náš pejsek (Mluvící pejsek Fisher Price Smart Stages) nemá žádné oblečení, ale viděla jsem, že se prodává také s tričkem nebo se šatičkami. Ten se šaty má trošku jiná čidla na rukách a nohách a také je na něm napsáno, že se zaměřuje na slova (až 100 slov). Není označen jako Smart Stages. Náš, bez oblečení, hraje až 75 melodií. Hračku není možné vyprat v pračce. Zkoušela jsem, co všechno pejsek umí. Na levé noze mají oba plyšáci tlačítko, kterým se přepíná úroveň hraní. Ta je rozdělena do tří věkových kategorií:

 1. Kategorie (Objevování): Pobavíme se. Pejsek říká jednoduchá slova a zpívá snadné melodie. Tato úroveň je určená pro děti od 6 měsíců, ale pejska bych dala až trošku staršímu dítěti.
 2. Kategorie (Povzbuzení): Naučíme se něco nového. 
 3. Kategorie (Hraní): Pojďme si na něco hrát. Výrobce uvádí, že je vhodná od 18 měsíců, ale záleží na dítěti. Děti budou umět přepínat úrovně až od určitého věku. Samy přijdou na to, jak se mačká tlačítko a samy si budou zapínat to, co chtějí.

Jestli znáte Pejskův stoleček, princip je podobný i u plyšového pejska. Nejdříve hraje jednoduché písničky a říká jednoduchá slova, později se snaží dítě co nejvíce zapojit do dění. Zvuk je možné ztlumit nebo zcela vypnout v zadní části pejska. Na zádíčkách je suchý zip, který po rozepnutí ukrývá ovládání, stejně jako dvě klasické tužkové baterie AA. Hračku seženete za 850 Kč na Mall.cz. Za tuto cenu představuje dobrý poměr ceny a kvality.  Jestli s nákupem nespěcháte, ale víte, že hračku chcete, tak počkejte na výprodeje. Pejsek neslouží jako plyšová hračka na spaní, ale je to parťák na denní hraní. K pejskovi můžete pořídit také sestřičku.

Pejsek Fisher Price na MALL.CZ


Tip č. 11: Fisher Price pejskův stoleček

Stoleček jsem kupovala těsně před Vánoci. Nyní bych jej už pořídila s předstihem, aby nebyl vyprodaný. Filka si s ním hrál od osmi měsíců a od devíti měsíců u něj vydržel sedět poměrně dlouho. Stolečku je možné sundat nohy, takže hrací pult se dá položit na zem nebo si jej může vzít dítě na gauč či do postele. Stolek se hodí i pro dítě, které ještě nesedí, ale hraní pro něj není tolik komfortní, na jednotlivé prvky poměrně špatně dosáhne a nevydrží u stolku příliš dlouho.

Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages - nohy lze sundat.
Fisher Price pejskův stoleček Smart Stages – nohy lze sundat.

U nás si s ním hrál Martínek (2,5 roku) i Filka (13 měsíců). Oběma dětem se líbí vždy to samé. Nejraději mají otevírací dvířka statku, ve kterých se ukrývá jednou kravička, podruhé koník, potřetí ovečka. Stoleček lze přepnout na tři různé úrovně, které odpovídají třem různým věkovým kategoriím dítěte. Součástí je také mobilní telefon,který chrastí, jinak nic nedělá. Tento telefon je nejslabším článkem celé hračky, která je jinak naprosto perfektní. Stolek lze otřít vlhkým hadříkem, v záhybech lze čistit hůře. Stoleček je skvělý a koupíte ho na 4kids.cz (okolo 1800 Kč). Celou recenzi na stoleček najdete v článku: FISHER-PRICE Pejskův stoleček Smart Stages s texty CZ/EN.

Pejskův stoleček na 4kids.CZ


Tip č. 12: Lamaze spojovací housenka

Okolo roku věku by dítě housenku rádo složilo, ale ještě mu to moc nejde. Hračku se naučí skládat přibližně v roce a půl a ve dvou a půl letech ji složí podle barev, které se z dílků hezky naučí. Jedním slovem: geniální. Plyšovou housenku využije i dvouleté, ba tříleté, batole. Jednotlivé dílky housenky vydávají různé zvuky – cinkají, šustí, chrastí, a tak miminko čeká na to, co se ozve za zvuk, nebo objevuje, který z dílků může cinkat.

Housenka je ušita z rozličných materiálů – hladký, hrubý, vzorkovaný, a tak rozvíjí jemnou motoriku miminka. Jeden dílek se na švu mírně páral, musela jsem ho sešít. Jinak je hračka v pořádku. Nejdříve jsem ji prala v ruce, ale teď už ji dávám do pračky. Nic se s ní nestalo, barvy nepustily, suchý zip se neušpinil a to ji máme rok. Jsem s ní moc spokojená a děti také. Při praní doporučuji přeci jen dát pozor na suché zipy a hračku vyprat s materiálem, který není příliš chlupatý (ne se svetrem, šálou a podobně). Spojovací housenku koupíte také například na 4kids.cz

SPOJOVACÍ HOUSENKA KAMILKA na PILULKA.CZ


Tip č. 13: Chodítko Vtech Uč se a poznávej CZ

Konstrukce je bytelná, kolečka se dají zabrzdit, ale v praktických zkouškách kola i po zabrzdění stále jedou, chodítko se posouvá, a proto je tato funkce nepoužitelná. Konstrukce se dá celá umýt ve vaně. Odepínací nejsou pouze otočné válečky. Na panelu najdete dvě přepínací tlačítka. První slouží k regulaci hlasitosti zvuku. Nastavíte dvě hlasitosti (potichu, nahlas). Druhým tlačítkem panel vypnete, navolíte knihu (výuka tvarů, barev), nebo notu (hudba). Panel je výborný, a pokud vám nevadí, že celý den hraje, svítí, bliká a dítě ho s sebou všude tahá, budete spokojeni. Prakticky toto je jedna z mála věcí, u které Martínek vydrží (nepočítám-li DUPLO a knihy).

 • Rozměry chodítka: 46 x 46 x 34 cm
 • Baterie: 2x AA

Co hrací panel umí

 • Telefon – lze jej odendat. Telefon vyzvání a mluví.
 • Dvířka do stáje – odklápí se a vydávají skřípavé zvuky.
 • Klávesy – na pěti klávesách je červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá barva. Po zmáčknutí hrají DO-RE-MI-FA-SO, vydávají zvuky zvířátek, říkají barvy.
 • Tvary – dítě dává obrys čtverce na čtverec, trojúhelníku na trojúhelník, kola na kolečko. Hlas pojmenovává tvary, barvy a čísla.
 • Ozubená kola – po zatočení zrychlují nebo zpomalují muziku.
 • Kráva – po zmáčknutí bučí.
 • Slunce – při hraní hudby svítí, stejně jako tvary.

Hračku koupíte levně na 4kids.cz nebo na Alza.cz. Stojí za to. Hračka není dřevěná, je plastová, hraje, svítí (pro některé rodiče noční můra), ale děti ji milují. Máme ji už dva roky. Náhradní díly nejsou problém. Děti telefon vložily do trouby a já jsem ho omylem upekla. Z Vtech.cz mi poslali za 150 Kč (i s poštou) nový telefon.

Chodítko Vtech na 4KIDS.CZ


Tip č. 14: Hajánek: Die Schlafmützen von NICI

U nás naprosto klíčový člen domácnosti. Hajánka mají všechny děti – každý má svého. Tento roztomilý plyšáček má čepičku, na které jsou nakreslena zavřená očka. Když jdou děti spát, přikryjí otevřená očička čepičkou a Hajánek spí. Plyšák má větší chlupy. Myslela jsem, že mu budou padat, ale nepadají, nepouští. Děti ho mají od útlého věku v postýlce.

Velkou nevýhodou tohoto plyšáka je špatná dostupnost. Omezený výběr plyšáků najdete na Pinkorblue.cz. Celý článek o Hajánkovi najdete zde: Roztomilý Hajánek pro roční dítě.

Hajánek: Schlafmützen na PINKORBLUE.CZ


Tip č. 15: Clementoni Plyšový Mickey s kapsami

Krásná plyšová hračka bez chlupů zaujme malé objevitele i větší děti, které si na ni mohou procvičovat zapínání zipu či knoflíku. Plyšák je hezký, poměrně dost velký, má kalhoty se zrcátkem, našitou látkovou kapsičkou na suchý zip.

Clementoni Plyšový Mickey s kapsami
Clementoni Plyšový Mickey s kapsami

Na botičkách má obrovský knoflík a zapínací přezku. S knoflíkem i přezkou lze pracovat. Na plašáčkovi jsou čtyři interaktivní prvky – zip, suchý zip, knoflík a přezka. Dále děti zaujme malé zrcátko, šustící ouška a pískací ruka. Plyšovou hračku koupíte na SEVT.cz.

Plyšový myšák na SEVT.CZ


Tip č. 16: Mega Bloks vozík s kostkami velký

Kostky a produkty Mattel Mega Bloks máme doma hned tři. Není to pouze zmíněný vozík, ale i velké hasičské houkací auto a také pytel s kostkami. Pokud se rozhodnete koupit například vozík, auto nebo mašinku – Mattel vyrábí pod značkou Mega Bloks krásné a nápadité hračky – vřele doporučuji dokoupit pytel s kostkami. My máme obyčejný základní pytel se 60 kostkami, který stojí okolo 300 Kč. Tím se hračka (v našem případě vozík nebo hasičské auto) skvěle rozroste a moc to nestojí. Vozík slouží k převážení kostiček. Součástí jsou také samolepky na procvičení barev a čísel. Můžete je nalepit na kostky nebo nemusíte. My jsme je zatím nelepili. Kostky jsou mezi sebou plně kompatibilní a když doplníte kostičky o další Mega Bloks hračky, mohou si s nimi děti stavět. Kostky jsou poměrně dobře dostupné a navíc nejsou ani drahé. Pořídíte je na Mall.cz, kde mají velký výběr zboží od této stavebnice.

MEGA BLOKS na MALL.CZ


Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled velmi snadno dostupných, levných a pěkných hraček pro děti od 1 roku. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pastelky, pracovní sešity i oblékání panenek (najdete v mém e-shopu), a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásné Vánoce. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart