4 tipy na DIY modelovací hmoty pro děti: Recepty, hodnocení a návody + samotvrdnoucí hmota

Do článku jsem připravila čtyři recepty na čtyři modelovací hmoty, které jsme s dětmi vyzkoušeli. Hledáte hmotu pro dvouleté, tříleté nebo pětileté děti? V článku si vyberete tu nejlepší.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme zkoušeli

Zkoušeli jsme čtyři hmoty, které lze vyrobit doma – domácí modelínu, slané těsto, vizovické těsto a studený porcelán. Nejjednodušší na práci je domácí modelína, se kterou zvládnou pracovat i dvouleté děti. Slané těsto je vhodné pro děti okolo tří let věku. Práce s ním je snadná, stejně tak i příprava je jednoduchá. Vizovické těsto se snadno válí válečkem, děti jej mohou stříhat a vyzkouší si práci s nůžkami. Modelovací hmota zvaná studený porcelán je na výrobu nejobtížnější.

Recept na domácí modelínu (od 2 let)

Vyrobit můžete modelínu bez vaření nebo s vařením. Doporučuji vařenou, na kterou přikládám recept.

Co budete potřebovat

 • 100 gramů hladké mouky
 • 50 gramů soli
 • 200 ml vody
 • 1 lžíce octa
 • 1 lžička oleje

Sypké suroviny jsem zamíchala a nasypala do hrnce, přilila jsem smíchané tekutiny a vařila jsem do té doby, než vznikla hustá kaše. Podrobný recept najdete v článku Recept na domácí modelínu. Modelínu jsem uložila do pytlíčku a ihned jsme s ní začali pracovat. Po tvoření ji zase můžete zabalit do sáčku a nechat v lednici.

Recept na slané těsto (od 2 až 3 let)

Tvoření ze slaného těsta je snadné, zvládnou ho i tříleté děti (i mladší děti). Těsto se při výrobě nemusí zahřívat.

Co budete potřebovat

 • 500 g hladké mouky
 • 250 g soli
 • 200 ml vody
 • Potravinářské barvy v sáčku
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_4237.jpg.

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Všechny suroviny zamíchejte a vytvořte z nich těsto. Pokud chcete barevné těsto, je vhodnější rozmíchat barvu do mouky či vody. Zkoušela jsem těsto obarvit už hotové – i to lze, je to pracnější na hnětení. Jak na slané těsto s malými dětmi? Podívejte se na podrobný článek o slaném těstě: Vyrábíme doma: Slané těsto 3x jinak pro děti od 1,5 roku, 2 a 3 let. Slané těsto se nechá uschnout buď na vzduchu, nebo jej můžete sušit v troubě.

Vizovické těsto (4-5+ let)

Na první pohled možná nejtěžší těsto, se kterým můžete doma pracovat, ale když ho přizpůsobíte dětské tvořivosti, stává se z něj nástroj podobný modelíně s tím, že jej můžete upéct v troubě a výrobky zvěčnit.

Co budete potřebovat

 • 250 gramů hladké mouky (vzala jsem obyčejnou)
 • 100 ml teplé vody
 • 1 lžíci octa

Z mouky, vody a octa jsem uhnětla hladké těsto. Nic není potřeba zahřívat. Hnětení dá ale práci a je vhodné si těsto připravit třeba večer. Celý postup najdete v článku Velikonoční dekorace z vizovického těsta pro malé děti.

Práce s vizovickým těstem byla pro děti zábava. Chtěly tvořit stále dokola, znovu a znovu. K těstu jsme se ještě několikrát vrátili. Můžete se podívat také do článků Tipy na výrobky a jak pracovat s vizovickým těstem s dětmi od 4 let a také na článek DIY ozdobné magnety na lednici jako dárek pro blízké. Vizovické těsto je po vykrojení a dekorování potřeba natřít žloutkem a upéct v troubě.

Recept na studený porcelán (4-5+ let)

Studený porcelán se nám zdál na práci nejtěžší – jak na přípravu, tak na tvoření. Zkoušeli jsme jej vytvořit hned několikrát, poprvé se nám všechny výrobky zlomily, podruhé se už povedly.

Co budete potřebovat

 • 2 díly (například hrnek) jedlé sody
 • 1 díl (například hrnek) škrobu (kukuřičný/bramborový – výsledný výrobek bude lehce našedlý)
 • 1 a čtvrt dílu (například hrnek) vody

Škrob a jedlou sodu jsem smíchala v pánvi, přilila jsem vodu a na zapnutém sporáku jsem směs míchala do zhoustnutí. Poté jsem ji sundala z pánve, nechala vychladnout a ještě chvíli hnětla. nevypadal dobře. Vytvořili jsme je tedy znova. Nejlépe se osvědčily ty nejjednodušší závěsné ozdoby. Hotové ozdoby jsme nechali uschnout na pečícím papíru. Tipy na práci se studeným porcelánem najdete v článku Jak na studený porcelán s malými dětmi: Recept + nápady.

Keraplast od Koh-i-noor

Keraplast je rychle tuhnoucí hlína, se kterou se poměrně dobře pracuje v domácích podmínkách. Práce s hlínou je pro malé děti (školkového věku) těžká a doporučila bych hlínu až pro školáky. Zkoušela jsem pouze Keraplast, ale zakoupit můžete i jiné značky (například JOVI nebo hlínu z DM). Cena vychází na 100 Kč až 13 Kč za 1 kg. Když nespotřebujete celou hmotu, můžete ji zabalit do původního obalu, poté do sáčku a lze ji uložit do lednice. Takto skladuji načatý Keraplast i několik měsíců. Hlína je suchá do druhého dne. Vyrábět můžete prakticky cokoli – svícínky, ozdoby, můžete z hmoty také modelovat. Tip na snadný DIY dárek z Keraplastu, který zvládnou vytvořit prvňáčci zcela sami, najdete v článku: Tip na snadný DIY dárek nejen pro babičku: Hliněná podložka k aromatickému oleji.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Závěrem

Do článku jsem připravila čtyři recepty na čtyři DIY hmoty, ze kterých můžete s dětmi vyrábět. S nejmenšími dětmi můžete vyzkoušet domácí modelínu, se staršími třeba výrobky z vizovického těsta.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart