Botanicus: Zahrady a centrum řemesel – praktické informace, tipy a recenze

Hledáte kam s dětmi v Praze a zdá se vám, že jste všude byli? Můžete vyrazit do Zahrad a centra řemesel Botanicus, kousek od Lysé nad Labem. Z Prahy jste zde autem za přibližně 30 minut a návštěva stojí za to. 🙂 Do článku jsem připravila tip na krásný rodinný výlet.

AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Základní informace

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus se rozkládají v obci Ostrá, nedaleko Lysé nad Labem. Toto malebné místo nabízí krásné vyžití rodinám s dětmi. Můžete si zde vyzkoušet různá starodávná řemesla, například ruční výrobu papíru, rýžování zlata, ražbu mincí, lukostřelbu a další zajímavé činnosti. Součástí areálu jsou nádherné a poměrně rozlehlé zahrady, které můžete projít kousek po kousku. Do areálu se platí vstupné, které je příznivé a nízké. Jednotlivá řemesla se platí zvlášť, ale ani ta nejsou vůbec drahá. V sobotu se konají zajímavá sobotní představení – kejklíři, divadelní či hudební vystoupení. Sečteno a podtrženo: Botanicus nabízí hodně muziky za málo peněz.

 • Adresa: Ostrá 8, 289 22 Lysá nad Labem
 • Otevírací doba: Otevřeno je květen až říjen. Květen, červen a září: ÚT – PÁ: 8:30 – 15:00; SO-NE: 10:00 – 17:00; Červenec a srpen: ÚT – NE: 10:00 – 17:00; PONDĚLÍ ZAVŘENO. V říjnu bývá otevřeno pouze o víkendu.
 • Parkování: ANO – zdarma na parkovišti nedaleko areálu
 • Občerstvení: Za grošíky si zde můžete koupit palačinky, grilovanou zeleninu, polévku, pečivo nebo teplé jídlo dle nabídky.
 • Toalety: Zdarma v areálu
 • Ceník: Dospělí 150 Kč, děti, studenti a senioři 90 Kč, rodina 2+2 = 440 Kč, děti do 3 let zdarma
 • GPS: 50°10’48.032″N, 14°53’37.253″E
 • Časová dotace: Záleží na tom s jak starými dětmi se do areálu vypravíte. Přibližně 3 hodiny zde strávíte s menšími dětmi. Se staršími dětmi klidně 5 a více hodin.
Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Botanicus Centrum řemesel – jak areál vypadá

Praktické informace

Do Centra řemesel Botanicus se dostanete autem po dálnici D11 na Hradec Králové – sjezd 18 Lysá nad Labem. Odtud je cesta značena dle hnědých turistických značek BOTANICUS – směr Nymburk. Nám to z Prahy trvalo přibližně půl hodiny. Parkoviště je zdarma a nachází se kousek od areálu. Kolem desáté hodiny zde bylo dostatek místa, ale když jsme odpoledne odjížděli, parkoviště praskalo ve švech. Doporučuji vyrazit sem hned dopoledne, abyste našli místo.

Pokud pojedete vlakem, vydáte se do železniční zastávky Ostrá na trase Praha – Lysá nad Labem – Kolín.

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Botanicus Centrum řemesel – jak areál vypadá

Centrum řemesel

U vstupu do areálu dostanete mapu, podle které se můžete orientovat v Centru řemesel i v zahradách. Areál centra řemesel není rozlehlý, ale každý kousek je něčím zajímavý a návštěvník se uvnitř nenudí. V celém areálu platí místní měna groš, který si rozměníte buď na pokladně a nebo ve směnárně. Jeden groš je 10 Kč (platí pro rok 2022). Groši zaplatíte za to, že si vyzkoušíte různá řemesla, můžete si za ně koupit něco k jídlu či k pití a nebo si za ně kupujete suvenýry. Jedno řemeslo stojí od 3 do 7 grošů (nejčastěji to je 3 až 5 grošů).

