Benefity raw olejů: Proč je používat a jaký vybrat

Za studena lisované oleje jsou vždy lepší než ty rafinované. V článku najdete rozdíl mezi rafinovanými oleji a oleji lisovanými za studena, druhy olejů a tipy na to, jak tyto kvalitní za studena lisované oleje využít.

Obsah

Rozdíl mezi rafinovaným olejem a olejem lisovaným za studena

Běžně prodávané oleje se označují také jako rafinované a získávají se extrakcí, při které se využívá vysokých teplot a organických rozpouštědel. Rafinované oleje jsou levnější, protože jejich výroba je levnější a také ze semen či jader více vytěží. Avšak za vysokých teplot vzniknou toxické nebo páchnoucí látky, a ty se musí odstranit rafinací. Zároveň zmizí všechny látky, které se v olejích vyskytují a výsledkem je tuk bez vůni a chutě.

Za studena lisované oleje (panenské, RAW) se lisují bez použití vysokých teplot, není nutné využít rafinaci. V oleji zůstávají rozpustné vitamíny (zejména vitamín E), nenasycené mastné kyseliny a další živiny. Oleje krásně voní a skvěle chutnají. Lze je využít v kosmetice i ve studené kuchyni. Mastné kyseliny se za vysokých teplot ničí a mohou se přeměnit na škodlivé látky. Lisování za studena přináší malý výtěžek, a tak jsou oleje výrazně dražší než ty rafinované, avšak přináší zcela jiný požitek ve studené kuchyni a perfektní účinky v kosmetice. Obecně platí, že v kuchyni se na smažení používají rafinované oleje a pro přípravu studených pokrmů nebo dochucování jídel se používají oleje lisované za studena.

Oleje lisované za studena
 • Krásně voní a ještě lépe chutnají.
 • Blahodárné účinky pro tělo, mysl i zažívací ústrojí
 • Využití ve studené kuchyni pro slané i sladké pokrmy
 • Využití v kosmetice
 • Vyšší cena
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Velký obsah vitamínů a živin
 • Krásná barva a konzistence
Rafinované oleje
 • Rafinací se odstraní škodlivé látky i zbytky živin.
 • Levné
 • Pouze tuk bez chuti a vůně
 • Vhodné pro smažení (ale nikoli do studené kuchyně)

Jak se vyrábí české RAW oleje?

Nejprve se vyberou kvalitní semínka oříšky od lokálních pěstitelů. To je důležité pro vysokou kvalitu RAW olejů. Semínka se buď hned vylisují, nebo se řádně zavakuují a uskladní, aby se nesnížila jejich jakost. Pro výrobu oleje se používá mechanické lisování do 42 °C, při kterém si oleje zachovají to největší množství živin. Oleje nejsou pražené, dochucované a ani jinak upravované. Po vylisování přijde na řadu filtrace. Některé oleje jsou čiré a jsou označeny jako filtrované. V jiných najdeme sedlinu a jsou označeny jako nefiltrované. Filtrované oleje projdou dvanácti stupňovým textilním filtrem. Ve filtru zůstanou přebytečná semínka. Poté se oleje stočí do lahviček a opatří se etiketami. Některé české oleje můžete koupit ve speciálních bezobalových prodejnách, kde jsou stáčeny do vratných obalů. Kvalitní RAW oleje se prodávají ve skleněných lahvích. Při výrobě olejů vznikne pokrutina, což je semínko, které je zbaveno větší části tuku. Pokrutina je bohatá na bílkoviny a minerály. Semínka se namelou najemno a lze je použít na výrobu bezlepkové mouky i rostlinných proteinů. Perfektní je například makový protein, který má vysoký obsah vápníku. Takto se vyrábí oleje v Bohemiaolej.cz.

Benefity raw olejů: Proč je používat a jaký vybrat
Benefity raw olejů: Proč je používat a jaký vybrat

Oleje lisované za studena: Druhy a tipy použití

Obliba RAW olejů stoupá, a v dnešní době si můžete vybrat ze širokého spektra krásných, chutných a voňavých olejů. Oleje mohou být zabaleny v nádherné dárkové kazetě, a můžete je darovat jako dárek, nebo si můžete pořídit větší balení olejů lisovaných za studena a využívat je v domácí kuchyni, na domácí masáže nebo je používat na pokožku. Oleje mohou být vyrobeny v České republice nebo v zahraničí. Nerafinované oleje z Čech z lokálních surovin jsou levnější než ty dovezené.


Dýňový olej

Jak jej lze využít? Z dýňových semínek se lisuje zajímavý a blahodárný olej, který v RAW kvalitě příznivě působí na vysoký cholesterol a také je skvělou prevencí proti vypadávání vlasů. V RAW kvalitě má tmavě zelenou až černou barvu a chutná po oříškách. Je přírodním zdrojem zinku, používá se na podporu imunity i metabolismu. Podporuje trávení a je vhodné jej užívat při zvýšené kazivosti zubů. Olej se hodí na vnitřní i vnější užití.

 • Co obsahuje: Obsahuje velké množství vitamínů (A, B, D, E), hořčík, draslík, fosfor a také nasycené omega-3 masné kyseliny.
 • Vnitřní užití: Hodí při přípravě dýňové bábovky, při přípravě ořechových desertů nebo dýňových pokrmů, do bramborové kaše, k dochucení těstovin i salátů.
 • Vnější užití: Zvláčňuje pokožku, hydratuje ji, pokožka je pružná a hladká. Pomáhá zmírnit ekzém, pleť vyživuje a chrání před vysušením. Používá se na zábaly suchých vlasů a místo krému na ruce, může podpořit růst vlasů i nehtů.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz.

Recenze: Bohemia olej Dárkové balení olejů dýně mák hořčice 3 x 100 ml
Recenze: Bohemia olej Dárkové balení olejů dýně mák hořčice 3 x 100 ml

Makový olej

Jaké je využití makového oleje a jaké jsou jeho účinky? Makový olej se vyrábí lisováním makových zrn a získává se lisováním za studena. Nádherně voní po máku. Olej se hodí na vnitřní i vnější užití.

 • Co obsahuje: Obsahuje nenasycené mastné kyseliny (linolovou a olejovou), vápník, hořčík a železo, vitamin E (antioxidant).
 • Vnitřní užití: Lze jej použít při dochucování ovocných i zeleninových salátů, hodí se při přípravě koláčů, polévek, koktejlů a kaší. Není určen na smažení.
 • Vnější užití: Je vhodný pro suchou i citlivou dětskou pokožku. Pleť vyživuje a zanechá ji hebkou a vláčnou. Olej můžete využít také při masáži.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz.


Hořčičný olej

Jak jej lze využít? Z hořčičných semínek se vyrábí krásný olej zlatavé barvy. Olej se používá ve studené kuchyni k dochucení zeleninových salátů a také najde své uplatnění v kosmetice. Olej lze využít při masáži nebo při aplikaci na pleť, kde působí jako antioxidant. Působí jako přírodní antibiotikum, má antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Podporuje imunitu a používá se jako prevence v období chřipek. Vhodný je pro vnitřní i vnější užití.

 • Co obsahuje: Obsahuje velké množství vitamínů A, K, P, E, B6 a dalších mikroživin. Významný je obsah nenasycených mastných kyselin, které se podílejí na snižování škodlivého cholesterolu v krvi.
 • Vnitřní užití: V kuchyni jej můžete využít jako přírodní konzervant. Má nahořklou chuť a lehce pálí. Hodí se při přípravě zálivek na saláty a při pečení chleba.
 • Vnější užití: Je vhodný na masáž, při které uvolní zatuhlé a namáhané svaly, používá se při revmatu a bolesti kloubů, při masáži šíje a bolavých svalů. Aplikuje se také k vlasovým kořínkům, které prokrví, podpoří růst i kvalitu vlasů. Hodí se na suché a poškozené vlasy a proti lupům.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz.

Recenze: Bohemia olej Dárkové balení olejů dýně mák hořčice 3 x 100 ml
Recenze: Bohemia olej Dárkové balení olejů dýně mák hořčice 3 x 100 ml

Meruňkový olej

Jak lze využít meruňkový olej a jaké jsou jeho účinky? Meruňkový olej lisovaný za studena lze použít v kuchyni i v kosmetice. Olej je oblíbený pro svou krásnou zlatavou barvu, nádhernou meruňkovou vůni i zajímavou mandlovo-meruňkovou chuť. Používá se při péči o pleť, vlasy i tělo, o pokožku s akné. Neucpává póry, krásně voní a stačí ho jen troška.

 1. Co obsahuje: Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15, B17, B19 a A, C a F, kyselinu palmitovou, palmitoolejnou, stearovou, olejovou, linolovou a linoleovou, a také draslík. Má antioxidační účinky, pokožce dodá vitamín E, A, regeneruje ji a vyživí.
 2. Vnitřní užití: V kuchyni jej lze použít při dochucení sladkých pokrmů, kterým dodá lehkou marcipánovou chuť. Uplatní se ve studené kuchyni také k výrobě marcipánu, salátů a dresinků
 3. Vnější užití: Používá se na podrážděnou pokožku, na ekzém, na hlavu a na suché a lámavé vlasy.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz. Podívejte se na článek: Recenze: RAW olej z hořkých meruňkových jader Bohemia olej.

Recenze: RAW olej z hořkých meruňkových jader Bohemia olej
Recenze: RAW olej z hořkých meruňkových jader Bohemia olej

Konopný olej

Jak jej lze využít? Prospívá normální činnosti srdce, fungování imunitního systému, vyrovnané hladině cukru v krvi, správné hladině cholesterolu a normální činnosti svalů a kloubů.

 • Co obsahuje: Obsahuje na 80 % esenciálních mastných kyselin, omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Kyseliny v konopném oleji podporují správné fungování metabolismu a zdraví imunitního systému. Olej je bohatý na vitamíny A, E, D, minerály (vápník, hořčík, draslík a železo), protein globulin edestin (podobný globulinu v lidské krevní plazmě).
 • Vnitřní užití: Reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Olej je možné použít také jako dochucovadlo, protože má vynikající oříškovou chuť. Je vhodný na přípravu salátů, do pomazánek, na smoothie.
 • Vnější užití: Při vnějším užití harmonizuje CBD olej stav kožních buněk, vyrovnává pH pokožky, zvyšuje odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostředí, je hypoalergenní (vhodný pro citlivou a ekzematickou pokožku, i pro děti). Hydratuje pleť, pomáhá zpomalovat procesy stárnutí kůže, vlasům dodává lesk a nehtům tvrdost.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz. Podívejte se na článek: Recenze: Cannabis Oil (konopný olej) RAW Bohemia olej.

Recenze: Cannabis Oil (konopný olej) RAW Bohemia olej
Recenze: Cannabis Oil (konopný olej) RAW Bohemia olej

Ostropestřecový olej

Jak jej lze využít? K výrobě oleje se používají plody ostropestřce mariánského. Olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním užití příznivě působí na stav a činnost jater, chrání jaterní tkáň a napomáhá její revitalizaci. Využívá se při problémech se žlučníkem a při celkové detoxikaci organismu. Patří mezi nejkvalitnější a nežádanější rostlinné oleje.

 • Co obsahuje: Obsahuje nenasycené mastné kyseliny – kyselina linolová (na 40 % obsahu oleje) a olejová. V oleji najdete vitaminy E, A, D, F, stopové prvky, komplex fytosterolů.
 • Vnitřní užití: Olej se často konzumuje samotný jako ozdravná kůra pro organismus. Užívá se 12-14 dní jedna až dvě lžičky oleje denně.
 • Vnější užití: Využívá se na křečové žíly a hemoroidy, hodí se jako masážní olej.

Kde koupit: Vysoce kvalitní RAW olej z českých surovin vyrobený v České republice koupíte na Bohemiaolej.cz. Tento olej získal prestižní certifikát.


Kvalitní české RAW oleje

Velmi kvalitní oleje, které jsou vyrobené z lokálních surovin, za studena lisované do 42 °C (RAW) koupíte přímo od výrobce v e-shopu Bohemiaolej.cz. Oleje jsou dokonale zabalené, aby se při přepravě nic nepoškodilo. Vybrat si můžete z velkého množství olejů, druhů balení. V e-shopu navíc pořídíte rostlinné proteiny a voňavá mýdla.

KVALITNÍ RAW OLEJE na BOHEMIAOLEJ.CZ

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart