RECYKLUJEME

10 tipů na DIY domácí hry na procvičování barev

Jak s dětmi procvičovat barvy zábavnou formou, abyste nemuseli shánět různé hry v obchodě? Vyrobila jsem dětem domácí hry na procvičování barev a jemné motoriky. V článku najdete tipy, jak na to. Některé hry jsou velmi snadné a zároveň pěkné. U každého tipu je odkaz na podrobný návod, podle kterého hru vyrobíte. Hry jsou řazeny podle věku dítěte. Pěknou zábavu. 🙂

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

DUPLO 4x jinak: Procvičujeme barvy, jemnou motoriku, představivost     1,5 +

Když není čas vyrábět nebo složitě chystat jakoukoli kreativní činnost, ale děti přeci jen chtějí dělat něco neobvyklého, přijde na řadu DUPLO.  Trénovali jsme barvy, jemnou motoriku a také představivost. V článku na vás čekají čtyři snadné tipy a možná trošku netradiční využití stavebnice DUPLO. Hrát mohou děti od 18 měsíců do 4 let. 🙂 Příprava her z kostiček nezabere žádný čas. Stačí vám pouze kostičky, barevné papíry a podložka na stavění. Jestli nemáte velkou podložku na stavění, můžete trénovat na menších podložkách tak, že jich přiložíte více k sobě. Nemáte DUPLO? Nevadí. Můžete hrát s barevnými kostkami, které máte doma.

Celý návod a tipy na hry

Procvičování barev a jemné motoriky (ruličky a DUPLO)     1,5+

Vkládání kroužků: Domácí hra na podporu rozvoje jemné motoriky

Vkládání kroužků: Domácí hra na podporu rozvoje jemné motorikySkládání barev (první obtížnost) se hodí pro děti od 1,5 roku. Hra je podobná dřevěné hře HABA (Procvičujeme jemnou motoriku: HABA hra s barvami, špalíky a kroužky), kterou máme doma a Filku moc baví. DUPLO můžete na podložce libovolně měnit. Děti si mohou kostičky postavit a samy na ně navrstvit kroužky. Záleží na věku a také na tom, co je bude bavit. Barevné komíny (druhá obtížnost) se hodí pro děti od 2 a půl let věku (možná až od 3 let). Zkoušeli jsme postavit vysoký komín, na který Martínek skládal i čtyři barvy. Takto vysoký komín padá, na podložce nevydrží zátěž, kterou dítě vytváří vrstvením papírových ruliček. Přešli jsme proto na komín dvou barev. Byla jsem překvapená, jak je tato úroveň těžká. Děti vidí dvě barvy, najdou dva správné kroužky, ale mají problém s tím, který kroužek přijde na komínek jako první.

Celý návod

Kuličkové dráhy na procvičování barev     1,5 +

Hra se hodí pro všechny děti, které rády strkají nebo vsunují předměty do otvorů a nachází se v této senzitivní fázi vývoje. Hru můžete koncipovat pouze na procvičování strefování se do otvoru, nebo můžete přidat trénování barev. Takhle jsem to udělala já kvůli Martínkovi, protože toho by samotné házení už moc nebavilo. Hra je vhodná pro děti od 18 měsíců.  Perfektní je, že příprava zabere okolo 15 minut (záleží na rozsahu hry). Díky tomu hru mohu nachystat prakticky každý týden. Nevýhodou je, že ji musím po hraní uklidit, protože se nám nikam nevejde. Jestli máte doma větší plochu, například na zdi, jste od tohoto problému ušetřeni. Na druhé straně děti do dvou let věku budou chtít ruličky strhat ze zdi. To mám vyzkoušeno. 🙂

Celý návod

Hra z korkových zátek na procvičení barev a jemné motoriky     2+

Korkové zátky sbírám několik let. Co kdyby se na něco hodily. Jenže na co? Filkovi jsem vytvořila hru na procvičení barev a jemné motoriky. Děti milují nové podněty a jestli jezdíte často na chatu, můžete hru přibalit s sebou. Když se zničí, nebo ztratí, tak to vadit nebude. 🙂 Hru můžete vyrobit sami nebo s pomocí staršího sourozence. Byla jsem překvapená, jak rychle lze hru udělat (do půl hodiny). Záleží na počtu barev, které bude dítě procvičovat. Aneb čím více otvorů, tím delší řezání, lepení a vyrábění. Hra se hodí pro děti, které rády vhazují předměty do otvoru. Filka ve dvou letech rád rovná, třídí a vhazuje předměty do otvorů (nejraději tak, jak ho zrovna napadne). Děti si u činnosti procvičují barvy, mohou také trénovat velikosti otvoru dle různě velkých zátek. Záleží jen na vás, co si vyberete. Já jsem zaměřila pozornost na barvy.

Celý návod

Hra s barvami z ruliček od toaletního papíru (2+)

Hra s barvami

Hra s barvami

Ke hře jsem využila barevné ruličky, které jsem si schovala z motorické hry s kostičkami DUPLO. Jestli nemáte barevné ruličky, můžete je polepit barevným papírem a poté je rozříznout řezačkou na poloviny. Použila jsem žlutý, červený, zelený a modrý papír k obalení ruliček. Jakmile budete mít ruličky připravené, stačí vytvořit šablonu na bílý papír.

Celý návod

Dvě hry z barevného papíru a krabice od hraček    2+

Hra se skládá ze tří částí. První, tou nejpodstatnější, jsou barevné tyčinky, které dítě vhazuje do otvorů krabice dle barev a také je vkládá podle barev do kloboučků. Druhou částí je krabice od hraček, do které jsou vyřezány díry, třetí částí jsou kloboučky z barevného papíru. Jestli chcete procvičovat pouze jemnou motoriku, můžete vyrobit hru bez barev. Pro skoro tříleté dítě se barvičky hodí, řekla bych, protože u hry musí víc přemýšlet. U rok a půl starého prcka, alespoň u toho našeho, to je v celku jedno. Myslela jsem si, že ji v 17 měsících využije Filka, ale hra zaujala spíš Martínka. Filka se ujal toho, aby ji zdárně ničil a strkal si papír do pusy. Martínek byl nadšený. Když si vyhrál s krabicí, vrhl sena kloboučky a trénoval jemnou motoriku. Otevřít klobouček pro něj bylo těžké a zpětně vidím, že jsem ve své představě ohledně věku dítěte, byla mimo. Hra s krabicí dítě ve věku rok a půl zaujme. Nemusí se ale osvědčit přiřazování barev. Filka si během týdne rád vyzkoušel, jak se do krabice vhazují barevné tyčinky, ale na barvy se moc neohlížel. Martínek ho opravoval a učil ho, kam která barva patří.

Celý návod

Hra s kolíčky a barvami    2 + (2,5 +)

Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

Hra z ruliček od toaletního papíru pro dvouleté děti

Na tuto hru jsem využila barevné ruličky, které jsem měla schované z jiné hry. Potřebovala jsem od každé barvy jednu polovinu. Ke každé ruličce jsem položila dva stejně barevné kolíčky. Filka měl za úkol na ruličku připevnit kolíčky stejné barvy. Hra mu vůbec nešla, ale hodně ho bavila. Po tréninku zvládl rozevřít kolíček úplně sám, což mě moc potěšilo. 🙂

Celý návod

Skládání polovin Tvary a Barvy     2,5+

Hra slouží k procvičování tvarů a barev. Děti se při skládání koncentrují a dávají bedlivý pozor, aby našly správný díl. Myslela jsem si, že ji v necelých dvou letech využije hlavně Filka, ale jak se ukázalo,  hra pro něj byla ještě těžká. Filka zvládl poskládat několik karet k sobě a ke hře se budeme ještě vracet. Do skládání jsem chtěla zapojit také Martínka, a tak jsem vytvořila různé kombinace karet tak, aby ho skládání bavilo a aby pro něj bylo obtížnější. Karton jsem nařezala na čtverce o velikosti 9×9 centimetru. Můžete si zvolit vlastní rozměr, jaký vám bude vyhovovat. Když jsem měla vytvořeno 24 čtverců, narýsovala jsem na každý z nich kříž, který mi označil přesné poloviny. Kříž vytvářet nemusíte, jestli nechcete. Můžete nalepovat tvary od oka. Z barevných papírů jsem vystříhala čtverec, trojúhelník, obdélník a kruh. Abych si usnadnila práci, tak jsem si na bílý papír nakreslila potřebné tvary, papíry jsem naskládala na sebe a stříhala jsem všech šest listů najednou. Když jsem měla nastříháno, nalepila jsem tvary do středu kartiček. Každou kartičku jsem rozřízla na poloviny a práce byla hotová.

Celý návod a tipy na hry

Hra s tvary a barvami     2,5+ (3+)

Hru jsem vyrobila ze staré krabice, kterou jsem schovávala, kdyby se na něco hodila. 🙂 Zaměřila jsem se na to, aby vynikly převážně tvary a barvy, protože o ty jde ve hře především. Principem je, aby dítě na podložku naskládalo kolečka s tvary v příslušných barvách podle předlohy. Hru tvoří dvě vrstvy podélně střiženého kartonu se třemi otvory a 27 koleček se třemi tvary ve třech barvách. Na kartonová kolečka jsem nalepila barevné papíry, slepila jsem k sobě dva opracované kousky kartonů a bylo hotovo. Hra se hodí pro děti od tří let. Možná, že ji zvládnou hrát i dvouleťáci. Filka to bohužel zatím nedokáže a snaží se nacpat si do pusy celou kartičku s tvarem. Jestli je na kartičce kolečko a jakou má barvu, to ho moc nezajímá. Martínek ve třech letech skládá krásně a moc ho to baví.

Celý návod

Hra s tkaničkami z krabice od bonboniéry či kolekce 2,5+      (3+)

Vyrobila jsem provlékací hru. Jednodušší verzi pro Filku, složitější pro Martínka. Filka ( ve dvou a čtvrt letech) dostal černé víko, v němž bylo vytvořeno 4×4 děr. Jeho úkolem bylo provlékat tkaničky skrze díry. Martínek (ve třech a tři čtvrtě letech) dostal černé víko, v němž bylo 4×4 barevných děr a barevné tkaničky. I on měl provlékat tkaničky skrze díry. Ovšem jeho úkolem bylo provléknout tkaničku s červeným koncem do červené díry, modrou do modré a tak dále. Vytvořila jsem také srdce v červené barvě, které mohl připevnit červenou tkaničkou k červeným otvorům. Hry jim daly hodně zabrat. 🙂 Hra se hodí pro děti okolo dvou a půl až tří let a starší. I když se to na první pohled nezdá, bude pro ně trošku těžší.

Celý návod

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart