11 tipů na DIY letní aktivity pro děti

Hledáte, co vyrábět s dětmi v době letních prázdnin? V létě jsme dělali jedenáct aktivit, které děti milovaly. V článku najdete inspiraci a také odkazy na podrobný návod.  Aktivity jsou řazeny podle věku dítěte. Hezkou zábavu.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Zábava ve vodě s kelímky     (od 1,5 roku)

Příprava této aktivity vám zabere jen pár minut. Záleží na tom, kolik kelímků budete na hraní potřebovat. My jsme měli tři kelímky, do kterých jsem dělala otvory přibližně 4 minuty. Kelímky mám schované na další vodní hru. Zábava s kelímky se hodí pro děti, které se nebojí vody. Zkoušela jsem na tříletém Martínkovi a na Filkovi, kterému budou za dva měsíce dva roky. Hraní s kelímky budou milovat děti od 1,5 roku a zabaví se i děti, které chodí do školky. Upozornění pro rodiče: Raději nenechávejte děti při hraní si ve vodě bez dozoru. Člověk nikdy neví, co se může stát. Nůžkami na nehty jsem na boky (po celém obvodu) kelímku udělala díry. Díru jsem vytvořila ostrou hranou rozevřených nůžek, které jsem do kelímku zabodla. Proděravěla jsem také dno, do kterého jsem díry provrtala špičkou zavřených nůžek.

Celý článek

Svítí sluníčko: Zábavné lepení pro nejmenší     (od 2,5 let)

Lepení se hodí pro děti od dvou let. Filku velmi bavilo vytvářet sluníčko a lepit okolo něj mráčky. Martínek měl z výtvoru také radost. Na bílý papír jsme nalepili žluté sluníčko, okolo něj mráčky a výkres byl hotový. Příprava i lepení jsou velmi snadné. Ze žlutého papíru jsem vystřihla kolo a paprsky. Z modrého jsem vystřihla mráčky. Děti nejprve nalepily paprsky na žluté kolo. Když bylo sluníčko hotové, přilepily jej rubovou stranou na bílý papír. Na slunce nalepily děti oči a pusu. Okolo sluníčka podle fantazie přilepily mráčky a obrázek byl hotový.

Celý článek

Papírové zmrzliny jako obrázek i dekorace do pokojíčku     (od 2,5 let)

Děti vytvořily z barevného papíru zmrzlinu, kterou nalepily na kus kartonu. Zmrzlinu jsem z kartonu vystřihla a společně jsme ji připevnili na stěnu do dětského pokojíčku. Lepení se hodí pro děti od dvou a půl let. Filka zvládl nalepit zmrzlinu sám. Ukázala jsem mu, jak kolečka patří a také věděl, že je nemá lepit na sebe, ale nad sebe.

Celý článek

Šikovné prstíčky léto

Šikovné prstíčky: Pracovní listy LÉTO

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Dekorace na okna – včelky a kytičky     (od 3 let)

Vytvořili jsme vlčí máky, slunečnice a včeličky. Celkem jsme vyráběli tři včelky, šest vlčích máků a šest slunečnic. Martínka lepení moc bavilo. Slunečnici slepil ze dvou kusů, na vlčí mák nalepil do středů papírové kuličky a včelce udělal proužky a křidélka. Nakonec jsme museli všechny výrobky naaranžovat na okno. 🙂 Vyrábění se hodí pro děti okolo tří let. Lepení kuliček na vlčí máky by zvládlo i dvouleté dítě. Tříletým dětem je dobré všechny květinky nastříhat. Předškoláci mohou stříhat sami. Vyrábění by možná zaujalo i prvňáčky. Je jednoduché, efektní a děti z něj mají upřímnou radost.

Celý článek

Beruška s překvapením z krabičky od sirek     (od 3 let)

Lepení se hodí pro děti od dvou, dvou a půl let. Filka ve dvou a půl letech vyrobil jednodušší model berušky, Martínek ve čtyřech letech nalepil složitější berušku. Oběma se výsledek líbil. Lepení bylo poměrně snadné a časově nenáročné. Vyrobili jsme berušky z krabiček od sirek. Do krabičky jsme schovali malé bonbonky, drobná autíčka z Kinder vajíčka, vejdou se do ní samolepky, magnetky nebo pro holčičky prstýnky. Vyrábění ozdobné krabičky je nejen skvělou zábavou pro děti, ale také hezkým obalem na drobný dárek. Máte-li doma chalupářské zápalky, můžete využít větší krabičku, do které schováte větší předměty.

Celý článek

Mořský svět: Letní dekorace na okno     (od 3 let)

Vytvořili jsme rybičky a živočichy, kteří žijí v oceánu. Děti lepily klauna očkatého, skaláry, měsíčníka svítivého, kraba, krakatici a medúzu. K sestrojení dekorací nám stačilo lepidlo a barevný papír. Lepení se hodí i pro děti, kterým ještě nebyly tři roky. Filku v necelých třech letech nejvíce bavilo vytvářet medúzu, Martínka fascinovala krakatice i měsíčník stříbrný. U lepení nám velmi pomohla kniha Oceán, podle které jsme obrázky vytvářeli.

Celý článek

DIY včelky z korkových zátek jako ozdoby     (od 3 let)

Z obyčejných korkových zátek, temper a kousku barevného papíru jsme vytvořili zdařilé a roztomilé včeličky. Dále jsme využili nalepovací oči, které nejsou nezbytně nutné. Jako křídla jsme použili papírový svačinový sáček (lze vzít i bílý pečící papír – ten jsme neměli). Vyrábění se hodí pro děti od tří let a více. Filka v necelých třech letech potřeboval trošku pomoci s lepením černých proužků. Pro větší bezpečnost jsem připevnila křidélka sama (dále v textu se k tomu ještě vrátím).

Celý článek

Letní pokusy s jedlou sodou     (od 3,5 let)

S kostkami ledu a s roztokem octa a mýdla jsme vyzkoušeli dva pokusy. První pokus jsem nazvala “mizející srdíčka”, protože při něm doslova zmizí vytvořené kostky ledu pod velkou vrstvou pěny. Použila jsem tvořítka na led ve tvaru srdce. Martínek po pokusu hledal v pěně srdíčka, která nenašel. Byl to pro něj velký zázrak. 🙂 Druhý pokus jsem nazvala “teplotní test”. Napadl mě úplnou náhodou. Princip spočíval v tom, že jsem část roztoku s mýdlem a octem na chvíli strčila do mrazáku. Druhou část jsem nechala stát na kredenci při pokojové teplotě. Led se ve studené vodě rozpouští pomaleji než ve vodě teplé, takže v jedné nádobě stoupala pěna rychle a ve druhé pomaleji, ale vezmu to popořadě.

Celý článek

Tři pokusy s vodou pro nejmenší     (od 3,5 let)

Princip byl velmi prostý, přesto hodně efektní (a možná, že i efektivní 🙂 ). Vytvořila jsem barevné kostky ledu, které jsme potřebovali na dva pokusy. Smíchala jsem tekuté mýdlo s vodou, to bylo potřeba na všechny tři pokusy, udělala jsem octovou vodu a připravila jsem si brčko. Divná kombinace, že? 🙂 První pokus ukazoval, jak vznikají mýdlové bubliny. Ve druhém pokusu Martínek zjistil, že se voda, mýdlová voda a octová voda zbarví jinak, když do nich hodí úplně stejnou kostku ledu. Třetí pokus mu prozradil, že led se v teplé vodě rozpouští rychleji než ve vodě studené. Opět nám k tomu posloužily barevné kostky ledu.  I když jsou pokusy snadné a možná, že dospělého by vůbec nebavily, tak dětem připadá velmi neuvěřitelné, že vzniká pěna a že se kostky ledu rozpouští rychleji nebo pomaleji. Pokusy jsou vhodné pro děti od tří let, možná, že od 3,5 let.

Celý článek

DIY lodičky z korku – skvělá letní zábava pro děti     (od 4 let)

Spojili jsme korkové zátky gumičkou, do korku jsme zapíchli špejli a na ni připevnili kousek barevného papíru jako vlajku. Lodička byla hotová. Tvoření se hodí pro děti od čtyř let. Pouštění lodiček se bude líbit i mladším dětem. Filka ve dvou letech uměl navléknout vlajku na lodičku, s ostatním vyráběním potřeboval moji pomoc.

Celý článek

DIY kouzelné akvárium ze skleněné láhve     (od 4 až 5 let)

Vyrobili jsme akvárium s rybičkami, řasami a medúzami. Vyzkoušeli jsme různé velikosti lahví – od marmelády, jogurtu, okurek a mléčného nápoje. Abychom vytvořili akvárium, stačila nám barevná brčka, zelený igelit, kelímek od jogurtu. Vyrábění se hodí pro děti od pěti let. Menší děti mohou s tvorbou akvária pomáhat rodičům. Výsledek se jim bude moc líbit. U mladších dětí dejte pozor, aby sklenici nerozbily. Vyrábění není vhodné pro děti do tří let, které si strkají malé předměty do pusy.

Celý článek

Závěr

Připravila jsem seznam našich nejoblíbenějších letních aktivit a možná, že vás zaujme právě jedna nebo vyzkoušíte hned všechny. Děti rády tvoří něco nevšedního, překvapivého nebo zcela obyčejného běžného, co dobře znají a s čím se snadno ztotožní.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart