KNIHY OD TŘÍ DO PĚTI LETLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOTNAŠE KNIHOVNIČKA

5 knih o autech a dopravě pro dvouleté kluky

Vybíráte knihy (leporela) pro dvouleté kluky? Mám pro vás pět tipů. Všechny knížky, které zmiňuji v článku, máme doma v knihovničce a Martínek je má moc rád. Prohlíží si v nich denně. V podstatě každá knížka je něčím výjimečná, trošku jiná než ta druhá a všechny knihy dohromady tvoří pestrou „klučičí“ knihovničku.

Jak vybrat knihu

Vůbec nejlepší je, když se vypravíte do knihkupectví, což moc nedělám, protože se dvěma dětmi má výlet do obchodu s knihami řadu úskalí. Nakupuji online v knihkupectví Megaknihy, protože mají perfektní služby a jsou nejlevnější. Knihu vybírám tak, aby nebyla jen na chvilku, ale aby si ji Martínek prohlížel pěkných pár měsíců. Naši domácí knihovničku tvoří klasické knížky, které všichni známe, například Kuřátko a obilí, O veselé mašince, Polámal se mraveneček. A potom také knížky, které baví i mně. Jsou plné příběhů a záleží jen na nás rodičích, o čem budeme dětem vyprávět. Takové knihy mám moc ráda, ale nejsou jediné, které si Martínek zamiloval. Zalíbily se mu také knížky z nakladatelství INFOA dětem, které jsou trošku jiné než ty ostatní. Mně se u nich líbí malý formát, vejdou se do tašky, a jsou nesmírně nápadité – umí vysouvat stránky a dynamicky měnit situaci na obrázku, nebo učí děti hledat předměty na stránce. Nevýhodou je mírně vyšší prodejní cena a také to, že děti vysouvací knihu poměrně snadno zničí.

Pět knih o autech a dopravě.

Pět knih o autech a dopravě.

O zvídavé mašince: zvuková knížka pro nejmenší strojvůdce

Knížka se hodí pro děti od 18 měsíců, ale zvládnou ji prohlížet už od roku. Má extra silné listy, vazba je pevná a jen tak se nezničí. Uvnitř knihy uvidíte modré kolečko, které po zmáčknutí houká jako mašinka. Kolečko vydává stále dokola ten samý zvuk. Ilustrace jsou pěkné a dětem se líbí. Kniha z nakladatelství SUN děti zajímá přibližně do dvou let. Poté už moc ne. Na stranu druhou pro osmnácti měsíční dítě představuje zábavu na slušných pár minut. Stávalo se, že se Martínek bál nových zvukových knížek a nemohl si zvyknout na tolik rozdílných zvuků. Téhle knížky se nikdy nebál a hned si houkání mašinky oblíbil. Ovšem samozřejmě, že každé dítě je jiné. 🙂 Publikace O zvídavé mašince je určena pro ty mladší a menší děti. Knihu koupíte od 150 Kč.

Podrobná recenze

INFOA dětem: U popelářů

Na obálce knihy je napsáno, že se hodí pro děti od 18 měsíců. Martínek ji dostal v 16 měsících a komplet ji rozebral, proto bych vám  doporučila, abyste ji dali dětem nejdříve v roce a půl a klidně později. Prakticky až teď, ve dvou letech, umí sám vysouvat stránky a chápe, že se na stránce obrázek mění. Říkáme si spolu, co se na obrázku děje, jak se vysypávají popelnice, co vidí za auta. Knížka může zaujmout i tříleté dítě. Myslím, že fascinace hýbající se stránkou bude velmi silná. Není plná příběhů jako jiné publikace, ale své kouzlo má. Nejlevněji ji koupíte v Megaknihách, za necelých 130 Kč. Klasicky v knihkupectví stojí lehce pod 200 Kč. Formátem je maličká a více o jejím vzezření se dozvíte v recenzi.

Podrobná recenze

Velká knížka o autech pro malé vypravěče

Perfektní leporelo za skvělou cenu. Přes internet jej pořídíte kolem 100 Kč, v knihkupectví za necelých 140 Kč. Z téhle knihy je Martínek nadšený. Rád se dívá na auta a spolu ji prohlížíme skoro každý den. Kniha je plná příběhů, je co vymýšlet a zkoumat. Obrázky nejsou malinké, mají pěkné barvy. Knížka se hodí pro děti od dvou let a užijí ji i starší, klidně čtyřleté děti. Právě díky příběhům se jim bude moc líbit. Mladší v ní budou hledat svá oblíbená auta, ty starší budou chtít slyšet, nebo si představovat, různé situace s auty v hlavní roli. Prostředí, ve kterém se auta „pohybují“ se střídá a je pestré. V recenzi jsem jej stručně popsala a také uvádím další odkazy na obrázky z knihy.

Podrobná recenze

Velká knížka o stavění pro malé vypravěče

Publikaci jsem objednala jako pokračování Velké knížky o autech pro malé vypravěče. Na první pohled jsou ilustrace barevnější, v některých chvílích nechápu, proč autorka nakreslila právě to či ono. Ale knížka svůj účel plní dobře, je moc pěkná a jsem ráda, že ji máme. Prodejní cena v online knihkupectví je 100 Kč, v kamenném obchodě ji seženete za 140 Kč. Prohlížíme ji skoro každý den. V knize najdete auta na stavbě zasazená do různého prostředí – u vody, v zimě, v noci, ve městě. Vazba leporelo se jen tak nezničí, ale je pravda, že už ji máme častým používáním opotřebovanou.

Podrobná recenze

Moje první knížka – Doprava

Kniha Doprava se hodí pro děti od dvou a půl, ale spíše od tří let. Překvapilo mě, jak jsou v ní zachycena složitá a specifická vozidla. Využijí ji i děti školního věku, které si díky knize rozšíří slovní zásobu z oblasti auto-moto. 🙂 Kniha čítá širokou škálu dopravních prostředků – auta, lokomotivy a vlakové soupravy, letadla, zemědělské stroje, záchranářská auta a vrtulníky, okrajově také lodě. Moc pěkné čtení pro všechny děti, které fascinuje doprava. Kniha nevypráví klasické příběhy, jako například Velká knížka o autech a o stavění, ale je hodně zaměřena na dopravní prostředky jako takové.  Pořizovací cena začíná na 150 Kč.

Podrobná recenze

Máte už vybráno? 🙂

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.