7 tipů na knihy s okénky pro děti od 5 let

Připravila jsem článek o knížkách s okénky, které si děti rády prohlíží. Některé knihy se mi zdají naprosto výjimečné, jiné jsou zvláštní a možná, že si v nich malí čtenáři najdou zalíbení.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

🏆 TIP Č. 1: Jedinečný svět vlaků (Emily Bone) 🏆

Nádherná knížka zaujme všechny milovníky a milovnice mašinek. Děti i rodiče. Vřele doporučuji k pořízení. Kniha má silné stránky s odklápěcími okénky a je naplněna zajímavým a naučným textem. Knížka není vhodná pro úplně malé děti. Ty by mohly okénka roztrhat a navíc by ani neporozuměly textu. Knížku ocení děti okolo šesti let a více. Zajímat bude klidně i desetileté děti.

Na čtrnácti listech jsou dopodrobna rozebrány vláčky, mašinky, lokomotivy. Kniha je rozdělena do sedmi kapitol, každý dvojlist představuje jednu kapitolu. Dozvíte se více o zlatém věku páry, luxusním cestování, obřích vlacích, dieselových motorech, elektrických mašinkách, vysokorychlostních i zvláštních vlacích.

Silné stránky jako u vazby leporelo jsou zasazeny do extra silných desek. Odklápěcí okénka je možné neopatrným zacházením roztrhnout, a proto se knížka nehodí pro děti do tří let.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • Autor: Emily Bone
 • ISBN: 978-80-256-1173-9
 • Rok vydání: 2017
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 225 x 283 mm
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.

Hodnocení 10
Poměr ceny a kvality
10
Počet stran
10
Ilustrace
10
Kreativita a zábava
10

Knížka je velmi dobře dostupná. My jsme ji pořídili v knihkupectví Knihy Dobrovský.

Jedinečný svět vlaků na KNIHYDOBROVSKY


🏆 TIP Č. 2: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek 🏆

Tahle knížka si zaslouží velkou dávku pozornosti. JE TOTIŽ SKVĚLÁ. Děti mají díky ní přirozený zájem o poznávání světa. Kniha nabídne elementární znalosti a také pár zajímavostí. Na první pohled se zdá, že je knížka určena zejména malým dětem, ale není tomu tak. Předškoláci si budou v knize se zájmem prohlížet, žel neporozumí ještě všemu co je v ní napsáno. Jistě zaujme děti na prvním stupni základní školy. Děti si velmi rozšíří obzory. Obrazový atlas světa nenahradí ten klasický, není učebnicí, přesto je skvělou pomůckou a doplněním ke klasickým knížkám. Atlas nejvíce ocení děti od 5 až 6 let až do 9 let (a možná i starší děti, to nevím).

Atlas je rozdělen do osmi kapitol. Každou kapitolu tvoří jeden dvojlist. První kapitola se letmo zabývá tím, co je to atlas. I na této stránce najdete zajímavosti a odklápěcí okénka. Druhá kapitola se věnuje Severní Americe. V boxu jsou uvedeny vybrané zajímavosti “Největší v Severní Americe?” a dále si malí čtenáři mohou prohlížet obrázky a zjistí spoustu zajímavostí v odklápěcích okénkách.

Třetí kapitola se věnuje Jižní Americe. Opět jsou zde uvedena “Největší v Jižní Americe?” a dále spousta zajímavostí a odklápěcích okének – nejvyšší stavba, Velikonoční ostrovy, jaké plodiny se rozšířily z Jižní Ameriky do světa, výroba džusu v Brazílii (a další známé i neznámé pojmy). Evropa je pojata krásně a živě. Okénka ukazují řadu zajímavostí, obrázky prezentují typické dominanty jednotlivých států a také se čtenáři dozví, jak se řekne Ahoj či Dobrý den v různých jazycích.

U Afriky nechybí krásné okénko a informace o tom, že Afrika byla dohromady spojena s Jižní Amerikou. Na tomto dvojlistu jsou informace nejen o Africe, ale také o Atlantiku, o Mauriciu, Seychelách a Indickém oceánu. Pestrost a živost Asie nastíní další dvojstrana. Informace, které se čtenáři dozví sahají také do minulosti až do období prvních civilizací. Atlas neopomene hlavní dominanty kontinentu – hory, zvířata, řeky, stavby í rostliny.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-0784-8
 • Rok vydání: 2017
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 224 x 284 mm
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.

Hodnocení 10
Poměr ceny a kvality
10
Počet stran
10
Ilustrace
10
Dostupnost
10

Atlas je velmi dobře dostupný. Pořídíte jej v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Obrazový atlas světa seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

Obrazový atlas světa  na BOOKTOOK


🏆 TIP Č. 3: Podívej se do svého těla 🏆

Dobrých knížek není nikdy dost. A právě Podívej se do svého těla je toho důkazem. Tleskám nad provedením, zajímavým konceptem, obrázky i textem. 

Knížka je určena pro předškoláky i děti na prvním stupni základní školy, myslím, že přibližně do deseti let věku. Děti se prostřednictvím okének doslova a do písmene podívají do svého těla. Martínek je v necelých pěti letech fascinován okénky i obrázky. Hned na první dvojstraně vás zaujme hezky zpracovaný obsah. Stránka je využitá na sto procent. Kromě toho, co vás v knize čeká, se děti dozví, co je na povrchu těla, jaké jsou části těla a také nahlédnou pod pokličku – zjistí, kde jsou svaly a kosti.

Na druhé dvojstraně je hezky zpracován příjem potravy. Odklápěcí okénka se zajímavými obrázky a informacemi dětem vysvětlí, jak každý den přijímají potravu, která jim dodá energii. Na třetí dvojstraně je znázorněno, jak dýcháme a také jak proudí v těle okysličená a neokysličená krev.

Čtvrtá dvojstrana se věnuje pohybovému aparátu – kostem a svalům. Na šesté dvojstraně je podrobně rozpracován mozek a na předposlední dvojstraně jsou zpracovány smysly – zrak, čich, hmat, chuť a sluch. Na poslední dvojstraně je zachycen růst a hojení – co jsou bacily, jak rostou zuby, proč kýcháme i jak se narodí miminko.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-1050-3
 • Rok vydání: 2017
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 224 x 199 x 24 mm
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.

Hodnocení 10
Poměr ceny a kvality
10
Počet stran
10
Ilustrace
10
Dostupnost
10

Kniha je velmi dobře dostupná. Pořídíte ji v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Podívej se do svého těla seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

Obrazový atlas světa  na BOOKTOOK


🏆 TIP Č. 4: Jak věci fungují 🏆

Tato kniha mě zaujala tím, jak je obsahově promyšlená, graficky perfektně zpracovaná, je kvalitní a i já se dozvím spoustu zajímavostí o tom, jak věci fungují. Knížka se hodí i pro malé školáky a děti na prvním (možná i na druhém) stupni základní školy.

V této knížce na vás čeká neuvěřitelné množství zajímavostí o tom, jak fungují stroje, automobil, jak teče voda, například ve vodovodu, jak funguje splachování WC, jak funguje fén nebo varhany. A mnohem víc. Pojímá široké spektrum různých strojů a zařízení, a pomocí okének, popisů a vysvětlivek ukazuje, jak tyto věci fungují.

Moc se mi líbí nejen ilustrace, ale i princip této knížky. Jsem překvapená tím, kolik se dá vysvětlit jevů za pomocí okének a několika vět textu. Publikace se hodí pro děti od pěti, možná až šesti let. Martínek si v ní ve čtyřech letech také prohlíží, ale ne všemu ještě rozumí. Děti, které umí samy číst, se budou k této knížce rády vracet. Doporučila bych ji i pro malé školáky. Jistě si v ní najdou zalíbení a zjistí spoustu nových, praktických a zajímavých věcí.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-0462-5
 • Rok vydání: 2011
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 22,5 x 28,3 cm
 •  Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení 10
Poměr ceny a kvality
10
Počet stran
10
Ilustrace
10
Kreativita a zábava
10

Knížku bych na sto procent doporučila. Hodí se pro kluky i pro holky, ale hlavně ji budou milovat milovníci a milovnice fyziky, mechaniky a podobných oborů. Knihu pořídíte levně (za 237 Kč) na Booktook.cz, ale nabízejí ji také velká knihkupectví, například Knihy Dobrovský.

Jak věci fungují na BOOKTOOK.CZ


TIP Č. 5: Včera a dnes – Jak se dříve bydlelo

Okénková knížka nabízí zajímavý pohled na všední věci netradičním způsobem – ukazuje je totiž v minulosti. Právě proto jsem ji koupila. Kniha se hodí pro děti nejdříve od čtyř let, lépe od pěti let. Ocení ji také malí školáci na prvním stupni, kteří si mohou sami číst o historických událostech č souvislostech. Na každé stránce je znázorněna jedna situace, místnost nebo téma, které je vykresleno dnes a pod okénkem se ukrývá v minulosti. První strana je úvodem do celé knihy. Zabývá se blízkými tématy – jak se staví dům, jak vypadali babička a dědeček, když byli malí nebo ukazuje velkého psa jako štěně.

 • Bydlení – Na druhém listu je zachycena vesnice, možná malé městečko u moře či rybníka, kde je ukázáno, jak se bydlí v karavanu, ve vile, v bungalovu, činžáku i psí boudě. Pod okénkem se ukrývá ilustrace, jak se bydlelo dříve, kterou doprovází komentář.
 • Zahrada – Třetí dvojlist vykresluje velký rodinný dům umístěný na zahradě. Na ní je postaven bazén, skluzavka, velká vstupní brána, sekačka na trávu i zavlažovací zařízení trávníku. Jak ale všechny tyto předměty vypadaly v minulosti?
 • Kuchyň – Na skok do kuchyně vás zanese čtvrtý list v knize. Děti se dozví, jak vypadal mlýnek na kávu, žehlička, myčka nádobí, lednice i jak se dříve zapaloval oheň.
 • Obývací pokoj – Máte v obývacím pokoji televizi na dálkové ovládání, fotografie na stěnách, topení nebo nový koberec? Pohled do minulosti vám ukáže, jak se bez těchto věcí dříve lidé obešli.
 • Koupelna – Další zajímavý pohled na věci minulé najdete na listu věnovanému koupelně. Jak vypadal pračka, toaleta, sprchový kout, sušička nebo umyvadlo?
 • Dětský pokoj – Vítejte v dětském pokoji. V místnosti plné hraček. Jak si hrály děti před 25, 75, 100 nebo 450 lety?
 • Garáž – Právě na této stránce se ukrývá model 100 let starého automobilu.

Na každém listu hledají děti mývalku Agnes. Data pod okénky nejsou ze stejné doby. Můžete zde nalézt situace či předměty staré 25 let, ale také 50 000 let.

O knize

 • Nakladatelství: Albatros Media
 • Autor: Alexandra Hetmerová, Eva Obůrková
 • ISBN:978-80-00-03890-2
 • Rok vydání: 2015
 • Vazba: Pevná
 • Rozměr: 215 x 280 mm
 • Počet stran: 16
 • Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení 9
Poměr ceny a kvality
9
Počet stran
10
Kreativita
10
Ilustrace
7

Tuto publikaci jsem pořídila před několika měsíci v Levných knihách za necelých 80 Kč (může být už vyprodaná). Dostupná je také online v Knihách Dobrovský nebo v knihkupectví BookTook (150 Kč).

Jak se dříve bydlelo na KNIHY DOBROVSKÝ


TIP Č. 6: Hmyzí hotel

Pozoruhodná a zajímavě koncipovaná knížka dětem vysvětlí, co je hmyzí hotel, ukáže stádia vývoje motýla, funkci včel, brouků, pavouků i slunéčka sedmitečného. Hmyzí hotel je kniha, která zaujme malé čtenáře přibližně od pěti let (tříletého Filku nebaví, téměř pětiletého Martínka ano). Velké obrázky, jednoduchý text a odklápěcí okénka jsou jako dělaná pro předškoláky a děti do osmi let.

První dvojstrana stručně popisuje, co je hmyzí hotel. Zdá se mi možná trošku méně využitá, což je škoda. Druhá dvojstrana se věnuje včelám, třetí motýlům, čtvrtá broukům, pátá hlemýžďům, šestá pavoukům a na sedmé dvojstraně je nakresleno slunéčko sedmitečné. Poslední dvojstrana je věnována hmyzímu hotelu, kde je podrobně nakresleno, jak postavit svůj vlastní hmyzí hotel.

Ilustrace jsou jednoduše pojaty, jsou hezky barevné, ale ne příliš propracované. Malým dětem toto nevadí, pro starší děti by se hodily podrobnější obrázky. Mně osobně přijde docela škoda, že jsou ilustrace tak jednoduché a nejsou propracovány do detailu.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • Autor: Libby Walden; Clover Robin
 • ISBN: 978-80-256-2715-0
 • Rok vydání: 2020
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 16
 • Rozměry: 215 x 305mm
 • Doporučená cena: 299 Kč  – knihu koupíte levněji online.

Hodnocení 8.5
Poměr ceny a kvality
8
Ilustrace
7
Počet stran
9
Kreativita a zábava
10

Knížku jsme pořídili v internetovém knihkupectví BookTook, kde vyšla levněji než jinde. Dostupná je také například v Knihách Dobrovský.

Hmyzí hotel na BOOKTOOK


TIP Č. 7: Ptačí budka

Kniha Ptačí budka je sestrou knížky Hmyzí hotel. Má stejný formát, styl ilustrací i autorku. Obsahově je tato knížka s okénky zajímavá a pro děti přínosná. Ptačí budka je kniha, která zaujme malé čtenáře od přibližně pěti let (tříletého Filku nebaví, téměř pětiletého Martínka ano). Velké obrázky, jednoduchý text a odklápěcí okénka jsou jako dělaná pro předškoláky a děti do osmi let.

První dvojstrana stručně popisuje, co je ptačí budka. Zdá se mi možná trošku méně využitá, což je škoda. Druhá dvojstrana se věnuje kachnám, třetí holubům, čtvrtá datlům a strakapoudům, pátá vlaštovkám, šestá vrabcům, a na sedmé dvojstraně je nakreslena sova. Poslední dvojstrana je věnována ptačí budce, kde je nakresleno, jak postavit ptačí budku a jaké druhy pelíšků mají různí ptáčci.

Ilustrace jsou jednoduše pojaty, jsou hezky barevné, ale ne příliš propracované. Malým dětem toto nevadí, pro starší děti by se hodily podrobnější obrázky. Mně osobně přijde docela škoda, že jsou ilustrace tak jednoduché a nejsou propracovány do detailu.

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • Autor: Libby Walden; Clover Robin
 • ISBN: 978-80-256-2716-7
 • Rok vydání: 2020
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 16
 • Rozměry: 215 x 305mm
 • Doporučená cena: 299 Kč  – knihu koupíte levněji online.

Hodnocení 8.5
Poměr ceny a kvality
8
Ilustrace
7
Počet stran
9
Kreativita a zábava
10

Knížku jsme pořídili v internetovém knihkupectví BookTook, kde vyšla levněji než jinde. Dostupná je také například v Knihách Dobrovský.

Ptačí budka na BOOKTOOK

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásné počtení. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart