Co by mělo dítě umět před nástupem do školy? Jak na odklad a přípravnou třídu?

Co by měl předškolák zvládnout při zápisu a co by měl umět při nástupu do první třídy? Podívejte se, jaké znalosti a dovednosti by mělo dítě mít. Do článku jsem připravila zkušenosti ze zápisu a také s tím, jak zajistit odklad a přípravnou třídu.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Školní zralost

U zápisu se sleduje školní zralost dítěte, což znamená psychická, sociální i fyzická způsobilost dítěte. Pedagog sleduje, zda je dítě v těchto oblastech dostatečně zralé a může nastoupit do první třídy. Při zápise učitel vyzkouší některé aktivity, zjistí, zda je dítě zvládne splnit a zahájit povinnou školní docházku. Hlavní je dostatečná zralost centrální nervové soustavy, školní zralost a školní připravenost (na připravenost působí okolní prostředí a výchova dítěte).

Co má umět předškolák k zápisu

  • Své jméno, adresu bydliště, jména a věk rodičů a jejich povolání, jména a věk sourozenců
  • Barvy, geometrické tvary, čísla od 1 do 10, zvířata, rostliny, části těla, roční období, dny v týdnu (měsíce v roce)
  • Rub a líc, jemná motorika (zapnout a rozepnout knoflíky, zavázat tkaničky, zapnout zip)
  • Pozná od sebe akusticky podobná slova a umí rozlišit význam shodných slov.
  • Rozumí analogii, ví, že ve dne je světlo, v noci tma a podobně.
  • Orientaci v prostoru (před, za, pod, atd.), denní doba (ráno, dopoledne, atd., dále včera, zítra)

Co se procvičuje u zápisu

Poznávání tvarů a barev, dokreslování částí těla, který obrázek nepatří do řady, který z obrázků je větší či menší, složit řadu obrázků dle velikosti, řekne, co je na obrázku, převypráví příběh (u nás zkoušeli pohádku o Karkulce). Dále se procvičuje orientace v prostoru (nahoře, dole, před, za, první, poslední, případně také vlevo a vpravo – u nás se ptali pouze na nahoře, dole, před, za).

Dítě by mělo být schopné komunikovat s dospělým, nemělo by plakat, mělo by respektovat paní učitelku a také se účastnit řízené činnosti. Důležité je, aby udrželo pozornost delší časový úsek, nemělo by přerušovat práci a nemělo by se nechat vyrušit vnějšími podněty. Mělo by být schopné skákat po jedné noze a také zvládat hru s prsty.

Pedagogicko-psychologická poradna: Jak poznat školní zralost u předškoláka?

Jestli máte pochybnosti o tom, zda je vaše dítě připraveno na nástup do první třídy, můžete využít návštěvu v pedagogicko-psychologické poradně, která je pro vaše místo bydliště spádová. Tato služba je bezplatná a je vhodné zavolat do této porad s větším předstihem (volala jsem v únoru, šli jsme na řadu v dubnu), protože zde bývá plno (vlastní zkušenost). Vyšetření v této poradně trvá přibližně 45 minut, strávíte zde celkem asi hodinu a půl, abyste dostali také posudek a případně další potřebné dokumenty.

Odklad a přípravná třída: Co je potřeba udělat

Pokud plánujete zařídit dítěti odklad, budete potřebovat posudek z pedagogicko-psychologické poradny (o tom jsem psala v předchozím odstavci). Posudek musí potvrdit také dětský praktický lékař. Jestli nechcete, aby dítě setrvávalo dále v mateřské škole, můžete jej přihlásit do přípravné třídy. Tato třída bývá označena jako 0 (0A, 0B a tak dále). Abyste mohli přihlásit dítě do přípravné třídy, budete potřebovat posudek z pedagogicko-psychologické poradny.

Pokud má dítě odklad a zároveň jde do přípravné třídy, budete potřebovat:

  1. posudek z pedagogicko-psychologické poradny na školní zralost a doporučení odkladu (+razítko praktického lékaře),
  2. doporučení z této poradny do přípravné třídy a
  3. vyplněné formuláře, které vám poskytne přímo škola. Každá škola může mít trošku jiné formuláře (přihláška, žádost o odklad).

Kam se obrátit

Do článku jsem připravila vlastní zkušenosti s tím, jak to chodí u zápisu a také s tím, co je potřeba udělat pro to, abyste mohli přihlásit dítě do přípravné třídy. Snad vám bude užitečný. Požadavky na formuláře se mohou během let nebo měsíců změnit. Vždy je lepší řešit vše včas. Zeptat se můžete také přímo ředitele dané základní školy nebo zavolat do vaší spádové pedagogicko-psychologické poradny, kde vám řeknou, co je přesně potřeba.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart