KOJENECKÉ POTŘEBYNOSÍTKATESTUJEME

Nosítko pro novorozence Caboo

Protože jsem věděla, že uvázat šátek není v mých schopnostech a silách, pořídila jsem si šátko-nosítko Caboo Close Organic Cotton Baby Carrier (Totally Taupe). Vybírala jsem na základě referencí na internetu. Ty sepisovali pravděpodobně lidé jako jsem byla já: bez zkušeností. Podívejte se na to, proč nosítko zakoupit a naopak, proč jej nebrat.

Jak Caboo vypadá

Nosítko tvoří pružná látka, která je překřížena na zádech a dva kruhy. Jimi se protáhnou dva cípy látky na každé straně a vznikne úvaz. Nastavení je snadné. Vlastním základní verzi, bez krásného designu (mně osobně se moc nelíbí). Pořizovací cena byla 1800 Kč. Už používám na druhé dítě.

Údržba a nošení

Pokud se nosítko ušpiní (dítě ho pozvrací, je používáním běžně špinavé, položíte ho venku do trávy, atp.), vyperete jej v pračce. Při praní doporučuji snížit počet otáček na minimum (400 otáček snese). Potíž nastává, chcete-li mít nosítko brzy suché. To je totiž absolutně nemožné. Pokud jej dáte na topení, uschne rychle, vyjma místa, kde se popruhy kříží (je to pevně přišito a nelze rozdělat). Nosítko v tomto místě schne nejdéle (den až dva).

S šátko-nosítkem jsem spokojena, ale jestli bych jej koupila znovu? Má svoje mouchy, ale i nesporné výhody. Například z něj bolí záda. Pokud je dítě v Caboo delší dobu (tím myslím více než 30 minut), vytahuje se a dítě sklouzává dolů. Nelze utáhnout tak, aby neklouzalo. Musíte jej dotahovat venku na procházce. To mi vadí asi nejvíce. Výhodou je naopak snadné nasazení dítěte dovnitř. Dalším nesporným kladem oproti klasickému novorozeneckému nosítku je možnost vícero poloh. Dítě můžete uvázat i do kolíbky, což je pro novorozence velmi vhodná poloha.

Kdybych vybírala znovu, koupila bych si šátek. 🙂 To už rozhodně vím. Pro novopečené rodiče, kteří šátek rozhodně nechtějí, může být Caboo dobrým kompromisem.

Komfortní zóna

Nosila jsem v létě i v zimě. V létě je v nosítku vedro, v zimě zima. 🙂 Na domácí nošení je výborné. Komfortní zóna se drží kolem 6 až 7 kilogramů. Nosila jsem od 3 kg do 9 kg. Dvě děti. Výrobce uvádí, že je možné nosit dítě do 15 kg. S tím absolutně nesouhlasím a ani jsem nezkoušela. 9 kilogramů mi přišlo hraničních (nosítko se vytahuje, záda bolí, dítě se mrská, nastavit to nejde). Ideální je pro děti od narození do 7 kilogramů.

Nosítko se pro novorozence vyplatí. Nahradí šátek, v němž mají být takto malé děti nošeny. Pokud uvažujete například koupi nosítka Manduca s novorozeneckou vložkou, zkuste raději Caboo (pro dítě je vhodnější než nosítka s novorozeneckou vložkou). Prosím vás moc, JESTLI JSTE NĚKDE VIDĚLI/SLYŠELI/ČETLI, ŽE MANDUCA JE PRO MIMINKA NEJLEPŠÍM NOSÍTKEM, TAK NENÍ. Manduca se NEHODÍ pro novorozence. NIKDY. ANI S NOVOROZENECKOU VLOŽKOU. NIKDY, NIKDY, NIKDY.

Co nikdy nedělejte

Při procházce po městě občas potkám visítko, novorozence v nosítku s novorozeneckou vložkou, batole v Caboo nebo v elastickém šátku. Co je na těchto příkladech špatně?

 • Nikdy, prosím, NIKDY nedávejte novorozence do nosítka s novorozeneckou vložkou. NIKDY! Novorozenecká vložka je v podstatě takový polštářek, který se nasadí dítěti mezi nohy. Logickou úvahou – skutečně to je takhle v pořádku? Na trhu jsou lepší nosítka než Manduca.
 • Prosím NIKDY nekupujte visítka, nosiče dětí, klokanky a hyper drahá nosítka typu Babybjörn. Taková nosítka jsou jen tahače na peníze. Nemají s ergonomickým nošením vůbec nic společného. Je to jeden velký marketing. Dítě by nemělo být čelem od rodiče.
 • Nenoste batole v elastickém šátku nebo v nosítku Caboo. Je to trápení pro obě strany. Elastik je určen pro lehké děti (novorozence), které jej nemohou svou váhou vytahat. Pokud má dítě okolo sedmi kilogramů, začne se šátek povolovat a nošení není pohodlné.
 • NIKDY PROSÍM NEKUPUJTE NOSÍTKO CABOO DX – NENÍ ERGONOMICKÉ. Opěrka zad je příliš pevná. Ostatní nosítka značky Caboo jsou ergonomická.

Tipy na nákup

Pro novorozence se nejvíce hodí šátek, případně je vhodné nosítko Caboo, které nastavíte podle vašich potřeb. Nosítko Caboo se hodí na občasné, například domácí, nošení (nosítko koupíte v lékárně). Vytrhne vám trn z paty, když miminko doma neustále pláče. Na ven se fajn, ale možná, že byste byli nakonec raději za klasické nosítko. Na ven mám nosítko Lenka 4ever, které je vyrobeno na Slovensku. Ergonomické nosítko se nepadělá, hodí se pro děti od velikosti 68. Za mě naprosto nejlepší věc. Snadno ho zapnu i nastavím. Sedí na malou postavu i na muže. Nosítko Lenka 4ever seženete přímo v jejich českém e-shopu Belenka.cz.

PODÍVÁM SE NA

Novinka: Lenka 4ever Folk

Novinka: Lenka 4ever Folk

8 Celkové hodnocení
Nosítko pro novorozence Caboo

Kvalitní nosítko pro novorozence oceníte, pokud nechcete uvazovat šátek. Nosítko je elastické a vhodné pro děti do 9 kilogramů.

Poměr ceny a kvality
8
Kvalita provedení
8
Údržba
8
Životnost
8
Design
8
Komfort
8
Klady
 • Snadno se nasadí a nastaví.
 • Na internetu najdete řadu návodů, jak nosítko upevnit.
 • Můžete v něm nosit novorozence v různých polohách.
 • Lze vyprat v pračce.
 • Pro dítě je pohodlné.
 • Vhodné od narození.
 • Vhodné pro malou i velkou postavu (rodič).
Zápory
 • Vytahuje se. Čím těžší dítě, tím více se vytahuje.
 • Bolí z něj po čase záda.
 • Dlouho schne.

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.