28 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 5 do 7 let

Vybíráte dárky k Vánocům pro pětileté (a starší) děti? Do článku jsem sepsala tipy na hračky, které jsou u nás doma nejoblíbenější a už je zkoušíme nějakou tu dobu. V závorce za produktem uvádím orientační cenu hračky.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Tip č. 1: Brio Builder – stavebnice sada s motorem (1700 Kč)

Stavebnici si naplno užijí děti nejdříve ve čtyřech letech. Na krabici se sice píše, že je vhodná pro děti od tří let (velikostí součástek rozhodně), ale tříleté dítě toho ze stavebnice moc nesloží. Velkou část dílku spíše ztratí a někam zaštrachá, než aby vytvořilo motorku či vrtulník. Martínek v necelých pěti letech ze stavebnice pěkně staví podle své fantazie. Filka ve třech letech zaštrachává. 🙂 POZOR! STAVEBNICE NEOBSAHUJE NÁVODY NA SKLÁDÁNÍ. Hračka je vyrobena ze dřeva, ale objevují se v ní i barevné plastové části. Poměr plastu a dřeva je přibližně půl na půl. Stavebnici děti používají dva měsíce. Vypadá nerozbitně, motor se zatím nezničil. Součástí balení je 120 dílků a jeden motor. Mezi dílky stavebnice patří dřevěné kostky s otvory, matky, šrouby, kleště, hák, plastové ozdoby (místo světel, které nesvítí), šroubovák na matky a spousta plastových krátkých rourek, které nemám tušení, jak se jmenují. 🙂 Podrobnou recenzi jsem sepsala do článku Recenze: Brio Builder – stavebnice sada s motorem. Stavebnice je dostupná na 4kids.cz.

BRIO na 4KIDS.CZ

Tip č. 2: Koloběžka Oxelo MID 1 z Decathlonu (1300 Kč)

Recenze koloběžky Oxelo MID 1 z Decathlonu
Recenze koloběžky Oxelo MID 1 z Decathlonu

Koloběžka je určena pro děti od 110 do 150 centimetrů, od 6 do 9 let. Martínek dostal koloběžku v necelých pěti letech. Ihned na ni uměl jezdit, ovládání je snadné, koloběžka jede hezky a i malé dítě zvládne balancovat. Koloběžku je potřeba před první jízdou složit. Nastavit výšku rukojeti a můžete vyrazit na cestu. Kolečka mají dobré jízdní vlastnosti a i když na kamenech koloběžka trošku drncá, jezdí vážně moc hezky. Sama jsem ji zkoušela. Velkou nevýhodou je absence stojánku. Stojánek není možné ani dokoupit. Zkrátka výrobci koloběžky na něj nemysleli.

Podvozek je kvalitní a pevný. Dominuje mu protiskluzová podložka, kterou oceníte v deštivých dnech, na druhé straně se na této podložce drží bahno. Je potřeba koloběžku čistit. Podvozek se používáním trošku odře. K tomu dopomáhá právě absence stojánku, protože je nutné koloběžku položit na zem a takhle se sedře barva. Řídítka se protáčí, nepovedlo se mi je více zafixovat. Brzdí se tak, že se sešlápne zadní blatník.

Koloběžky Oxelo pořídíte pouze v Decathlonu. Dětem jsem ji objednala před Vánoci. Balík přišel do týdne. Kupovala jsem dvě koloběžky, MID 1 a B 1 pro tříleté dítě. Poštovné bylo od 2000 Kč zdarma. I když má koloběžka své zápory – špatně se skládá, řídítka se protáčí, tak jsem s nákupem spokojená. Za cenu okolo 1300 Kč dostanete velmi dobrou kvalitu. Pro děti je koloběžka dostačující, není výrazně drahá. Sice lze koupit i levnější koloběžky, ale ty nesplňovaly mé požadavky. Celou recenzi najdete v článku Recenze koloběžky Oxelo MID 1 z Decathlonu.

KOLOBĚŽKA na DECATHLON.CZ

Tip č. 3: Magnetická stavebnice Magformers Rainbow (1000 Kč)

Na první pohled vypadá stavebnice jako jakési čtverce a trojúhelníky, které nic neumí. Na hranách každého čtverce a trojúhelníku jsou rozmístěny magnety, a díky nim dílky drží u sebe. Postavit toho můžete hodně – velké srdce, raketu, domeček, míč, zkrátka, co vás napadne. My máme stavebnici o velikosti 30 dílků. Prodává se ještě menší – 14 dílků. Aby bylo možné ze stavebnici postavit něco pořádného, zdá se mi 30 dílků tak akorát. Pro dvě děti máme dohromady jednu stavebnici.

Magnetická stavebnice Magformers Rainbow:
Dva druhy dílků – magnety jsou uprostřed hrany.

Součástí balení je návod, kde je dobře ukázáno, co lze postavit a jak. V návodu je vyobrazeno několik hotových výtvorů i stručný postup. Děti (3 a 5 let) umí podle návodu stavět samy, ale vybírají si spíše to jednodušší. Stavebnice je vhodná pro děti od tří let věku. Dílky jsou vyrobeny z pevného plastu, uvnitř kterého se ukrývají magnety. Tím jednotlivé dílky drží při sobě. Jsou různobarevné, prakticky nezničitelné, drží skutečně pevně. Se stavebnicí si vyhrají i starší děti (zatím máme zkušenost s dětmi 3 a 5 let). Celou recenzi najdete v článku Magnetická stavebnice Magformers Rainbow: Naše zkušenosti, návody a tipy.

Stavebnice je oblíbená a dobře dostupná. Sadu o velikosti 30 dílků pořídíte výhodně v Pinkorblue, kde stojí cca 1000 Kč a doprava je zdarma. Stavebnice se prodává i v Alze, kde stojí okolo 1100 Kč. V obou obchodech najdete také další druhy této stavebnice – rozšíření o kola, jiné dílky.

MAGFORMERS na PINKORBLUE.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Tip č. 4: Záchranářský vrtulník (400 Kč – 800 Kč)

Doma máme hned tři obří vrtulníky. Jeden červený, jeden žlutý a jeden modrý. Na první pohled vypadají všechny vrtulníky podobně, jsou velké, mají skládací vrtuli, lůžko na přepravu zraněných a otevírací dveře. Po zmáčknutí nějakých tlačítek houkají, svítí a dělají další rámus. Červený vrtulník (hasiči) jsme koupili v Tescu za přibližně 350 Kč. Modrý a žlutý vrtulník koupila babička v e-shopu 4kids.cz, který má skvělý zákaznický servis, nebo na Mall.cz. Celý článek o vrtulnících najdete zde: Recenze: Tři druhy velkých plastových vrtulníků pro malé děti.

Recenze: Tři druhy velkých plastových vrtulníků pro malé děti
Recenze: Tři druhy velkých plastových vrtulníků pro malé děti

Tip č. 5: Hasičská požární stanice Brio (1600 Kč)

Hasičská stanice se hodí pro děti od tří let věku, protože hračka obsahuje menší části, které by mohly malé děti strkat do pusy, případně by možná mohly znehodnotit autíčka. Hračka je vyrobena převážně z plastu. Poměr plastu a dřeva mě překvapil. Plast tvoří odhadem přes 95 % výrobního materiálu. Dřevěné jsou sloupy a to je vše. Oheň je vyroben z gumy, auta a panáčci jsou z plastu. Hračka je velmi kvalitní a vydrží i nešetrné zacházení. Balení obsahuje samotnou hasičskou stanici, skluzavku, samostatně stojící oheň, motorovou pilu, auto na baterie, které svítí a horní část se vyklápí, další hasičský vůz (ten nesvítí) s hadicí a žebříkem, dva kufry a dva panáčky – pána a paní. Na střeše hasičské stanice najdeme přistávací plochu pro vrtulník (není součástí balení). V patře mohou parkovat auta, stejně jako je možné zaparkovat autíčka v přízemí. Hasiči i auta mohou jezdit nahoru a dolů po skluzavce.

Recenze hasičské požární stanice Brio
Recenze hasičské požární stanice Brio

Jedno hasičské auto svítí po zmáčknutí tlačítka. Druhé lze magnetem připnout za první svíticí auto. Co je trošku škoda, tak je to, že hasičské auto nejezdí samo. Bylo by perfektní (když už houká), kdyby jezdilo. To je asi jediná drobnost, která mi přišla jako velká škoda. Jinak je hasičská stanice super, děti ji mají moc rády. Druhé hasičské vozidlo nesvítí, ale má navíjecí hasičskou hadici, která vypadá jako provázek s plastovým vyústěním na počátku hadice, dále má autíčko odklápěcí žebřík. Panáčci mohou v ruce držet motorovou pilu. Samostatně stojící ohýnek je vyroben z průhledné gumy, což je poměrně šťastně zvolený materiál. Děti se o tento materiál nezraní a zároveň jej ani nezničí. Celou recenzi najdete v článku Recenze hasičské požární stanice Brio.

Hasičskou stanici jsem koupila na Pinkorblue, kde vyšla cenově nejlépe a ještě s dopravou zdarma (záleží na tom, jaká je právě akce nebo sleva), výhodně ji pořídíte také na 4kids.cz.

Hasičská požární stanice BRIO  na PINKORBLUE.CZ

Tip č. 6: Štěkací pejsek Lumpík (450 Kč)

Malé štěkací štěně je spíše tvrdší. Jeho plastové tělo je obaleno vrstvou plyše. Pejska není možné prát, ale lze jej lehce čistit vlhkým hadříkem (zkoušela jsem). Na hřbetě má tlačítko, které je třeba stisknout, aby začal štěkat. Když stojí na zemi, je zapnutý a štěká, chodí dopředu a dozadu. Součástí balení je také malá lahvička, kterou můžete vložit do pejskových úst. Malý sympaťák začne pít a mlaskat.

Pejsek je maličký, ale to hodnotím jako velké plus. Děti si více získal. Co už jako plus nehodnotím, tak je hlasitost hračky, která je poměrně dost velká (alespoň na můj vkus). Hračku lze zapnout a vypnout. Zvuk není možné ztišit.

Parametry

 • Pejsek kýve hlavou, štěká, kňučí, chodí vpřed, pije z lahvičky, vrtí ocáskem
 • Rozměr balení: 20,5  x 19 x 12,5 cm
 • Rozměr hračky: 19  x 17 x 11 cm
 • Baterie: 2x AA 1,5V (baterie jsou součástí balení – zkušební provoz)
 • Regulace hlasitosti: NE
 • Snímatelný potah: NE

I když pejsek štěká poměrně dost nahlas, je roztomilý a pěkný. Nevýhodou je, že nejde vyprat, ale zatím jsem se nesetkala se zvukovou hračkou, u které lze sejmout plyšový potah a vyprat jej v pračce. Baterie lze vyměnit snadno díky krytu na šrouby ve spodní části bříška. Pejsek štěká hodně nahlas a kdyby měl regulaci hlasitosti, byla bych nevýslovně šťastná. 🙂 Za pořizovací cenu necelých 400 Kč představuje dobrý poměr ceny a kvality. Děti z pejska mají obrovskou radost, starají se o něj a je to jejich nový kamarád. Pejska seženete na 4kids.cz a v hračkářství Bambule.cz.

INTERAKTIVNÍ PEJSEK LUMPÍK na 4KIDS.CZ

Tip č. 7: Společenská hra pro malé děti: Smolíček (retro edice) (370 Kč)

Hra Smolíček se podle výrobce hodí pro děti od tří let. Jestli Smolíčka neznáte, překvapí vás snadný, ale skvělý princip hry. Na kolečka se rozestaví předměty, přiklopí se stromeček a každý z hráčů po jednom hází kostkou. Jejich úkolem je najít totožný předmět pod stromečkem jako na kostce. Pod jedním stromečkem je schovaný Smolíček. Když ho někdo najde, hra končí. Poté se spočítají body a vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů. Hra Smolíček v retro edici se trošku odlišuje od hry, kterou si pamatuji z dětství. Kytičky se mi zdají jiné, stejně jako mi přijde, že figurky jsou trošku menší než v původní verzi. Provedení je pěkné, ale figurky by mohly být větší, kytičky by mohly vypadat ještě trošku lépe. Škoda je, že není součástí alespoň jeden náhradní stromeček a jedna kytička. Celou recenzi najdete v článku Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice).

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)
Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Pořídila jsem retro edici, která obsahuje berušky, kytičky, hříbečky a muchomůrky. V prodeji je ale ještě další verze Smolíčka, v níž najdete kolečka s obrázky veverek, berušek, hříbečků, žabek, ptáčků a hříbků. Seznam prodejců Smolíčka najdete zde. Hru můžete koupit do 400 Kč na 4kids.cz.

Společenská hra SMOLÍČEK na 4KIDS.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Tip č. 8: Albi tužka (1200 Kč)

Tužka je skvělá. Jsem nadšená a moc se líbí i mně. Princip fungování je snadný. Plastová silná tužka se přiloží na list knížky a podle nastaveného programu tužka mluví. Abych to všechno vzala popořadě. Bílá tužka má uprostřed držadla velké tlačítko, kterým se vypíná a zapíná. Pokud začnete prohlížet knížku, je potřeba položit tužku na ikonku „zapnutí“, která jí řekne, jaká knížka se prohlíží. Poté už stačí přikládat tužku na nakreslené obrázky a ona poctivě vypráví, co najdete na obrázku.

Albi tužka s knížkou Pohádkové učení
Albi tužka s knížkou Pohádkové učení

K tužce se zvlášť dokupují Albi knížky. Albi knihy jsou samy o sobě obyčejné obrázkové knížky, ze kterých se stává interaktivní zábavné čtení až s pomocí krásné Albi tužky. Vybrat si můžete ze široké nabídky knížek, ať už to jsou pohádky, zábavné knihy pro nejmenší tříleté děti, počítání, abeceda, nebo naučné encyklopedie. Knížky se liší dle věku dítěte. Recenze na Albi knihy najdete v sekci KOUZELNÉ ČTENÍ.

Jaké druhy knih máte na výběr?

 • Povolání – Každému jednomu povolání je věnována jedna mini kniha. Kniha seznámí děti s příslušným povoláním – zvěrolékař, lékař, hasič, policista, učitel.
 • Logopedické říkanky – Když myšky šeptají a Když roboti brebentí
 • Jazykové obrázkové slovníky – španělský, francouzský, anglický
 • Tip do školky – Zvířátka v ZOO, Pohádkové bytosti, Zvířátka na statku, Pohádkové učení
 • Pro školáky – Hravé dějiny české, Člověk a příroda, Moje první čísla
 • Další zajímavé tematické knihy – Doprava, Dinosauři, Lidské tělo, Moje první písmena, Svět zvířat

A další tituly. Knih je hodně, postupně přibývají. Knihy jako takové jsou vyhotoveny ve vazbě leporelo – mají tvrdé listy, stejně jako desky. Rohy jsou zahnuté. Klasická Albi kniha stojí od 360 Kč do 400 Kč. Menší knížky jsou levnější – záleží na titulu. Celou recenzi na Albi tužku najdete zde. Tužka je dobře dostupná. Pořídíte ji například v Knihách Dobrovský.

Albi tužka v KNIHÁCH DOBROVSKÝ za 1099 Kč

Tip č. 9: Albi robot Botley (1100 Kč)

Martínek dostal robota od babičky k pátým narozeninám. Robot je určen pro děti od pěti let věku. Pro takto malé děti je ovládání poměrně dost těžké. Pětileté dítě zvládne základní práci s robotem a na pokročilejší funkce si bude pomalu zvykat a bude se je učit velmi pomalu. Myslím, že i osmileté děti bude robot bavit. Robot funguje na dálkové ovládání a také je potřeba navolit, na který mód bude fungovat. Zapíná se přepínacím tlačítkem, které je umístěno na spodní straně robota. Tímto přepínačem lze navolit mód OFF, LINE a CODE. Mód OFF je pro vypnutí robota, módem LINE se robot přepíná tak, aby jezdil po černé čáře a módem CODE se přepíná, aby rozuměl základům programování. Robot se po přepnutí módu CODE dále ovládá dálkovým ovladačem.

Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley

Robot je hůře dostupný, je krásný a stojí za pořízení. Má ale jednu nevýhodu, a tou je poměrně malý počet desek v balení. Součástí balení je pouze šest oboustranných desek. Zkoušeli jsme si desky doma vyrobit. Na bílý papír jsme nakreslili silnou černou čáru, po které by robot jezdil, ale bohužel ji jeho senzory nezachytily. Celý článek o robotovi najdete v článku Recenze a návod Albi robot Botley.

Tip č. 10: Karolínka a její příběhy – naučná kniha pro předškoláky (400 Kč)

Chyběla mi nápaditá a originální knížka o obyčejné holčičce, která poznává svět. O holčičce, která se chystá do první třídy, je zvědavá a ráda by všechno věděla a znala. A tak jsem takovou knihu vytvořila. Kniha je určena pro děti od čtyř do sedmi (a klidně až osmi) let.velká písmena, a tak si v ní mohou číst prvňáčci nebo děti, které se čtením začínají. Kniha velmi silná, má 144 stran, a ve čtrnácti kapitolách se děti s Karolínkou a jejím bráškou Jonášem dozví, jak to vypadá na naučné stezce, co je to knihkupectví, jak se pouští drak, jak se píše dopis pro Ježíška a další zajímavosti. Každá kapitola je zaměřená na jednu znalost, kterou by měl předškolák vědět. Některé kapitoly jdou ještě dál a děti se naučí i něco navíc. Na konci každé kapitoly je otázka k tématu, některé kapitoly obsahují pomůcky na učení, shrnutí nebo zábavné prvky jako počítání v obrázku, jak vypadá vstupenka nebo obrázky s popisky.

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)
Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

Obsah

Ahoj – kapitola zaměřená na své jméno
Karolínka jde do školky – kapitola zaměřená na ranní hygienu
Naučná stezka – kapitola zaměřená na dny v týdnu
Karolínka a knihkupectví – kapitola zaměřená na abecedu
Karolínka pouští draka – kapitola zaměřená na počítání od 1 do 20
Karolínka a divadlo – kapitola zaměřená na divadlo
Dopis pro Ježíška – kapitola zaměřená na barvy
Maminky maminka – kapitola zaměřená na rodinu
Karolínka slaví Vánoce – kapitola zaměřená na Vánoce
Karolínka staví sněhuláka – kapitola zaměřená na orientaci v prostoru
Karolínka slaví narozeniny – kapitola zaměřená na denní dobu
Karolínka a aktovka – kapitola zaměřená na pravá a leváco je v aktovce
Nezvaný host – kapitola zaměřená na tvary
Karolínka jde plavat – kapitola zaměřená na roční období a měsíce
Karolínka na příměstském táboře – kapitola zaměřená na slušné chování

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)
Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

Na předsádkách jsou nakresleny dvě hry. Jedna je zaměřená na hledání podle čar. Tato hra není vůbec snadná a děti u ní musí přemýšlet. Na obrázcích jsou nakreslená zvířátka. Každé zvířátko má v bublině namalované jídlo, které má rádo. Po cestě k jídlu musí dojít, ale pozor. U každého zvířátka je nakreslen křížek s rostlinou. Této rostliny se zvířátko bojí a nesmí kolem ní za žádnou cenu projít. Děti mají za úkol najít bezpečnou cestu pro každé zvířátko. Úkol to není snadný a vyžaduje značnou pozornost.

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Tip č. 11: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek (400 Kč)

Předškoláci si budou v knize se zájmem prohlížet, žel neporozumí ještě všemu co je v ní napsáno. Jistě zaujme děti na prvním stupni základní školy. Děti si velmi rozšíří obzory. Obrazový atlas světa nenahradí ten klasický, není učebnicí, přesto je skvělou pomůckou a doplněním ke klasickým knížkám. Atlas nejvíce ocení děti od 5 až 6 let až do 9 let (a možná i starší děti, to nevím). Atlas je rozdělen do osmi kapitol. Každou kapitolu tvoří jeden dvojlist. První kapitola se letmo zabývá tím, co je to atlas. I na této stránce najdete zajímavosti a odklápěcí okénka. Kapitoly se věnují Severní Americe, Africe, Jižní Americe, Asii, Austrálii a Oceánii, Antarktidě. Celý článek si můžete přečíst zde: Recenze: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek.

Atlas je velmi dobře dostupný. Pořídíte jej v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Obrazový atlas světa seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

Atlas na KNIHYDOBROVSKY.CZ

Tip č. 12: Edo, ty neposedo (300 Kč)

Kniha je určena pro předškoláky a prvňáčky (druháky). Martínek v necelých pěti letech ještě spoustu věcí z knížky nechápe a nerozumí jim, ale k tomu doroste. Zatím trénujeme základní a běžné věci: dobrý den, na shledanou, děkuji. Co je správné a co správné není. Školáci si mohou sami číst text v bublinách. Knížka se zabývá základní etiketou. Jednoduchou formou ukazuje, co se ve společnosti dělá, co nevadí, co je zakázané nebo co se nesmí. Děti provází sloník Eda a opičák Pepa. Na každé straně jsou zachyceny tematické situace: v divadle, v restauraci, na plovárně, v nemocnici, v autobuse i doma. Děti se naučí, že je slušné pozdravit, poděkovat, poprosit, ale také, že je dobré se zeptat, zda nepotřebuje někdo s něčím pomoci, pustit v autobuse sednout a že se nečůrá do vody. Situací je v knize vykresleno mnoho. Obrázky jsou pěkné, přehledné a místy zajímavé. Doplňují je krátké básničky. Na celý článek se můžete podívat zde: Recenze knihy Edo, ty neposedo.

Bohužel se zásoby tenčí a knížka není dobře dostupná. Jestli uvažujete o jejím pořízení, platí lepší teď než později, protože zásoby se tenčí. Kniha je zcela vyprodaná v Knihách Dobrovský, v knihkupectví Kosmas není dostupná v e-shopu a je možné si ji zakoupit pouze na prodejně. Koupit ji zatím lze v knihkupectví BookTook za méně než 300 Kč.

Edo, ty neposedo na BOOKTOOK

Tip č. 13: Podívej se do svého těla (300 Kč)

Knížka je určena pro předškoláky i děti na prvním stupni základní školy, myslím, že přibližně do deseti let věku. Děti se prostřednictvím okének doslova a do písmene podívají do svého těla. Martínek je v necelých pěti letech fascinován okénky i obrázky.

Vazba leporelo je velmi hezky udělaná. Kniha má zaoblené rohy, tvrdé desky, které jsou na omak sametové, obrázky jsou vyvedeny parciálním lakem. Okénka v knize přesně sedí na svém místě, avšak je možné, že okénko může malé dítě utrhnout. Kniha se nehodí pro děti do tří let. Celou recenzi najdete v tomto článku.

Kniha je velmi dobře dostupná. Pořídíte ji v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Podívej se do svého těla seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

PODÍVEJ SE DO SVÉHO TĚLA NA KNIHYDOBROVSKY.CZ

Tip č. 14: Dětské kolo Core Nipper 20″ super lehké (8900 Kč)

Kolo přišlo nesmontované a doma jsme jej museli složit. Nebylo to těžké. Pokud si na složení kola netroufáte, pomohou vám za drobný poplatek v nějaké prodejně či servisu kol, ale když jsme to zvládli my, zvládnete to také. Překvapilo mě, jak je dětské kolo lehké. Zkoušela jsem jej zvážit na váze na kufry a váží necelých 8 kilogramů i se zvonkem. Na kole jsou převody od 1 do 6. Jednička je určena na jízdu do kopce, šestka na jízdu po rovině. Martínek dostal v pěti letech své první kolo. Jak jsem psala výše, s výběrem jsem otálela, vybírala jsem dlouho a ještě jsme na kolo museli čekat. Na druhou stranu dostal hned parádní nové a krásné kolo, na které nasedl a jel. Hned. Za tohle jsem moc ráda. Kolo jezdí krásně, snadno se ovládá. Převodovka splývá s rukojetí řídítek, takže se dítěti lehce za jízdy otáčí. Kolo má dvě brzdy a obě dvě jsou na řídítkách – na každé straně řídítek je jedna brzda, jedna na přední a jedna na zadní kolo. Součástí není stojánek na kolo ani blatníky, kryt na kolo a ani zvonek. Celou podrobnou recenzi najdete v tomto odkaze.

Tip č. 15: LEGO pro kluky (500 Kč)

Jestli hledáte LEGO pro menší děti, doporučuji LEGO Creator (cena 250 Kč). Pořídila jsem auto, letadlo a dvě motorky na setrvačník. Z auta se dá složit ještě jiné auto a také letadlo – LEGO Creator 31100 Sporťák. Z letadla (LEGO Creator 31099 Vrtulové letadlo) lze sestavit vrtulník a ještě jiné letadlo. Motorky (200 Kč kus) na setrvačník si děti hodně přály – jsou to Kaskadérské motorky s raketovým pohonem.

Filkovi jsme také koupili LEGO City Great Vehicles 60283 Prázdninový karavan. Hračka to je překrásná, vhodná od pěti let, ale zdá se mi na sestavení hodně těžká. plnohodnotný karavan pro panenky, akorát je menší. Uvnitř jsou sedačky, volant, zadní dveře lze otevřít a sedačky se stolečkem je možné vyndat. Součástí jsou také postavičky i s miminkem a nosítkem, snídaně a drobné kostičky jako například volské oko. LEGO je krásné, koupila jsem ho na Mall.cz, kde mají velký výběr.

Tip č. 16: Tlapková patrola Hrací dráha pro autíčka (1500 Kč)

Autobus je poměrně dosti velký a po rozložení se ještě téměř zdvojnásobí (hlavně na šířku). Děti byly nadšené, když zjistily, že se uvnitř skrývá skluzavka, skrýše pro autíčka, hora s medvídkem. Hračka je poměrně kvalitní, přesto se mi zdají některé díly (zejména u klouzačky) z plastu poměrně tenké a při neopatrném zacházení by se mohly zlomit. Nám se prozatím naštěstí nic takového nestalo. Autobus je rozkládací, lze složit dráhu pro autíčka Tlapkové patroly, které nejsou součástí balení.

Recenze: Tlapková patrola Hrací dráha pro autíčka
Recenze: Tlapková patrola Hrací dráha pro autíčka

My používáme kovová sběratelská autíčka a také svíticí figurky Tlapkové patroly – mocný Chase, mocný Rocky, atd. stí balení je robopes, který je poměrně dost těžký. Když se robopes pustí po dráze dolů, aktivuje žlutou značku a z hnědé hory vykoukne medvídek. Robopes se může také zvedat na plošině a vystřelovat z tlapkátoru. Tlapkátor koupíte například Alza.cz nebo na 4kids.cz.

Tip č. 17: Chaseovo auto s motorkou v jednom (1600 Kč)

Auto je poměrně dost velké a také celkem drahé. To byl jeden z důvodů, proč se mi nelíbilo, že ho babička kupuje, ale Martínek si ho tak přál, že mu ho zkrátka koupila. Auto je vyrobeno z plastu, svítí a houká, vystřeluje žluté žetony, po zmáčknutí tlačítka se rozevře a po stisknutí dalšího tlačítka vypustí motorku i s postavičkou Chase.

Recenze Chaseovo auto s motorkou v jednom (Tlapková patrola)
Recenze Chaseovo auto s motorkou v jednom (Tlapková patrola)

Značka Spin Master vyrábí poměrně kvalitní hračky, ale přesto mám trošku výhrady k uchycení části, ve které je houkačka. Za tuto část mají děti tendenci auto přenášet a bohužel část vypadává. Je nasazovací, což je spíše nevýhoda. Bojím se, aby se nezlomila. Jinak je kvalita hračky slušná. Přesto si myslím, že hračka je drahá a kdyby si ji Martínek tolik nepřál, nedostal by ji. Auto není vhodné pro děti mladší tří let, protože se může rozbít. Je v něm dosti částeček, které do sebe pasují tak, aby bylo možné auto rozevřít a aby mohla vyjet motorka. Auto je dobře dostupné a koupíte ho například na 4kids.cz a také na Alza.cz.

Tip č. 18: Recenze: Víceúčelový kalendář s hodinami v českém jazyce (350 Kč)

Přesně tyto hodiny s kalendářem mají děti ve školce, a tak jsem si řekla, že je také pořídím. Školka mi ušetřila spoustu času hledáním vhodného kalendáře, za což jsem moc ráda, protože co jsem se letmo dívala, je řada krásných kalendářů v angličtině, magnetických kalendářů a hodin i různých kalendářů z tvrdého papíru. Nevěděla bych, který vybrat. Mně se líbila myšlenka dřevěného kalendáře s hodinami. Rozměry jsou akorát, kalendář lze připevnit na zeď, je v češtině a nabízí vše, co děti potřebují.

Na dřevěné desce najdete:

Hodiny – hodiny jsou přehledné, ručičky se otáčejí, jsou dobře rozlišeny, na ciferníku jsou přehledně napsány minuty i hodiny.
Počasí – děti mohou posouvat čtverečkem na slunce, mráček, vítr, déšť nebo sníh.
Dny v týdnu – lze vybrat příslušný den v týdnu od pondělí až do neděle.
Dny v měsíci – děti čtverečkem označí, kolikátý den v měsíci je.
Měsíc – lze označit aktuální měsíc od ledna až do prosince.
Čtvero ročních období – ručičkou je možné ukázat na to, jaké roční období aktuálně je – jaro, léto, podzim, zima.

Krásné dřevěné hodiny jsem pořídila na Dudlu.cz. Tyto hodiny jsou v českém jazyce, a jestli hledáte cenově dostupný kalendář, který obsáhne počasí, dny v týdnu, dny v měsíci, hodiny i čtvero ročních období, mohli by vás hodiny zaujmout.

HODINY na DUDLU.CZ

Tip č. 19: Vilac motorické puzzle akrobati (400 Kč)

Jestli máte rádi dřevěné hračky, budou se vám akrobati zamlouvat. Tato krásná hračka slouží k procvičení jemné motoriky a také trpělivosti. 🙂 V papírové krabici najdete dvanáct dřevěných figurek akrobatů, kteří jsou připraveni na jednoduchou nebo složitější balanční hru. A pozor! Není to tak snadné, jak se zdá. Nejprve děti trénují snadnější pozice akrobatů. Mohou postavit akrobaty do jedné řady jako základnu, na níž postaví druhou řadu. Tím snadná hra končí. Jako těžší úroveň se staví další, třetí, řada. Toto už tak snadné není. Akrobat může spadnout a shodí s sebou téměř všechny pracně naskládané figurky. Vůbec nejtěžší je postavit čtyři pět nebo dokonce šest řad. Akrobaty můžete stavět jako pyramidu. To znamená, že ve spodní části bude 5 postaviček, dále 3 a 1. Nebo můžete do spodní části umístit tři postavičky a dále vrstvit na sebe 2 nebo 1 akrobata. Toto je velmi těžké. Akrobaty můžete postavit také vzhůru nohama či šikmo. Hračka nabízí nespočet možností, jak poskládat akrobaty na sebe.

Vilac motorické puzzle akrobati jsem pořídila v e-shopu Dudlu.cz. Alternativním názvem k hračce Akrobati jsou Siláci.

AKROBATI VILAC na DUDLU.CZ

Tip č. 20: Desková hra Dlouhý, Široký, Bystrozraký (retro edice) (400 Kč)

Desková hra zachycuje Dlouhého, Širokého, Bystrozrakého, černokněžníka, princeznu a prince při zpáteční cestě z hradu na zámek. Po cestě čeká na hráče spousta nástrah, které musí překonat. Princip hry tkví v házení kostkou a posouvání panáčků vpřed o příslušný počet políček. Hrací pole dekoruje obrázek, na kterém je rozprostřena trasa s kolečky a také s čísly. Pokud se postavička zastaví na čísle, plní úkol (jedno kolo neházet, dvě kola neházet, posunout se vpřed). Úkoly jsou napsané v pravidlech. Herní plán jako takový je velmi hezký a původní hře odpovídá pouze přibližně. Není stejný. Řekla bych, že vypadá o poznání lépe. Dřevěné postavičky jsou si trošku podobné, více než tomu je například u Smolíčka Pacholíčka. Dlouhý při hře může více padat než ostatní figurky. Kostka vypadá jako ta původní. Celkově se mi moderní pojetí retro edice líbí více než původní stará verze.

Retro edice se mi líbí více než klasická edice, ve které nejsou figurky, ale natištěné papírové karty. V pravidlech mi trošku chybí, jak se figurka dostane do cíle, pokud hráč nehodí přesný počet políček na kostce. Dlouhý může při hře padat (obzvláště, pokud děti neustále strkají do herního plánu 🙂 ). V pravidlech není napsané, jaké postavičky jsou součástí hry, což je škoda, protože ne každý pozná podle figurek (kromě ústředních postav), o koho se jedná. I tak je hra hezká a za pořízení stojí. Děti baví a těší se na ní. Takže mohu vřele doporučit. Hra je dobře dostupná a pořídíte ji na Alza.cz, kde je nejlevnější (v době sepisování recenze vyšla na 369 Kč), na Knihy Dobrovský a také na Mall.cz.

Tip č. 21: Vyškrabování Scratch Books – Zvířata a Dinosauři

Z e-shopu Hravaskolka.cz jsem pořídila dva sešity na vyškrabování, protože děti vyškrabování moc baví. Už dříve jsme vyráběli vyškrabovací obrázky a velikonoční dekorace. Tohle je ale trošku jiné vyškrabování a hodí se už pro čtyřleté děti. Princip tkví v tom, že na krásný barevný papír s obrázkem potažený lesklým laminem (pro lajky na lesknou čtvrtku) je nanesena černá barva. Děti barvu seškrabují. Mohou si samy určit, co s listy budou dělat. Možností se nabízí hned několik:

 1. Seškrábou celý obrázek a odkryjí všechna barevná pole.
 2. Do černé vrstvy vyškrábou ornamenty, čáry, vybarví jen některá políčka. Tvoří podle své vlastní fantazie.
 3. Děti vytvoří obrázek podle vlastní fantazie, odkryjí jen některá pole a nakonec postupně seškrábou celý obrázek.

Cena odpovídá kvalitě zpracování. Papír je pevný (čtvrtka), obrázky jsou překrásné, děti šťastné, jen ty černé drobky. 🙂 Ale ty se vyluxují. Vyškrabování najdete na Hravaskolka.cz, kde na vás číhá řada dalších krásných pracovních sešitů – samolepkové sešity, malování vodou.

VYŠKRABOVÁNÍ na HRAVASKOLKA.CZ

Tip č. 22: Seva Klasik Jednička (400 Kč)

Základní set s názvem Jednička je dostatečně velký, obsahuje 222 dílků, a lze z něj postavit řadu věcí. Tato sada nepatří k největším. Zakoupit můžete hodně druhů stavebnice Seva, od jednodušších až po složité. Z jiných sad můžete postavit letadlo, bungalov, traktor, kočárek, auto a další modely.

Základní set s názvem Jednička je dostatečně velký, obsahuje 222 dílků, a lze z něj postavit řadu věcí. Tato sada nepatří k největším. Zakoupit můžete hodně druhů stavebnice Seva, od jednodušších až po složité. Z jiných sad můžete postavit letadlo, bungalov, traktor, kočárek, auto a další modely. Ze setu Jednička lze složit domeček, mašinku, letadlo. Na modely najdete v krabici podrobný návod. Podle návodu zvládne model složit i šestileté dítě. Pro mladší děti může být skládání obtížné. Jednotlivé modely Seva jsou mezi sebou kompatibilní, a tak můžete svou sbírku rozšiřovat. Stavebnici Seva jsem pořídila na Dudlu.cz, kde mají velký výběr těchto stavebnic. Váhala jsem mezi Seva klasik Jednička a mezi Dvojkou. Nakonec jsem vzala základní menší set na vyzkoušení a myslím, že Dvojka by u nás také své místo našla. 🙂

SEVA JEDNIČKA na DUDLU.CZ

Tip č. 23: Desková hra Veselý rybolov (Retro edice) (350 Kč)

Princip hry je snadný. Hráči musí pochytat co nejvíce ryb. V této hře jsou ryby naznačeny žlutými kroužky. Jakmile hráč získá kroužek, navlékne ho na figurku a donese jej na své stanoviště (přesná pravidla jsou rozpracována níže). Tato hra je skvělá. Není dlouhá, není těžká a děti baví. Součástí je také malá brožurka ryb, ve které se děti mohou dozvědět více o českých rybách. Hrací plán je z tvrdého kartonu, pokreslený retro obrázky rybníka s rybami a také s vyznačenými cestičkami, po kterých putují figurky. Příjemně mě překvapily dřevěné figurky a dřevěná hrací kostka. Kroužky jsou ze žlutého plastu. Škoda, že hra neobsahuje jeden náhradní kroužek. Hra je vhodná pro děti už od tří let věku. Je snadná, hraje se okolo dvaceti minut a malé děti velmi baví. Jestli máte doma hru Smolíček pacholíček v retro edici nebo deskovou hru Dlouhý, Široký a Bystrozraký, bude se vám tato hra zamlouvat. Je to zase trošku něco jiného.

Veselý rybolov jsem sehnala v e-shopu Dudlu.cz, kde mají velký výběr společenských her pro děti. Hra je moc hezká, neznala jsem ji a jsem ráda, že jsem ji pořídila. Je to oddechová hra pro předškoláky i ještě o trošku mladší děti. Je vhodná pro děti od tří až čtyř let a bude bavit i sedmileté děti.

VESELÝ RYBOLOV na DUDLU.CZ

Tip č. 24: Z pohádky do pohádky (retro edice) (400 Kč)

Zajímavě koncipované retro hra je určena pro děti od šesti let věku. Hrajeme s dětmi ve věku čtyři a pět let a zvládají hru dobře. Pro takto staré děti jsou vhodné také hry Smolíček pacholíček, Člověče nezlob se, Černý Petr nebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Cílem hry je dostat se ze startu, který je označen šipkou, až do hradu. Cesty jsou spletité a na hráče čeká spousta překážek a také vedlejších cest, které se od hlavní cesty odklánějí. Cesty nejsou propojené a figurky se dle instrukcí podle návodu vrací zpět (nebo postupují vpřed) na hlavní či vedlejší cestu. Vše závisí na tom, na která políčka se figurka postaví. Figurky se pohybují po herním plánu podle toho, kolik čísel padne na kostce. Vyhrává ten, kdo dojde jako první do hradu, kde je ukrytý zlatý poklad.

Dětská společenská hra je v této retro edici velmi dobře dostupná. Hru lze koupit také v klasické verzi, ale pozor, vypadá úplně jinak. Figurky nejsou dřevěné, ale papírové a grafika je zcela odlišná. Záleží jen na vás co se vám bude víc zamlouvat. Retro edici Z pohádky do pohádky koupíte nejlevněji na 4kids.cz a také na Alza.cz.

Tip č. 25: Albi Encyklopedie pro předškoláky

Kniha pro předškoláky (encyklopedie, i když encyklopedie to není) byla původně vydaná v roce 1995 pod názvem Náš svět. Možná, že si na tuto knihu pamatujete. Měla růžový obal (přesně takový, jaký vykukuje na nově vydané knize). Kniha pokrývá všechna každodenní témata od toho, co děláme celý den, co se děje v noci, u lékaře, moje tělo, moje město, na výletě v lese, velikonoce, kde bydlí zvířátka nebo třeba jak hořela škola. Jednotlivých kapitol je 58 a každá kapitola zabírá jednu dvojstranu. Obrázky i texty jsou původní. Kniha je doplněna o audio povídání, popisy a příběhy tak, jak jste u kouzelného čtení zvyklí. V knížce jsou kvízy, dialogy, zvuky. Kniha obsahuje přes 11 000 zvukových stop. Tento bestseller seženete snad v každém knihkupectví. Dobře je dostupný v Knihách Dobrovský a také v knihkupectví Booktook.

ENCYKLOPEDIE PRO PŘEDŠKOLÁKY na KNIHY DOBROVSKÝ

Tip č. 26: Kvído Písmenka v kostce od Albi

Cílem hry je odpovědět správně na vylosované otázky, posbírat jako první všech šest žetonů a vyhrát. Hra Písmenka v kostce slouží k procvičení abecedy a také k procvičení paměti. Hra se hodí pro děti od 5 do 8 let. Na každé ze 60 hracích karet je napsané jedno písmeno abecedy. Na každé kartě jsou k příslušnému začátečnímu písmenu nakresleny obrázky. Hráči se 15 sekund dívají na kartu, poté ji otočí a odpoví na otázky, které jsou napsány na rubové straně karty. Pokud hráč všechny otázky zodpoví správně, získá bod, který položí na svou bodovací kartu. Body mohou hráči získat také při bonusovém kole, které také je zaměřeno na paměť. Hra je kvalitně a hezky zpracovaná. Papírové žetony jsou pevné, karet je hodně, všechny karty jsou velmi pevné. Až mě překvapilo, jak je krabička naplněná až k hornímu víčku. Poctivé provedení, krásné obrázky a skvělý nápad dělají z hry Písmenka v kostce perfektní hru vhodnou pro předškoláky, prvňáčky i druháky. Hra je dostupná v e-shopu Albi.cz, kde ji seženete v akci nebo ve slevě. Výhodou je doprava zdarma nad 500 Kč. Hra je skvělá. Zábavná, snadná a zároveň si při ní děti procvičují paměť a písmena. Děti a rodiče hrají hru spolu. Navíc díky praktickému balení v papírové krabičce je hra skladná a můžete ji snadno zabalit do kufru a odvézt s sebou na dovolenou.

PÍSMENKA V KOSTCE na ALBI.CZ

Tip č. 27: Osadníci z Katanu

Osadníci z Katanu je nejlepší hra, kterou doma máme. Bez nadsázky. Pro děti je nesmírně zajímavá a rodiče baví (na rozdíl od jiných dětských her, které mohou být po čase monotónní). Hra zabaví celou rodinu a je fakt super. Hra je určena pro 2 až 4 hráče. Každý hráč si vybere jednu barvu, za kterou hraje. Hráči hází kostkou s sbírají zásoby – dřevo, meč, ananas, ovci a pytel s pískem. Výměnou za zásoby mohou hráči na předem namalovaná stanoviště postavit lodě nebo doupata. Cílem hry je umístit na hrací plochu všechny lodě a doupata. Hra je dostupná v e-shopu Albi.cz, kde ji seženete v akci nebo ve slevě (doprava zdarma). Určitě stojí za pořízení. Je to krásný dárek.

OSADNÍCI Z KATANU na ALBI.CZ

Tip č. 28: Ubongo Junior

Když jsem úplně poprvé viděla tuto hru, nechápala jsem, proč patří k nejprodávanějším deskovým hrám. Jenže jakmile jsme ji vyzkoušeli, hned jsem pochopila, proč to tak je. Napětí, sranda a zábava, soutěživost a hlavně je třeba zapojit myšlení. Hra Ubongo Junior je určena pro 2 až 4 hráče, ale je možné tuto hru hrát také sám. Pokud je vás doma více než pět, můžete pořídit klasické Ubongo a někteří členové mohou hrát klasické Ubongo pro dospělé, děti mohou hrát Ubongo pro děti. Cílem hry je poskládat na papírovou podložku dvě (respektive tři) vybrané kostky co nejrychleji. Kostky, které se skládají, jsou nakresleny na papírové kartě. Prostor pro skládání je vymezen bílou barvou. Hráči si mohou vybrat, zda budou hrát se složitější nebo jednodušší kartou. Pokud hráč složí v limitu kostky na bílou plochu, vezme si ze sáčku diamant. Vyhrává ten, kdo má nejvíce diamantů (liší se od hry Ubongo pro dospělé). Hra je dostupná v e-shopu Albi.cz, kde ji seženete v akci nebo ve slevě. Výhodou je doprava zdarma nad 500 Kč, takže hru vám pošlou domů zcela zadarmo. Ubongo Junior stojí za pořízení. Je to krásná hra pro předškoláky i děti na prvním stupni. Navíc na ni můžete plynule navázat hrou pro starší děti a dospělé Ubongo.

Závěrem

Připravila jsem pro vás přehled velmi snadno dostupných a pěkných hraček. Děti milují také DUPLO, auta a samozřejmě různá kreativní tvoření, pracovní sešity i oblékání panenek (najdete v mém e-shopu), a v neposlední řadě jsou u nás velice oblíbené knížky. Pravidelně doplňuji ty nejlepší do rubriky Naše knihovnička. Nezapomeňte na Karolínku. Moderní knížku pro předškoláky Karolínka a její příběhy koupíte v mém e-shopu.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart