BLOG

Čtyři historické knihy na leden a únor 2018

Rádi čtete, ale chybí vám inspirace? Podívejte se na čtyři knihy, které vás zaujmou a rozšíří vám obzory. Dozvíte se něco o blízké historii, jsou krásně čtivé a objednáte je online, případně seženete v knihovně. Všechny bych hodnotila jako „naprosto výjimečné“. Historik by mě asi klepl přes prsty za označení „historické“, ale těm, kteří jsou na mateřské, rodičovské, případně nějaké jiné „dovolené“, 🙂 to nebude překážet.

Utajená láska prezidenta Masaryka Oldra Sedlmayerová

Petr Zídek
Nakladatel: Universum
Rok: 2017

Petra Zídka mám moc ráda. Troufnu si říci, že svou osobu propsal do své poslední knihy. Přenádherná publikace o Oldřišce Sedlmayerové, která byla utajenou láskou prezidenta Masaryka. Petr Zídek sepsal knihu na základě dostupných pramenů, dopisů, které reflektují vztah prezidenta Masaryka k Oldře (jak si Oldřiška nechávala říkat) Sedlmayerové. Citlivě a čtivě napsaná publikace chytne za srdce i nehistorika. Kniha působí dojmem jakéhosi románu, který nejde jen tak odložit a přestat jej číst. Podívejte se na ukázku.

Goebbels – Pán myšlenek Třetí říše

David Irving
Nakladatel: Jota
Rok: 2004

Ryze historická publikace o životě Josepha Goebblese. Nenechte se odradit tím, že je kniha poměrně tlustá (884 stránek). David Irving se dostal k deníkům ministra propagandy, které jako první historik prošel úplně celé. Byly nalezeny v moskevském archivu a čítaly asi 80 000 stránek. Kniha ukazuje Goebblesův život od mládí a čtenář velmi rychle pochopí, proč se muž s koňskou nohou dostal až na samotný vrchol politiky. Kniha v sobě ukrývá pořádnou nálož zla, je složitá a nejedná se o oddechovku. Stojí ale za to. Uvnitř najdete obrazovou přílohu, která vás ještě více vtáhne do děje.

Knihu máme doma v plné kráse. Sice nedám na čtečku dopustit, ale knížka je lepší v papírové podobě, protože můžete listovat přílohou a vracet se tam a zase zpět daleko lépe a obratněji.

Den, kdy došly prachy

Milan Vodička
Nakladatel: Práh
Rok: 2009

Tohle je knížka do nepohody. S grácií a novinářským šarmem ukazuje šrámy velké hospodářské krize, která začala v roce 1929 ve Spojených státech. Milan Vodička dokládá na příkladech reklamy i jinou stranu mince. Jinými slovy: K čemu byla krize dobrá a co přinesla? Na čtení je kniha snadná a bude vás bavit. Díky jednoduchému pojetí si rozšíříte povědomí o této době. Máte-li rádi sofistikovanější četbu, může vás mírně zklamat.

Zdařilá demokracie: Dějiny Spolkové republiky Německo od jejích počátků až po dnešek

Edgar Wolfrum
Nakladatel:  Barrister & Principal
Rok: 2008

Poměrně tlustá publikace ukazuje na vývoj Spolkové republiky Německo a odpoví vám například na otázky: Proč byl za hlavní město Německa vybrán Bonn? Na německé poměry malé město, přesto se jevilo jako nejvhodnější (Proč to nebyl například Kolín nad Rýnem nebo Mnichov vám neprozradím). 🙂 Jak přispěla Korejská válka k rozvoji německé ekonomiky? Jak se Němci vypořádali s otázkou druhé světové války? Autor popisuje problematiku řešení německé otázky, období zahraniční politiky spolkového kancléře Konrada Adenauera, druhou berlínskou krizi i ropný šok.

 

Užijte si tyto krásné publikace. Jediné, co mě na nich mrzí, je to, že jsem je už četla.

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou.