Barvení velikonočních vajec s malými dětmi: Košilky, nálepky, barvy i voskovky

Letos děti dostaly od babičky samolepky na vajíčka, barevné košilky, barvy na vajíčka a takové barevné skřítky. Vyzkoušeli jsme všechny způsoby zdobení vajec, na které jsme měli propriety a také jsme vajíčka nabarvili voskovkami a pastelkami. Do článku jsem sepsala vše, co jsme dělali – jak děti příslušné dekorování bavilo, co je k tomu potřeba, jaký byl výsledek.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Zdobení vajec: Co jsme vyzkoušeli

Uvařila jsem bílá a tmavší vejce. S dětmi jsme vyzkoušeli toto zdobení:

 • Barevné košilky: Cena košilek cca 18 Kč až 20 Kč (za 20 Kč v DM); celý název: Košilky na vajíčka OVO smršťovací – košilky prodávají v drogerii (DM, Pemi, VDM drogerie online). Pořídit můžete také v Kauflandu, před Velikonocemi stály 12 Kč.
 • Nálepky na vejce gelové
 • Barvení vajec klasickými barvami
 • Skřítky: Cena cca 30 Kč až 40 Kč (dostupné jsou také víly). Balíček se přesně jmenuje: OVO jarní tvoření Skřítci
 • Barvení vajec voskovkami a pastelkami Stabilo

Barevné košilky

Tyhle košilky jsem měla ráda jako dítě. Vlastně i teď se mi moc líbí. Jedno balení stojí cca 20 Kč (v některých obchodech lze pořídit i za 12 Kč) a je v něm 9 košilek. Peněženku to nezruinuje a výsledek se dětem líbil z těchto kupovaných propriet jednoznačně nejvíc. Na jedno vajíčko je potřeba jedna košilka. Princip je snadný. Z blistru oddělíte jednu košilku, do ní se nasadí vejce. Vejce i s volnou košilkou položíte na lžíci.

Barevné košilky

Barevné košilky

V konvici jsem uvařila vodu, nalila do hrnce a do velmi horké vody jsem vložila lžíci i s vejcem a volnou košilkou. Voda musí být hodně horká, ale ne přímo vařící, okolo 80 °C. Když se košilka stáhne kolem vejce, je čas vejce vyndat a nechat osušit. Děti se na zdobení vajec pouze dívaly, aby se neopařily.

KLADY
 • Hezky vypadají.
 • Dětem se moc líbily.
 • Jednoduchá aplikace.
 • Za 12 Kč super (Kaufland)

ZÁPORY
 • Někdy se košilka trošku pokroutí, ale i tak se výsledek dětem líbil.
 • Při loupání vajec je potřeba košilku nejdříve rozstřihnout.

Nálepky na vejce

Zdobení vajec nálepkami se dětem také líbilo, ale už nemělo takový efekt. Nálepky drží dobře, aplikují se snadno, ale jsou poměrně dost malé. Na jedno vejce jsme dali dvě nálepky. Stačí vystřihnout nálepku, sundat folii a nalepit na čisté a suché vejce. Aplikace je ihned hotová. Malé dítě nálepku samo spíše nenalepí.

KLADY
 • Hezký vzhled
 • Snadná aplikace
 • Dětem se líbí.

ZÁPORY
 • Drahé
 • Poměrně drobné tvary, kterých je potřeba umístit na jedno vajíčko hodně.

Pracovní sešit Jaro 2
Pracovní sešit Jaro 2

PDF V E-SHOPU

Barvení vajec klasickými barvami

Do hrnce jsem nalila hornou vodu, nasypala jednu barvu, přidala jsem dvě lžíce octa, vložila vejce a nechala jsem vejce v barvě. Postupovala jsem přesně podle návodu. Výsledkem byla poměrně ošklivě barevná vejce, modro-zelená. Na povrchu se tvořily skvrny. Sama nemám tento způsob barvení vajec ráda, ale jako malé se mi barevná vajíčka líbila.

KLADY
 • Nic (omlouvám se příznivcům těchto barev)

ZÁPORY
 • Špatně drží
 • Dělají fleky
 • Vypadají ošklivě

Skřítek

Zajímavý drobný balíček s košilkami na vejce a také papírovými stojánky a čepičkami, ze kterých se vytvoří skřítek. Nápad to je skvělý, ale trošku ošizený. V balení jsou čtyři druhy skřítků. Od každého druhu jsou dvě košilky, ale jen jeden stojánek a jedna čepička. Papírek vytvoření stojánku je docela tenký a když vyrobíte stojánek podle návodu, tak nedrží. Je potřeba jej zalepit izolepou (v návodu se píše, že se konce nastřihnou a zasunou do sebe).

Vajíčko se vsune do košilky a namočí se do horké vody. Stojánek se vystřihne z papíru, slepí a do něj se zasune vajíčko. Nakonec je potřeba vystřihnout čepec a nasadit nahoru. Dětem se skřítek docela líbil, ale ze samotné barevné košilky s kuřátkem (první způsob dekorování) byly nadšenější, a k mému úžasu je více zajímal stojánek na vajíčka z ruličky od toaletního papíru než skřítek. Nicméně nápad je to dobrý, hezký a doporučila bych jej k vyzkoušení.

Skřítek

Skřítek

KLADY
 • Hezký nápad
 • Poměrně hezké obrázky (to je na zvážení a na každém)

ZÁPORY
 • Trošku ošizené balení – škoda, že skřítci nejsou po dvou kusech.
 • Měkký papír

Barvení vajec voskovkami a pastelkami Stabilo

Zkoušeli jsme vejce ozdobit voskovkami a také pastelkami Stabilo. Čtyři vejce jsem nahřála ve vodě. Postavila jsem je do stojánku z ruličky od toaletního papíru. Děti zkusily dvě vejce ozdobit voskovkou a dvě vejce pastelkami Stabilo. Když na teplé vejce nanesly voskovku, voskovka kreslila dobře, nerozmazávala se. Jak jsme během barvení zjistili, voskovka držela stejně dobře na vlažném i teplém vejci. Mezi barvením nebyl rozdíl. Použili jsme voskovky Koh-inoor za cca 15 Kč.

Barvení vajec voskovkami a pastelkami Stabilo

Barvení vajec voskovkami (dvě vejce dole) a pastelkami Stabilo (dvě vejce nahoře)

Když děti kreslily pastelkou Stabilo na teplé vejce, pastelka kreslila sytě a hodně, rozmazala se po celém vajíčku. Když kreslily pastelkou Stabilo na vejce studené, držela pastelka poměrně dobře, nerozmazávala se tolik a zároveň při kreslení nebylo nutné na pastelku tlačit. Lépe vypadalo vejce dekorované pastelkou Stabilo. Avšak toto vejce může trošku pustit barvu. Pastelka jde perfektně umýt.

KLADY
 • Snadné a rychlé
 • Jednoduchá aplikace
 • Mohou malovat i malé děti.
 • Pro děti tohle byla nesmírná zábava.

ZÁPORY
 • Je potřeba vyzkoušet, jak voskovka drží. Některé voskovky nám nedržely (PEANUTS voskovky).
 • Pastelka Stabilo se může dost mazat – výsledek vypadá na vajíčku moc hezky, ale ty ruce … 🙂 Pastelky Stabilo jdou dobře umýt.

Závěr

Do článku jsem sepsala, jak jsme letos zdobili vajíčka. Největší úspěch měly barevné košilky – ty bych všem doporučila. Dětem se líbily a když takto ozdobíte 9 vajec, vyjdou na 12 až 20 Kč, což není vysoká suma. Nejvíc mě zklamaly klasické barvy na vejce. Výsledek byl příšerný a jsem ráda, že šla barva z vejce vydrbat houbičkou. Myslím, že na několik let mám od těchto pokusů s barvením pokoj a vrátím se k cibulovým slupkám. 🙂 Děti měly radost také ze samolepek na vejce. U nich je velká škoda, že jsou poměrně malé a na jedno vejce jich je potřeba víc. Nakonec jsme také zkoušeli vytvořit panáčka z vajíčka. Nápad to je dobrý, žel trošku ošizený.

Barvení velikonočních vajec s malými dětmi: Košilky, nálepky, barvy i voskovky

Barvení velikonočních vajec s malými dětmi: Košilky, nálepky, barvy i voskovky

Byla jsem překvapená, s jakou chutí děti kreslily voskovkami na vajíčka. Popravdě jsem letos tohle kreslení chtěla vynechat, když jsme od babičky dostali barvy a košilky, ale děti si vyžádaly, aby mohly jedno vajíčko ozdobit voskovkou, protože tohle jsme dělali loni a předloni. Nakonec jich pokreslily osm.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart