BLOGLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOTNAŠE KNIHOVNIČKA

Vybíráme knihy k prvním a druhým narozeninám

Jaké knížky koupit dětem k prvním a druhým narozeninám? Podívejte se na tipy, ze kterých možná vyberete perfektní kousky na prohlížení. Kde nejlépe nakoupíte? Rozhodně v Megaknihách.

Zvukové knížky od 18 měsíců

Zvukový knih máme doma pět. Z některých jsem nadšená, jiné za nákup absolutně nestály. Jenže to člověk na první pohled prostě nepozná. Kniha může být nekvalitní, dítě ji hned zničí nebo se mu prostě nelíbí, a to se nedá ovlivnit už vůbec. S klidným srdcem mohu doporučit jen jednu, protože jsem matka náročná a nevděčná, na ostatních nějakou tu mouchu najdu.

Výběr knížek, které máme doma: Veselý statek-příběh se zvuky je hned dole na levé straně.

Kniha, která opravdu stojí za povšimnutí a koupi, se jmenuje Veselý statek – Příběh se zvuky z nakladatelství Svojtka&Co. Zvuky v knize nejdou ztišit, ale nehrají zase až tak nahlas. Knížku tvoří čtyři extra silné listy (osm stran) a na boku je umístěn hrací panel se zvuky 18 zvířat. Ze stejné edice prodávají také „Příběh se zvuky – Závody zvířátek“, „Záchranáři – 18 různých zvuků“ a „Příběh se zvuky – Vše, co jezdí a létá – 18 různých zvuků“. Máme zatím jenom Farmu, ale zvažuji, jestli objednat Filkovi Záchranáře. Ostatními knihami z edice „Příběh se zvuky“ si nejsem ještě úplně jistá. 🙂 Moc se mi nelíbí ty obrázky, ale knihy budou ve stejné kvalitě jako naše Farma. Knížka se po intenzivním používání nezničila. Trošku se roztřepily rohy, ale hraje, je funkční a lze ji otřít vlhkým hadříkem, což je fajn. Celou recenzi si můžete přečíst v článku Veselý statek: Příběh se zvuky.

Kniha Veselý statek. Rohy už jsou poničené, jinak drží.

Kvalitní a skoro nezničitelná knížka O zvídavé mašince: zvuková knížka pro nejmenší strojvůdce se hodí pro děti okolo 15 měsíců. Kniha je krásná, ale má málo stránek, a v podstatě nedělá nic jiného, než houká. Což je pro mrňata fajn, ale není to knížka, která bude dítě zajímat hodně dlouho. Ostatní zvukové knihy, které máme doma, se buď zničí, nebo jejich cena neodpovídá kvalitě (najdete je zde).

Zvuková kniha o Zvídavé mašince. Modré kolečko po zmáčknutí houká a vydává pořád ten stejný zvuk.

Knihy s okénky

Okénkové knihy se staly mega ultra oblíbené přibližně v 18 měsících věku. Už před tím na ně Martínek koukal, ale spíš jen tak trhal okna, když jsem se zrovna  na jednu nanosekundu otočila jinam. 🙂  Technická poznámka: Máte-li mírně živější děti, veškeré okénkové knihy se dají roztrhnout, zničit, zdevastovat, zkrátka a dobře znehodnotit k nepoznání. Platí to absolutně bez ohledu na pořizovací cenu. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. 🙂 Osvědčilo se mi nakupovat v Levných knihách. Nekupuji tam všechno, protože výběr je omezený, ale něco se tam sehnat dá. Někdy mají výběr zboží, jindy ne. Malé děti (alespoň ty naše) věc buď zničí, nebo ji ztratí, případně schovají někam, kde ji nemůžu za boha najít, ani kdybych hledala celé hodiny. Hračky, které přežijí, jsou nezničitelné. Což u okénkových knih rozhodně neplatí.

Knihy z edice Podívej se pod okénko.

V Levných knihách se dala pořídit knížka Podívej se pod okénko!, která vyšla na 70 Kč.  Jenže momentálně už tuhle knihu nemají, ale třeba ji seženete jinde. Kniha je za 70 Kč naprosto bezkonkurenční a máme hned dvě: V domě a Na farmě. Vůbec nejoblíbenější okénková kniha se jmenuje Kdo se skrývá pod obrázkem Zvířata ze statku a vůbec bych nevěřila, že se bude Martínkovi tak moc líbit. Prohlíží si ji často, a to ji máme už rok. Dítě provází příběhem malá myška, kterou hledá na každé stránce. Ilustrace vypadají spíše jako obrazy, a možná právě proto ji má tak rád.

Kniha: Zvířata ze statku.

Pokud hledáte úplně první knihu s okénky pro roční až 15 měsíčního prcka, koukejte se na cenu. Stačí chvilka nepozornosti a okénka jsou utrhaná jedna radost. U nás to je tak, že co nezničil Martínek, dodělal Filka. Okénka jsou roztrhaná, slepovaná, drží, ale s bídou. Investovat do okénkové knížky se vyplatí u staršího dítěte. Martínek už nic neničí, jenže Filka s tím právě začíná.

Výběr knížek: Jak jsou široké a jak se zničila vazba.

Obrázkové knihy s příběhy

V roce a půl dostal Martínek první obrázkovou knihu s příběhy, která se jmenovala Medvědi. Byla dostupná v Levných knihách za 59 Kč, ale už ji tam nemají. O trošku dráž je k dostání v Megaknihách (130 Kč). Nejdřív nevěděl, co si počít. Neuměl se soustředit na tolik věcí, vždyť na jedné stránce na něj vykukovala spousta medvědů, budov a květin, silnic, aut, povolání a on se v tom chaosu neuměl orientovat. Po několika dnech jsem ho přistihla, jak si v knize prohlíží. Po-ti-chu jako myška seděl a sledoval medvědy. Neuvěřitelné! Kniha se poničí, ale když ji seženete levně, tak za nákup rozhodně stojí. Celou recenzi (i s defekty knihy) najdete zde.

Obrázková knížka Medvědi: Zadní strana obálky.

Přišly na řadu další podobné knížky. Asi nejkrásnější je kniha Jaro od Rotraut Susanne Berner, která stojí za pořízení. R.S.Berner ilustrovala celou sérii knih s názvem Jaro, Léto, Podzim, Zima a ještě navíc pátou knihu Noc. V knihkupectví jsem viděla akci na multipack všech těchto knih, ale zatím máme stále jenom tu jednu. Jaro. Na ostatní se chystám. Kniha je plná postaviček, příběhů, vyprávění a mě moc baví. Celou recenzi najdete zde. Od kolika let knížka je? Martínek ji dostal ve dvou letech a řekla bych, že to je tak akorát. Jenže každé dítě je úplně jiné a nějaké může knížku prohlížet v roce a půl, jiné až ve třech letech. Nicméně je to kniha zajímavá a baví i dospělé. Horní věková hranice není stanovena. 🙂 Knížku koupíte v Megaknihách.

Jaro – obrázkové příběhy: Zadní strana knihy

Konečně třetí poměrně zajímavou knihou (ke které mám ale své výhrady) je Velká knížka Farma pro malé vypravěče. Kniha vás přenese na farmu a ukazuje různé činnosti ve čtvero ročních obdobích. Poměrně zajímavý nápad, zachycuje farmu z několika různých úhlů pohledu. Na ilustracích mi vadí jedna věc. Jsou extrémně malé. Martínek má knihu moc rád a v těch titěrných obrázcích si hoví. Mně přijdou až příliš drobounké, nicméně jemu se moc líbí.

Jaké knihy máme doma (pouze výběr). 🙂 Na fotce je dobře vidět srovnání velikosti knížek.

Velká knížka – Farma pro malé vypravěče: Kniha ze zadní strany.

Knihy na cesty

Když někam jedete, těžko s sebou budete chtít vláčet knihu ve formátu A4, nebo ještě lépe zvukovou knížku, která dělá neskutečný kravál. Knih na cestování máme hodně. Většinou to jsou mini leporela, která Martínek od někoho dostal, ale s přibývajícím věkem ho to už vůbec nebaví. U dvou knih vydrží a má je moc rád. Jednu jsme málem ztratili na dovolené na Slovensku, což by byla hotová tragédie. Obě knížky jsou z nakladatelství INFOA dětem. První se jmenuje Medvídkov a ukazuje život malého medvídka ve městě. Kniha je tak akorát do kabelky nebo do kapsy. Není ani malá a ani velká, je zábavná a dítě se v ní naučí například: jak se hasí dům a co je k tomu potřeba (praktické, že 🙂 ), jak vypadají nosítka v sanitce, co dělá policista, hledá v knize různé předměty, které musí správně pojmenovat. Druhá, stejně oblíbená knížka, nese název INFOA dětem: U popelářů. Kniha je specifická tím, že má extra silné stránky, vysouvací. Obrázky se mění s tím, jak dítě vysouvá stránky. Na knize je uveden doporučený věk 18 měsíců, ale v tomhle věku vůbec nechápal princip vysouvání stránek, snažil se je klasicky otočit a roztrhl je. Opět nám posloužila izolepa. 🙂

Infoa dětem U popelářů

Infoa dětem U popelářů

Medvídkov ve městě

Medvídkov ve městě

Knihy k prvním narozeninám

Vybrat knihu pro roční dítě není sranda. Co vnímá, co ho bude bavit? Bude ji jíst? Roztrhá ji? U nás byla úplně nejoblíbenější knížkou klasika: Kuřátko a obilí. Hledali jsme s Martínkem kuřátko, kytičky, sluníčko, kočky. Bohužel už je zničená. Další oblíbenou knihou byl Polámal se mraveneček a když bylo Martínkovi přibližně 15 měsíců, tak se přidala knížka O zvídavé mašince. Následoval Paleček, Kozí pohádkaŠiju boty do roboty. V 16 měsících dostal od babičky knížku Včelí medvídci a miminko, z čehož byl úplně paf. Co nevidět se mu měl narodit malý bráška, dívali jsme se spolu v dospělácké knize na miminka, tak byl z nového leporela nadšený. Také jsme mu definitivně sebrali dudlík na noc, a tak jsme v knížce hledali dudlíky. To ho moc bavilo. 🙂

Leporela: Šiju boty do roboty, Kozí pohádka, O veselé mašince, Paleček, Polámal se mraveneček, Včelí medvídci a miminko. Všechny knihy měl Martínek moc rád. Na fotce je vidět, že jsou zničené a používané.

Mezi oblíbené knihy patřila také klasická Říkadla od Josefa Lady a pohádka Víla Amálka, která se mu moc líbila. Dokonce se před Amálkou občas trochu zastyděl. 🙂 Tyhle čtyři knihy (viz foto) se hodně poničí, roztrhají, odlepuje se papír od tvrdého kartonu. Zkrátka a dobře nejsou moc kvalitní, jenže ten obsah měl úspěch. Sbírku doplňuje pohádka Vařila myšička kašičku, kterou si rád četl a samozřejmě, že jsme museli vždy míchat v dlani a polochtat. Znáte to. 🙂

Levné knihy na chvíli a co se moc nepovedlo

Poslední krátký příspěvek je o knihách, které pořídíte do 50 Kč, jsou levné, ale z nějakého důvodu patří mezi méně oblíbené, a o nepovedených publikacích. Ne, že by si je Martínek nikdy neprohlížel, nebo na ně zanevřel, ale zkrátka nejsou TOP. Knihy mají na jedné stránce buď jen jeden obrázek, třeba auto, dům, slunce, a zkrátka to ho moc nebavilo, nebo nevypráví žádný příběh. To ale neznamená, že jsou špatné. Některé děti z nich mohou být nadšené. Knížky jsou spíše pro menší děti, a i když se na nich uvádí, že jsou vhodné od dvou let, tak dvouleté dítě moc dlouho zajímat nebudou.  Mezi knihy, které se hodí pro děti okolo 12 měsíců patří: Nejoblíbenější obrázky, Zvuky kolem nás, Jdeme ven, Slova. Pískací knížka do vany je lapač prachu. Zvukovou knížku Farma prohlížel rád, jenže kniha je poměrně dost drahá na to, jaké jsou v ní nepovedené ilustrace. Má málo stránek a vydává málo zvuků. Je hodně nahlas a poslední výtka patří tomu, že obrázek slepice kokrhá. Když jsem já sloužil to první léto je malá a hezky ilustrovaná knížka, která se skvěle vejde do kabelky nebo přebalovací tašky, ale papír se odlepuje a kniha se rychle zničí. Učím se slova je knížka s ilustrovaným pozadím, ve kterém jsou vloženy vyříznuté fotografie. Dítě vidí fotku trsu banánů, jablek, různého oblečení, dopravních prostředků. Nápad to je zajímavý, ale ilustračně to není příliš hezky zvládnuté.

Pro děti od jednoho roku se hodí: Nejoblíbenější obrázky, Zvuky kolem nás, Jdeme ven, Slova. Zvuková knížka Farma nepatří k nejpovedenějším, stejně jako pískací kniha do vany.

PS:

Objednala jsem konečně tři zbývající knihy jako doplnění série: Jaro, léto, podzim a zima. Také nám přibude knížka Rok v leseRok ve školce. Máme doma spoustu knih o dopravě a o autech, o kterých sepíšu samostatný příspěvek. Hlavně pro kluky. A mám pro vás tip. V Megaknihách seženete knihy nejlevněji, jenže… ! Musíte uskutečnit nákup tak, že zadáte do Google název knihy, nahoře v reklamách na knihu kliknete a vložíte do košíku. Tak to vyjde nejlevněji. Samotný nákup přímo z Megaknih bude trošku dražší. Všimla jsem si, že to platí jenom na některé tituly.

Jaké tipy na knížky máte vy? 🙂

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.