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Botanicus Centrum řemesel – výroba měšce krok po kroku

Děti i dospělí si mohou vyzkoušet výrobu svíček, bylinného mýdla, ražbu mincí, můžete uplést košíček nebo vyrobit měšec. My jsme vyzkoušeli výrobu měšce, kterou zvládne i pětileté dítě (s pomocí dospělého). Děti dále zkoušely ražbu mincí, řezbářství a také rýžování zlata. Níže najdete kompletní přehled řemesel a také ceník v groších.

Lukostřelba3 grošeKeramika3-5 grošů
Řezbářství3 grošeVýroba ručního papíru3 groše
Rýžoviště zlata3 grošeVýroba lněného provazu3 groše
Výroba svíček3 grošeVýroba bylinného mýdla5 grošů
Ražba mincí3 grošeBrusírna kamene4-5 grošů
Výroba loutky4 grošeDrátování3-5 grošů
Košíkářství4 grošeKožařství5-7 grošů
Knihtisk3 grošeZdobení perníčků3 groše

Centrum řemesel je hezky uspořádané, čisté, všude jsou decentně nainstalované koše. Jsou zde toalety, dostatek laviček i místa k sezení. Areál není velký a také je dobově zařízený, což znamená, že jsou všude větší kostky. Pokud do areálu vyrazíte s miminkem, doporučila bych kočárek s většími koly.

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Botanicus Centrum řemesel – kovárna, výroba papíru, rýžování, tance (sobotní program)

Centrum řemesel není historickou replikou konkrétní vesnice. Jeho cílem je vytvořit atmosféru a dobové kulisy pro jednotlivá řemesla. A to se velmi podařilo. Stavby jsou vyrobeny ze dřeva, případně z kamene. Podívejte se do hrnčířské dílny, drátenické díly, hodovny, mincovny, pekárny, na tkalcovský stav, výrobu mýdla, výrobu svíček, kovárny, na vodní kolo, kožařskou dílnu, brusírnu kamene či výrobu papíru.

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Botanicus Centrum řemesel – výroba svíček, výroba loutek, papírna

Bylinné zahrady Botanicus

Zahrady Botanicus jsou nádherně udržované, krásně zelené a vybízejí k relaxaci. Bylinné zahrady se rozkládají na ploše 30 hektarů a jsou obhospodařovány ekologicky. Vzájemně jsou propojeny produkční a okrasné plochy.

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Zahrady Botanicus

Podívat se můžete na klášterní zahradu, bílou zahradu, zeleninovou zahradu, můžete se vydat do malého bludiště, uvidíte, kde žijí hospodářská zvířata. Prohlédnout si můžete také chov včel (to je velmi zajímavé). Krásná je orientální zahrada. Podívat se můžete také na to, jak se pěstuje levandule, maliny, ovocné dřeviny či rakytník řešetlákový.

Botanicus: Zahrady a centrum řemesel - praktické informace, tipy a recenze
Zahrady Botanicus
10 Hodnocení
Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Mohu jedině doporučit. Centrum řemesel je pro děti velmi zajímavé. Líbilo se mi, že je všude čisto a uklizeno. Areál není velký a panuje zde příjemná až rodinná atmosféra. Vyzkoušet si můžete řadu řemesel za drobný poplatek (výroba mýdla, měšce, rýžování zlata, ražba mincí). Vstupné není drahé. V sobotu bývají v Centru řemesel hudební či divadelní představení. Bylinné zahrady Botanicus jsou jedním slovem "nádherné". Krásně upravené, čisté a opečovávané. Doporučuji pořádné boty (ne sandále, ne podpatky). Pokud pojedete s kočárkem, volte kočárek s většími koly.

KLADY
 • Krásně udělané
 • Čistý a hezký areál
 • Přátelská atmosféra
 • Na vyzkoušení je zde řada řemesel za drobný poplatek
 • Vstupné není drahé.
 • Můžete si zde zakoupit jejich voňavou přírodní kosmetiku.
 • Krásné zahrady
 • Ideální na rodinný výlet
ZÁPORY
 • Nic

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart